Nikad objavljen snimak bombardovanja Generalštaba: Marijana je sve snimila s 200 metara udaljenosti (VIDEO)

 ≫ 
  • 13

Marijana Papić usnimila je sa prozora svog malenog stana trenutak kada je 29. na 30. april 1999. godine pala bomba na Generalštab. Sa blizancima od godinu i po dana, četvorogodišnjakom i suprugom bila je na samo 200 metara od mesta gde su padale bombe kao kiša, a ekskluzivno za naš portal Telegraf.rs prisetila se tog trenutka.

Marijana je snimila gađanje Generalštaba; FOTO: Facebook/Marijana Papić

- Trudili smo se da deca ne osete da je rat, tako da sam ih uz priče za miran san svako veče uspavljivala. Stariji sin je često znao da me pita šta se to dešava napolju, a ja sam se uvek "vadila" na navijače i tu bi se svaka priča završila. Nisam želela da idemo u sklonište. Šta bih tamo radila sa troje male dece, a i ništa nam ne bi pomoglo. Ako će da padne, neka padne.

Foto: David Pužado

To veče kada se sve zatreslo, uzela sam kameru da snimim hrabe ljude koji su izleteli iz svojih domova da vide gde je sad pogodilo, da pomognu ako se može pomoći. Bilo je i te kako mračno, nije se ni toliko videlo, na prvom smo spratu. Samo nekoliko sekundi kasnije na isto mesto bačena je još jedna bomba - priseća se Marijana za Telegraf.

Uprkos strašnom udarcu i osećaju zemljotresa, kako nam je rekla, Marijanini mališani su bezbrižno spavali, nisu bili svesni opasnosti.

- Morala sam da budem hrabra zbog njih, ali od detonacija strašnija mi je bila sirena, kada ne znaš gde će da padne zla bomba. Mogla sam da odem van Beograda, ali nisam želela, za mene bi to bilo ravno izdaji - kaže Marijana i dodaje da je samo jednom pustila suzu, ali kada je već sve bilo gotovo.

Podsetimo, Generalštab je bombardovan čak tri puta: u dva navrata u noći između 29. i 30. aprila 1999. godine, a treći put između 7. i 8. maja. Zgrada A pogođena je sa čak tri projektila.

Srednji deo objekta koji se nalazi preko puta zgrade Vlade Srbije iz bezbednosnih razloga dopola je porušen tokom 2016. i 2017. Tadašnji ministar odbrane Zoran Đorđević najavio je čak i potpuno rušenje zgrade A jer je to u tom trenutku viđeno kao najjeftinije rešenje, prenose beogradski mediji.

Foto: A. Nalbantjan

Kompleks zgrada Generalštaba građen je po ideji arhitekte Nikole Dobrovića od 1954. do 1963. godine. Zgrada A je imala 12.654 kvadrata, a objekat B - 36.581. One su 2005. proglašene za spomenik kulture.

VIDEO: Srpski ratni heroji otkrivaju detalje NATO bombardovanja

N. Košak

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nenad

    25. mart 2019 | 13:41

    Tu zgradu nikada ne treba srusiti. Ona mora da ostane kao spomenik varvarstvu koje smo preziveli. Tu treba dovoditi decu iz cele Srbije i odrzato im po jedan cas istorije da se to zlodelo nikad ne zaboravi.

  • Бушидо

    25. mart 2019 | 14:15

    И да заборавимо шта су нам Амери радили ?! Никад .

  • Naki

    25. mart 2019 | 13:40

    Šta je sve ovaj narod preživeo....još se i dobro držimo...☹

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA