Može li "Notr Dam" da se dogodi i u Beogradu? Naše crkve su bezbedne, ali kritična mesta ipak postoje
Sva naša kulturna, istorijska i značajna dobra, a koja su pod kontrolom Uprave za vanredne situacije Beograd su zaštićena od požara, potvrđeno je za Telegraf rs. Ipak, neki kompleksniji moderni sistemi zaštite od požara u crkve se obično ne ugrađuju.
- Kulturna dobra, značajne verske i druge građevine, uključujući i Hram svetog Save prilagođen je svim našim propisima i ispunjavaju odredbe protivpožarne zaštite - rekao je za Telegraf.rs Rade Milošević, načelnik Uprave za vanredne situacije Beograd.
Prema njegovim rečima, postoje protivpožarni sistemi koji se kontrološu i inspekcije redovno izlaze na teren. Konkretno, kada govorimo o crkvama, on obšanjava da one spadaju u treću kategoriju zaštite po kojem se i kontrolišu. Ipak, tamo gde je moguće da nije ugrađen sistem, uglavnom je reč o odluci starešine crkve, odnosno procena da sistem i nije potreban.
Milošević podseća na stravičan požar u Hilandaru od pre nekoliko godina, ističući kako je svima u interesu da se nikada slično nikada ne ponovi.
- Konkretno tamo, sada su i sveštenici obučeni kako da se zaštite od požara. Praktično su kao mala vatrgosana stanica - rekao je Milošević.
![Karađorđe, spomenik Karađorđu, hram Svetog Save Karađorđe, spomenik Karađorđu, hram Svetog Save](https://xdn.tf.rs/2019/02/25/karadjordje-spomenik-460x0.jpg?ver=594458)
KRITIČAN KROV I MESTO GDE SE PALE SVEĆE
- Crkve, generalno, nisu pod velikim požarnim opterećenjem, ali požar, naravno, može da izbije u svakom objektu. Crkve su građene od čvrstih materijala, pod je negoriv, i osim mesta za sveće nema mnogo toga što bi moglo da gori. Kod starih crkava zapaljiva je krovna konstrukcija, ali obično se tu i ne sprovode električne instalacije - kazao je Milošević.
Ono što je, stoga, veoma važno, jeste da crkve imaju dobru i proverenu gromobransku instalaciju.
Takođe, u obavezi su da, kada je reč o gradnji novih ili rekonstrukciji starih objekata, pribave sve saglasnosti Sektora za vanredne situacije MUP.
Što se starih bogomolja tiče, po zahtevu crkava inspekcijska služba može da izvrši nadzor i naloži mere koje bi trebalo sprovesti.
![Komtrejd, Comtrade, humanitarno, Tašmajdanski park, crkva svetog Marka, obolela deca Komtrejd, Comtrade, humanitarno, Tašmajdanski park, crkva svetog Marka, obolela deca](https://xdn.tf.rs/2019/03/09/img6975-460x0.jpg)
Međutim, kako smo saznali od ljudi iz struke, nije im poznato da su crkve koje predstavljaju posebno važnu kulturnu vrednost, zaštićene od požara nekim posebnim sistemima.
Sveštenici to objašnjavaju jednostavno: nije uobičajeno da se u crkve i hramove ugrađuju protivpožarne instalacije.
- Poznato je otkada datiraju mnogi manastiri i hramovi, nije bilo ranije pravila, niti je to bilo uobičajeno da se ugrađuju bilo kakve instalacije, ili sistemi. Tako je bilo od davnina, tako je ostalo do dana današnjeg. Postoje izuzeci, a to je uglavnom u većim gradovima - kaže otac Jovo za Telegraf.rs.
Ipak, teši on, uvek ima neko ko vodi računa unutar crkve, a i kontrole su, ističe, redovne.
- Uvek ima neko to da proprati, ko dolazi, ko odlazi, sa kakvim namerama. Kod nas bilo kakva neprijatnost ne bi prošla nezapažena. Vodimo računa, ali naravno, ništa nije nemoguće - kaže otac Jovo i dodaje da, iako nema protivpožarnih aparata kao takvih, službe bezbednosti, odnosno policija redovno obilaze manastire.
- Razgovaraju sa sveštenicima, pitaju da li ima problema, i gde bi trebalo intervenisati - kazao je on.
![Crkva Ruzica Crkva Ruzica](https://xdn.tf.rs/2018/01/06/tan2018-1-5153361810-460x0.jpg)
Ipak, kada je reč o značajnim institucijama kulture, poput Narodnog muzeja, njihova rekonstrukcija podrazumevala je i ozbiljne studije koje se tiču protivpožarne zaštite, kako bi se zaštitili što posetioci, što kulturno nasleđe.
- Ostali objekti su u redovnom planu obilaska. Tu pre svega mislim na muzeje i druge slične objekte. Prilikom poslednje velike i kompletne rekonstrukcije Narodnog muzeja ugrađena su najmodernija sredstva i oprema za dojavu i gašenje požara, i to u zavisnosti od vrste eksponata u određenom delu zgrade. Nije isto da li su eksponati od kamena ili je reč o slikama i papirnoj dokumentaciji. U ovom drugom slučaju za gašenje požara koriste se gasovi, a ne voda koja bi mogla da nanese štetu. Postoje čak i staklene vitrine koje su potpuno otporne na vatru i u slučaju požara kulturno blago u njima ostaje zaštićeno - objasnio je načelnik Rade Milošević.
Sa druge strane, one ustanove koje čekaju rekonstrukciju, mogu da se oslone na starije sisteme i pitanje je šta bi se dogodilo u njima kada bi došlo do havarije.
Izgleda da je ozbiljna protivpožarna zaštita ne samo misaona imenca što se tiče finansija, pa mnogi i ne razmišljaju o takvoj investiciji u nadi da se katastrofa neće dogoditi. I tako, čekajuči rekonstrukciju važnih obekata, možemo samo da se nadamo da ih neće zadesiti sudbina Notr Dama.
VIDEO: Tek se iz vazduha vidi sva šteta na Bogorodičinoj crkvi
(V. Bjelić / M. Beljan)
Video: Ciklon nad Jadranom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
👤
"Нотрдам" у Београду тешко може да се догоди. Мада никад не реци никад. Али у Србији се већ догодио. Сећамо се сви 2004. и Светих Архангела, Богородице Љевишке, цркве светог Николе у Приштини и још неколико десетина храмова и манастира. А духовно-психолошки "нотрдам" на Косову и Метохији и даље траје.
Podelite komentar
Neko ko zna
Opcija uvek postoji.Pre neku godinu je uhvacen migrant koji je hteo da zapali patrijarsiju.
Podelite komentar
J
Jezik preseli dabogda
Podelite komentar