3 činjenice o "velikoj seči" na Košutnjaku: Nedeljama traje drama zbog dela koji je ostao bez šume
Da je društvena svest o značaju svakog drveta u gradskim parkovima i šumama i te kako velika, pokazuje prašina koja se digla oko seče stabala crnog bora u Košutnjaku.
Danima su se na društvenim mrežama širile slike srušenih stabala u jednoj od šuma koja važi za "pluća Beograda". Prve slike pojavile su se 19. juna. Građani tvrde da je isečeno 60, a nadležni kažu da je reč samo o 19 stabala, i to bolesnih.
Predstavnici građana, stanovnici Rakovice i Čukarice stoje pri zahtevu da se hitno obustave svi građevinski radovi. Oni su se danas sastali sa predstavnicima Ministarstva građevine i rekli da ih niko nije obavestio o gradnji niti od njih tražio dozvolu. Oni su najavili da će organizovati veliki protest na Košutnjaku u nedelju.
Košutnjak, sada pic.twitter.com/Q0Ge4xqPOK— #VoziBezbedno (@SaobrKamera) June 29, 2019
Sa druge strane, nadležni kažu da je sve urađeno po zakonu uz legalno izdatu dozvolu i da gradnja ne može da se zaustavi.
ČINJENICE
1. GRADI SE MULTIFUNKCIONALNA HALA
Premda nam iz Zavoda za sport i medicinu sporta nije potvrđeno da su stabla posečena zbog gradnje na njihovom terenu, činjenica je da je 20. juna počelo podizanje multifunkcionalne dvorane, a novac je obezbeđen iz budžeta Srbije.
"Multifunkcionalna dvorana za različite sportove biće izgrađena na površini od 3,36 hektara, s tim da je ukupna vrednost investicije 12 miliona evra. Objekat se gradi u produžetku Nacionalnog trening centra u Košutnjaku, a svojim izgledom i sadržajima biće jedinstven u regionu. Multifunkcionalna dvorana za različite sportove biće izgrađena na površini od 3,36 hektara, s tim da je ukupna vrednost investicije 12 miliona evra. Objekat se gradi u produžetku Nacionalnog trening centra u Košutnjaku, a svojim izgledom i sadržajima biće jedinstven u regionu. je predviđena izgradnja sale za rvanje, džudo, tekvondo, karate, streljaštvo, dizanje tegova, sportsko penjanje. Planiran je i prostor za teretanu, salu za takmičenja i sportove sa loptom, ali i deo za relaksaciju i opuštanje takmičara. Završetak svih radova očekuje se početkom 2021. godine 'Generalnim planom Beograda 2021.' predviđena je potpuna rekonstrukcija sportske infrastrukture Zavoda u Košutnjaku koja je od nacionalnog značaja za razvoj sporta Republike Srbije", navodi se na sajtu Zavoda.
2. NIJE ZAŠTIĆENO PODRUČJE
Kada smo pitanja o seči stabala uputili "Srbijašumama", dobili smo odgovor da je ova površina nije deo zaštićenog područja spomenika prirode.
@SerbianPM @anabrnabic those investments are irrelevant when there is no nature! This is the symbol of Serbian future! Stop cutting down Košutnjak! ST⛔️P corrupt #Vesić & @ZoranaDPM!!! 🆘 @EU_ENV @UN_Spokesperson @antonioguterres @coe @jrodriguezm_coe @JunckerEU @rkyte365 @UNESCO https://t.co/kkGOLJoLj9 pic.twitter.com/jJNf0FR2AP— Eco Evolution (@OneEcoEvolution) July 2, 2019
- Predmetna površina na kojoj se izvodi seča crnog bora nije u nadležnosti JP "Srbijašume". Takođe, površina je izvan zaštićenog područja SP "Šuma Košutnjak" - kazali su i dodali da kompleksom gde je seča snimljena upravlja Zavod za sport i medicinu sporta Republike Srbije.
3. POJEDINI GRAĐANI GNEVNI
Ipak, građani negoduju, a neki su veoma burno reagovali na činjenicu da se stabla seku i potom kamionima odvoze sa Košutnjaka.
Da li je potrebno krčiti šumu, ma u čijoj nadležnosti ona bila, kako bi se gradila sportska hala? Građani koji su se pobunili kažu ne, ali planska dokumenta koje su izdale nadležne institucije: Generalni plan, građevinska dozvola, rešenje kojim se definiše zaštićeno područje i slično, očito su na strani investitora.
ŠTA KAŽE INVESTITOR
Košutnjak aka Belgrade Ozone Factory on June 17 and June 18, 2019. @EUEnvironment @EU_Commission @EU_ENV @EUCouncil @EUClimateAction @EUCourtPress 150 more trees planned for the slaughter. Urge Mr. Trivan, head of env. protection, to stop this madness. Stop Goran Vesić, too! pic.twitter.com/7SY4DHUAP0— Eco Evolution (@OneEcoEvolution) June 19, 2019
Vlada Srbije uverava u svom saopštenju da ovaj objekat, uprkos seči stabala, neće narušiti prirodno okruženje.
- Razumemo zabrinutost građana Čukarice da će prilikom izgradnje sportskog kompleksa biti narušen prirodni ambijent, ali ovim putem želimo da ih uverimo da ćemo se ponašati odgovorno, u skladu sa ekološkim standardima koje poznaje moderan svet. Prilikom pripreme terena za izgradnju biće neophodno uklanjanje određenog broja starih i osušenih stabala, a njihov sadašnji broj će u neposrednoj okolini budućeg sportskog centra biti udvostručen - navodi se u saopštenju.
Navodi se da će i hala koja se gradi imati "zeleni krov", a biće okružena travnatim površinama.
- Na budućem objektu je predviđena instalacija "zelenog krova" površine veće od 6.000 kvadratnih metara, skoro 11.000 kvadratnih metara nove trave će biti posejano u okolini, a oko 1.000 kvadrata tepih trave položeno u žardinjerama. Takođe, oko svih saobraćajnica i staza u okolini biće posut malč od borove kore, na površini od oko 800 kvadratnih metara - navodi se u saopštenju.
Ova hala, objašnjavaju, biće dom rvačima, džudistima, karatistima i tekvondoistima, a koristiće je i streljački i penjački savez.
- Izgradnjom objekta želimo da našim sportistima pružimo vrhunske uslove za profesionalni razvoj, kakve imaju njihove kolege u zemljama sa većim brojem evropskih, svetskih i olimpijskih odličja od naše - dodaje se u saopštenju.
O ČEMU SE GOVORILO NA SASTANKU
Predstavnici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture razgovarali su danas sa grupom građana sa beogradskih opština Čukarica i Rakovica.
Na sastanku organizovanom odmah po dobijanju zahteva grupe građana, državna sekretarka u Ministarstvu građevinarstva Aleksandra Damnjanović informisala ih je o kompletnom postupku izdavanja građevinske dozvola za objekat u Košutnjaku, kao i o svim aktima koje je ministarstvo izdalo.
Damnjanović je istakla da je sve urađeno u skladu sa zakonom i da je grad Beograd još pre nekoliko godina doneo planska akta koja predviđaju gradnju na toj lokaciji, kao i da su građani imali mogućnosti da utiču u postupku njihovog donošenja.
- Ovo ministarstvo je uvek spremno na razgovor, jer se trudimo da budemo servis građana. Objekti i sama lokacija Sportsko-rekreativnog centra Košutnjak se nalazi u okviru zaštićene kulturno-istorijske celine Topčider i po tom osnovu ovo ministarstvo je nadležno da izdaje sve akte unutar te zaštićene celine - kazala je ona.
POSEČENO 19 STABALA, NEMA OBUSTAVE RADOVA
Predstavnica Ministarstva dodala je da je, prema podacima ministarstva, posečno 19 stabala i da je to bila sanitarna seča, odnosno da su to bila bolesna ili stara stabla koja su bila predviđena za seču.
Kako je rekla, investitor je pribavio se što je potrebno za gradnju i ne postoji način da se radovi obustave.
VIDEO: Posečena stabla na Beogradskoj tvrđavi
(M. B.)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marina
Rade sta hoce i pod izgovorom da je sve u skladu sa zakonom ili kandiduje se pa pobedite. A sta bi sa onim da gradjani daju predloge sta da se gradi.
Podelite komentar
Kol
Eno i Frušku Goru urnišu. Seku se mlada stabla. Građani negoduju, a zvanicnici ćute.
Podelite komentar
Pitanje?
Od kada ovaj deo zemljišta nije zaštićena zona? Ko je tu investirao ...
Podelite komentar