Beogradski liftovi imaju 41 godinu u proseku, a radni vek im je 25 godina!
Smrt starijeg čoveka na stepeništu zgrade u Gandijevoj ulici, koji je pešice morao da nosi hleb jer lift nije radio, otvorilo je niz pitanja o tome zašto je potrebno da protekne i nekoliko dana od poziva do popravke lifta.
Stariji i nemoćni stanari se opravdano bune. Kažu, bez lifta jedino mogu da ostanu zatvoreni u svoja četiri zida i mole mlađe komšije da im donesu potrepštine iz prodavnice ili da rizikuju sopstveno zdravlje... A gde su trudnice, majke sa decom, ljudi sa povredama...
Međutim, u "Gradskom stambenom" ističu da postoji jedan ozbiljan problem koji se tiče liftova u Beogradu.
Priznaju, i sami dobijaju kritike stanara, ali ističu da je prosečna starost liftova koje održavaju je čak 41 godina, a smatra se da je njihov radni vek 25.

- Kada starost liftova postane veća od njihovog radnog veka, učestalost kvarova se povećava i pravo je umeće majstora da takve liftove održe u pogonu. Treba imati u vidu da se veći deo popravki liftova radi ručnom izradom rezervnih delova koji se više ne proizvode a koji su neophodni da bi starim liftovima produžavali radni vek... Tako da od starosti liftovskih postrojenja zavisi i brzina otklanjanja kvara - kažu u ovom preduzeću.
Stoga, ističu, ne mogu precizno da odgovore koliko je generalno vremena potrebno za popravku lifta.
- O rokovima za otklanjanje kvara na liftovskom postrojenju se može govoriti samo kada se tačno zna starost lifta, vrsta i obima kvara u šta stručne službe preduzeća imaju uvid tek nakon detaljnog pregleda konkretnog lifta - kažu u "Gradskom stambenom".
"REAGUJEMO ODMAH, ALI..."
- Po prijemu poziva, majstori odmah kreću na teren. Svakako činimo sve da u datim okolnostima stanari na popravku čekaju onoliko koliko je zaista neophodno da se problem reši na najbrži mogući način. U većini situacija ne postoji privremeno rešenje koje bi osposobilo lift - kazali su u "Gradskom stambenom".
Stanarima, tako preostaje samo strpljenje. Ali teško je govoriti o strpljenju ljudima koji nekoliko dana provedu život bez lifta na petom, šestom, desetom, petnaestom spratu...

Ipak, obaveza "Gradskog stambenog" je da lift popravi, ali ne i da im obezbedi novi. Zgrada, pa samim tim i lift, u vlasništvu je stanara zgrade. Oni moraju da skupe novac da stari lift zamene novim, jer ova naprava, nažalost, nije večna.
- Koristimo i ovu priliku da apelujemo na stanare da budu strpljivi i da shvate da su liftovi njihovo vlasništvo, ali da bez remonta ili zamene ne mogu večno raditi bez kvarova. Jedino rešenje, a ujedno i trajno je zamena starog lifta novim - kažu u "Gradskom stambenom".
Oni svojim korisnicima daju i mogućnost kompletnog remonta lifta, koji stanari mogu da plate i na period do 60 mesečnih rata.
IMA I ZLOUPOTREBA LIFTA
Jedan od stanara skrenuo nam je pažnju da se lift ponekad i zloupotrebljava.
- Naš lift je star, a kada stanari rade veliko sređivanje stanova, dešava se i da zloupotrebljavaju lift. Moram da kažem, ima i toga, nisu uvek krive službe, ali svakako je veliki problem za starije ljude kada lift iz bilo kog razloga stane - kazao je on.
VIDEO: Starica je zakoračila u lift a zahvaljujući pukoj sreći sačuvala je svoj život
(M. Beljan)
Video: Srbi koji pešače na KiM naišli na oluju na putu ka Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sirano
Stanari da obezbede novac a gradsko stambeno godinama uzimalo pare. Vratite nam novac pa cemo popraviti i liftove i fasade. Sramota
Podelite komentar
NikolaKBgd
Stanovi otkupljeni za 10maraka i jos ocemo liftove iz budzeta? A mi po kucama sve sami placamo... Stambenom placate 50 kinte mesecno na konto odrzavanja i ocete lift koji kosta 30000e pa na gore?
Podelite komentar