"Blesak, a potom mrak, pomislio sam ovo je smrt, a pored mene je jecajući umirala Sofija": U noći između 29. i 30 aprila, u Beogradu je bombardovan Generalštab

  • 3

Ratko Bulatović je u noći između 29. i 30. aprila 1999. kada je bombardovan centar Beograda bio pomoćnik načelnika Gradskog štaba Civilne zaštite Beograda. Ovim rečima, u ispovesti za Večernje novosti, pre nekoliko godina opisao je grozotu kojoj je svedočio kraj raketirane zgrade Generalštaba. I zbog koje je ostao bez obe noge.

- Na semaforu, na raskrsnici, zatekli smo dva mrtva mladića u automobilu. Generalštab je goreo. Dok sam vatrogascima zvao pojačanje, stiglo je upozorenje na drugi napad. Ali nije bilo vremena da se sklonimo. Potom je usledio blesak, a onda mrak. Posmislio sam, ovo je smrt. Ipak, smogao sam snage da motorolom obavestim štab da sam ranjen. Lekari su mi spasli život, ali su morali da mi odseku noge visoko iznad kolena. Pored mene je na odeljenju, jecajući, umirala dvadesettrogodišnja devojka Sofija Jovanović, ranjena te noći u napadu na kuće u Marulićevoj i Vardarskoj ulici.

Ratko Bulatović, Printskin: Youtube/Sputnjik Srbija

PRVO JE "PAO" AVALSKI TORANJ

Noć između 29. i 30. aprila smatra se do tada najžešćim napadom na užem području grada. Te večeri, prvo je u 22.35 srušen Avalski toranj. Zatim je uništen predajnik Studija B u Borči. Onda su raketirane zgrade republičkog i saveznog MUP-a, smeštene tik uz krug Kliničkog centra Srbije. U 2.40 pogođena je zgrada Generalštaba. Gađano je i stambeno naselje Čubura na Vračaru, između Južnog Bulevara i Ulice Maksima Gorkog.

U najužem centru grada te noći poginulo je najmanje troje ljudi, uključujući dvojicu mladića koji su zastali automobilom ispred semafora. Ranjeno je oko 40 civila, a jedan od njih bio je i gradski sekretar Ratko Božović, kao i njegov kolega Nebojša Starčević. Sofija Jovanović teško je ranjena te noći, a umrla je šest dana kasnije.

- U bombardovanju Vračara, teško su povređeni Sofija Jovanović (23) i njena majka Živka Jovanović (49), koje su se u trenutku napada nalazile u porodičnoj kući u Vardarskoj 7. Zoranu Kuzmanoviću (26) pružena je prva pomoć u ortopedskoj ambulanti - izveštaj je Glasa javnosti, objavljenog 1. maja 1999.

U istom izveštaju piše i da je bilans sledeći: od 11 teško povređenih, šestoro se nalazi na intenzivnoj nezi. Četvoro je operisano i njihov oporavak zasad dobro teče. Takođe, geler u Žarkovu lakše je povredio dva muškarca.

U roku od nekoliko dana Generalštan je raketiran triput, Printskin: Youtube/wuzaaaap000

Desetak minuta nakon prvog napada na Generalštab, usledio je još jedan, kada su na terenu već bili spasioci, policajci, vatrogasci, reporteri, novinari.

POVREĐEN FOTOREPORTER

- U napadu NATO agresora na zgradu Generalštaba Vojske Jugoslavije u centru Beograda, povređen je i naš kolega fotoreporter Marko Metlaš. Odmah posle prve detonacije Marko je kao pravi profesionalac odjurio do zgrade Generalštaba. Međutim, tek pošto je napravio nekoliko fotografija sa mesta tragedije, pala su još tri projektila NATO. Od posledica eksplozije Marko je zadobio povrede glave, pravim čudom izbegavši najgore. Posle ukazane lekarske pomoći, kolega Metlaš pušten je na kućno lečenje - pisao je Glas javnosti.

KAMENJE ME ZATRPALO I SPASLO MI ŽIVOT

- Te noći, posle prve eksplozije, stigao sam prvi do Generalštaba. Već je bilo ranjenih. Drugi udar nisam ni čuo. Samo sam video ljude kako beže niz ulicu ka Železničkoj stanici i kamenje koje leti ka meni. Ono me je zatrpalo i tako mi, u stvari, spaslo život - pričao je Igor Marinković, foto-reporter Novosti, koji je preminuo ovog februara u 85. godini.

Paklena noć u centru grada, Printskin: Youtube/wuzaaaap000

Generalštab je treći put raketiran nekoliko dana kasnije, u noći između 7. u 8. maja. Srednji deo objekta koji se nalazi preko puta zgrade Vlade Srbije, zgrada A, pogođena je sa čak tri projektila.

PROGLAŠENI SPOMENICIMA KULTURE

Prema odluci Vlade Republike Srbije iz 2005. godine, objekti Generalštaba koji je građen po ideji arhitekte Nikole Dobrovića od 1954. do 1963. proglašeni su za spomenike kulture.

U TRSTENIKU POGINULO DVOJE, 17 OSOBA POVREĐENO

Tokom popodneva 30. aprila, tačnije - u 14.15 časova, bombardovan je most u Trsteniku. Jedna žena je odmah umrla, a 17 osoba je povređeno kada je pet NATO projektila srušilo most na Zapadnoj Moravi. Povredama je kasnije podlegla još jedna osoba.

Drugi napad na Generalštab usledio je kada su na terenu već bile spasilačke ekipe, Printskin: Youtube/wuzaaaap000

Stari gvozdeni most na tom mestu stajao je tačno sto godina i bio je simbol Trstenika. Zamenjen je novim gvozdenim mostom 1. maja 2000. godine.

TROJE DECE POGINULO U BOMBARDOVANJU PLAVA

Gađana je tada i varoš Murino u opštini Plav u Crnoj Gori. Poginule su dve devojčice, jedan dečak i troje odraslih, a četiri osobe su teško povređeno. U ovom napadu je bilo najviše stradalih civila od bombardovanja na teritoriji Crne Gore.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lepa

    30. april 2019 | 07:53

    Tu noc kad su bombardovali Vracar svi smo na kolenima klecali i molili se Bogu. Bilo je strasno. Ali moglo je biti mnogo strasnije. Ziveli smo u blizini Hrama i osecaj je bio kao da ce sravniti Vracar sa zemljom. Slava Bogu koji nas zastitio

  • Darko

    30. april 2019 | 00:37

    2005 zgrada proglsena spomenikom kulture ? Spomenici kulture i druga istorijska znamenja SE NE PRODAJU ! Ko razume shvatice.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA