Naleteli ste na udarnu rupu i oštetili automobil: Pozovite policiju, postoje velike šanse da naplatite odštetu

 
 ≫ 
  • 12

Naplata štete moguća je i bez intervencije policije, ali u tom slučaju potrebni su vam svedoci

Sneg, bljuzgavica i voda lagano se povlače sa ulica, a iza njih ostaju krateri, produbljeni i prošireni.

Često se na društvenim mrežama možemo susresti sa komentarima u kojima se vozači žale da su umalo uništili svoja vozila naletajući na rupe vešto sakrivene zaostalom vodom i bljuzgavicom.

Pričalo se se ove zime i da se događalo da cela jedna kolona automobila ostane bez guma, a oštećeni najčešće nisu znali kome i kako da se obrate u ovakvoj situaciji. Važno je znati da vozači, kada na neobeleženim udarnim rupama oštete vozila imaju prava na odštetu.

Da bi ste naplatili štetu potrebno je da policija obavi uviđaj i napravi zapisnik o saobraćajnoj nezgodi. Zatim vozač treba da utvrdi ko je odgovoran za deonicu puta na kojoj je do nezgode došlo.

Ako saobraćajna policija ne izađe na teren i ne obavi uviđaj, potrebno je da sami vozači fotografišu oštećenje na kolovozu i na automobilu, naprave što više snimaka iz različitih uglova, kao i da obezbede najmanje dva svedoka nezgode.

Za magistralne, regionalne i auto-puteve nadležno je Javno preduzeće "Putevi Srbije", dok su za lokalne puteve i ulice nadležne opštine ili gradske uprave. Međutim, opština ili grad mogu nadležnost da prenesu na preduzeće za održavanje puteva, kao što je to, na primer, u prestonici JKP "Beograd put".

Foto: Tanjug/Tanja Valič

Zahtev za naknadu štete iz delatnosti ovog preduzeća podnose isključivo vlasnici vozila u pisanom obliku, a uz svu relevantnu dokumentaciju prilaže se i fotokopija zapisnika uviđaja MUP-a sa saobraćajne nezgode.

Mnogi možda ne znaju da su i poledica na kolovozu na koju vozač nije upozoren, loša saobraćajna signalizacija, pa čak i naletanje na veću životinju na auto-putu dovoljan razlog za tužbu za nadoknadu štete.

I pored toga što je procedura za naplatu štete od putara spora, nekad se čeka i po nekoliko meseci, ipak je na kraju vredna uloženog truda. Primera radi, u 2015. bilo je 230 zahteva za naknadu štete zbog udarnih rupa na kolovozu, ali i trotoaru. "Beograd put" te godine je na ime obeštećenja isplatio ukupno 6,8 miliona dinara.

Kome prijaviti rupu

JKP "Beograd put" pokrenuo je akciju "Beograd bez rupa" u okviru koje sugrađani na sajtu ovog preduzeća mogu da prijave uočenu udarnu rupu ili bilo kakvu drugu nepravilnost na kolovozu na celom području grada.

VIDEO: Kako izgleda kada ulice procvetaju?

(Telegraf.rs/lobi-info.rs)

Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • A da bi

    30. januar 2019 | 09:11

    Policija došla na uvidjaj sečekaćete 2-3-4 sata, a onda će te morati da platite izlazak policije na lice mesta, pa zapisnik itd itd... brzo i efikasno izgubićete dan dva a i tri.... zato uredno registrovan automobil ne može da izdje iz zemlje jer se odgovorni još uvek nisu a i neće dogovoriti o saobraćajnim dozvolama pa izdaju koje-kakve papire, službenici sležu ramenima, upućuju na načelnike, koji opet sležu ramenima i tako, evo treća godina...! Sjajno!!!

  • Neša

    30. januar 2019 | 09:38

    Dobro je da uopste imamo tockove kakvi su nam putevi.

  • Dan

    30. januar 2019 | 09:21

    Pazi otvorili kol centar za prijavu nepravilnosti na putu??!! Pa kad bismo svi poceli da ih zovemo za rupe trebalo bi im jedno 5000 ljudi samo u kol centru da bi mogli da primaju sve prijave. Trenutno ne znam da li u gradu postoji jedna ulica u kojoj mozete da se provezete kolima, a da ne brinete da li cete ostati bez gume, trapa, amortizera, ...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA