Beograd pamti sve žrtve Holokausta: Gradiće se i memorijalni centar i muzej posvećen stradalima (FOTO)
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić položio je danas venac na Spomenik žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu povodom obeležavanja nacionalnog Dana sećanja na žrtve Holokausta, genocida i fašizma.
Venac je položio i potpredsednik Narodne skupštine Veroljub Arsić, ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Nerić, predstavnici Jevrejske zajednice, kao i pripadnici diplomatskog kora.
Vesić je istakao da se na današnji dan Srbija i Beograd sećaju zatočenika iz logora Jasenovac koji su pokušali da pobegnu iz poslednjeg logora smrti na teritoriji Evrope.
– Nažalost, većina tih ljudi je izgubila život u tom pokušaju. Jasenovac je verovatno jedini logor koji nikada nije oslobođen. U znak sećanja na Jasenovac i pokušaj proboja obeležavamo današnji dan kao Dan sećanja na žrtve Holokausta. Grad Beograd obeležava10. maja i Dan sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu. Desetog maja 1942. godine nacistički upravljači Beograda proglasili su prestonicu Srbije gradom bez Jevreja. Srećom, nisu bili u pravu jer su neki uspeli da pobegnu, da se sakriju ili su se pridružili partizanima – rekao je Vesić.
Prema njegovim rečima, Srbija i Beograd imaju poseban razlog da obeležavaju ovaj dan, jer je i naš narod bio sistematski uništavan u Drugom svetskom ratu, kako od ustaša tako i od nacista.
– Sećanjem na žrtve Holokausta odajemo počast svim našim građanima koji su stradali od fašista, bez obzira na nacionalnost, ali i podsećamo se da nije dopuštena bilo kakva revizija istorije. Kao narod, spremni smo da oprostimo, ali ne i da zaboravimo. Na sastanku predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa predsedavajućim Predsedništva BiH Miloradom Dodikom, održanom pre nekoliko nedelja, kojem su prisustvovali predstavnici jednog od najpoznatijih arhitektonskih biroa SAD, postignut je dogovor da se u Donjoj Gradini počne sa izgradnjom Muzeja stradanja u Jasenovcu – dodao je Vesić.
Zamenik gradonačelnika je naglasio da taj projekat neće biti uperen protiv bilo koga, već će predstavljati jasno podsećanje da se takve stvari više nikada ne bi smele dogoditi.
– Ne bi trebalo zaboraviti da je u Jasenovcu bio jedini logor za decu na teritoriji Evrope. Veći deo muzeja koji će se graditi biće posvećen obrazovanju, kako bi budući naraštaji mogli da saznaju sve o strahotama Holokausta. Nalazimo se u završnoj fazi izrade zakona o Starom sajmištu i nadam se da će uskoro biti u skupštinskoj proceduri.
Tim zakonom rešićemo imovinske probleme i krenuti sa izgradnjom memorijalnog centra, čija će funkcija takođe biti obrazovna, o čemu sam razgovarao sa predstavnicima Jada Vašema, koji će zajedno sa Gradom Beogradom organizovati obrazovne radionice. Izgradnjom Muzeja sećanja na žrtve Jasenovca i Memorijalnog centra Staro sajmište biće urađene veoma važne stvari za građane Beograda i Srbije. Time ćemo pokazati da smo društvo koje ne pravi nikakve kompromise vezane za fašizam ili za bilo kakve pokušaje revizije istorije – zaključio je Vesić.
(Telegraf.rs)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ma
Pored istog izgrdite i za Jasenovac. Odlicna prilika
Podelite komentar
slađa
Slava i čast svim žrtvama Holokausta.
Podelite komentar