Plaćali smo porez redovno 20 godina, ali nismo regulisali jednu važnu stvar: Zapretili su nam kaznom od 150.000 dinara!

 ≫ 
  • 12

Deda nam je umro pre 20 godina, a porez na kuću je i dalje stizao na njegovo ime. Mislili smo da je to u redu, da je važno samo platiti, sve dok nam nije stigla opomena i pretnja da ćemo biti kažnjeni. A kazna je paprena - od pet do 150 hiljada dinara!

U roku od pet dana morali smo da prijavimo imovinu Sekretarijatu za javne prihode, a procedura je poprilično jednostavna - potrebno je popuniti formular i dostaviti kopije rešenja o nasleđivanju.

Svi koji su navikli da na ime preminulog člana porodice plaćaju porez mogli bi da završe kod sudije za prekršaje, pa makar ne bili dužni ni jedan jedini dinar. Čak i pre nego što se završi ostavinska rasprava, potrebno je da smrt člana porodice prijavite poreznicima.

Foto: Telegraf

- Porez se ne može utvrđivati i plaćati na umrlo lice. Ako nije raspravljena zaostavština, od dana smrti, obveznik poreza na imovinu na prava na nepokretnosti preminulog obveznika je držalac nepokretnosti. Obaveza je, dakle, držaoca nepokretnosti da Sekretarijatu za javne prihode, nadležnom odeljenju prema mestu nepokretnosti dostavi dokaz o smrti poreskog obveznika i da podnese poresku prijavu PPI-2 za utvrđivanje poreza na imovinu, na svoje ime - kazali su u nadležnom gradskom Sekretarijatu.

Kada se završi ostavinska rasprava, tada naslednici moraju da prijave svoju novostečenu imovinu.

- Naslednici su u obavezi da u roku od 30 dana od dana pravosnažnosti rešenja o nasleđivanju, dostave Sekretarijatu za javne prihode, nadležnom Odeljenju, poreske prijave na osnovu kojih će se utvrditi godišnji porez na imovinu naslednicima - kažu u Sekretarijatu.

Foto: Pixabay

U oba slučaja obveznici mogu ostvariti pravo na poreski kredit, ukoliko stanuju u predmetnoj nepokretnosti, odnosno imaju istu poreskopravnu sitaciju kao i preminuli vlasnik, napominju u Sekretarijatu za javne prihode.

Obaveza podnošenja poreskih prijava je propisana Zakonom o porezima na imovinu: Za imovinu koja se stekne, započne ili prestane da koristi u toku godine, podnosi se poreska prijava u roku od 30 dana od dana nastanka takve promene.

Prema Zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji na nepodnošenje poreske prijave propisane su kazne od 5.000 do 150.000 dinara, napominju u Sekretarijatu.

VIDEO: Zbog čega sve mogu da vas kazne

(M. Beljan)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • panta

    7. novembar 2018 | 18:04

    Jel predvidjena kazna i za udisanje ovog zagadjenog beogradskog vazduha?

  • Crni

    7. novembar 2018 | 16:41

    Porez placa vlasnik, pre ostavinske raspravenije moguce utvrditi osnov jer se formlno ne zna ko je i u kom delu vlasnika poreska uprava neutvrdjuje vlasnistvo vec iznos na isto. Samo je sud vlastan d odredi deo bez tog nema vlasnistv nem poreza. To je nakaradno tumcenje, a ako neprijavis nakon pravosnazne presude to je prekrsaj a sve ostalo zali se, plati, tuzi zraduces bar duplo

  • ljuba

    7. novembar 2018 | 18:50

    Nije baš potpuno jasno tumačenje zakona, jer ima tu dosta nelogicnosti i nedoumice u odnosu na zakone EU. Ko tu i šta plaća posle smrti ako ostavinska traje godinama. Ja sam u 4.Opstinskom sudu 12 godina imao ostavinsku zbog sudija.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA