Počelo rušenje bespravnog objekta u Zemunu: Napuštena kuća sa magacinom predstavljala opasnost za decu (FOTO)
- Reč je o "bahatom" investitoru koji je koristio sve pravne mogućnosti u prethodnom periodu kako bi odložio uklanjanje objekta - poručila je gradska sekretarka za inspekcijske poslove Sonja Podunavac
Gradska građevinska inspekcija je danas u Zemunu započela rušenje bespravnog objekta od 2.000 kvadrata u Alaskoj ulici, u blizini Osnovne škole "Sonja Marinković".
Gradska sekretarka za inspekcijske poslove Sonja Podunavac je rekla da je to prvo javno rušenje nekog tako velikog objekta i najavila da će narednih dana biti nastavljeno sa uklanjanjem nelegalno izgrađenih objekata za koje je doneto rešenje o rušenju.
U Alaskoj ulici se ruši kuća zajedno sa magacinom, ukupne površine oko 2.000 kvadrata, nakon sudskog spora sa školom koji je trajao oko 15 godina.
Podunavac je rekla da je reč o "bahatom" investitoru koji je koristio sve pravne mogućnosti u prethodnom periodu kako bi odložio uklanjanje objekta.
U prethodnih sedam ili osam godina kuća sa magacinom je napuštena i ruinirana i predstavljala je opasnost za decu.
Ona je izrazila očekivanje da će izmene i dopune Zakona o ozakonjenju objekata i Zakona o planiranju i izgradnji, koje su u skupštinskoj proceduri, omogućiti lakše uklanjanje nelegalnih objekata i dodala da su gradske vlasti već donele veliki broj rešenja za rušenje.
- Potrebno je bilo da prođe 15 godina otkada je gradska građevinska inspekcija donela rešenje za uklanjanje. Očekujemo da će izmene Zakona o ozakonjenju objekata i Zakona o planiranju i izgradnji, koje su u skupštinskoj proceduri, omogućiti efikasnije delovanje inspekcije i kažnjavanje bahatih investitora. Da ne mora da prođe toliko vremena - poručila je ona.
Donošenjem tih zakona, biće nastavljeno uklanjanjem svih bespravnih objekata, s tim što će prioritet imati oni na javnim površinama koji ugrozavaju bezbednost građana i posebno dece, poručila je Podunavac.
- Imamo jako puno rešenja o rušenju. Do sada su investitori kada bi bili odbijeni u procesu ozakonjenja pokretali upravne sporove koji su dugo trajali. Ovo je bio taj slučaj. Žalio se na rešenje za ozakonjenju, pa je odbijen prvo od resornog ministarstva, zatim je pokrenuo u upravni spor i tek po pravnosnažnosti presude stekli su se uslovi za rušenje - navela je ona.
Podunavac kaže da se trenutno radi na formiranju jedinstvene službe i da će, kada budu prikupljeni svi podaci od opština, moći da iznese precizne informacije o broju rešenje za rušenje.
Direktor Osnovne škole "Sonja Marinković" Jasmina Filipović je objasnila da ta škola još krajem osamdesetih ili početkom devedestih godina dala u zakup deo zemljišta na kome se nalazila napuštena sportska hala.
Rekla je da nije bilo sredstava za njeno obnavljanje i da je onda tu "ušao čovek kao zakupac, ali nikakve obaveze prema školi nije izvršavao po pitanju zakupa".
Filipović je kazala da je počeo da gradi objekte na tom zemljištu i da je škola 2003. godine pokrenula postupak za povraćaj svoje imovine.
- U međuvremenu su ti objekti počeli da propadaju, jer ih niko nije koristio u prethodnih sedam ili osam godina. Pretvorili su se u stecište narkomana. Odnet je limeni krov, prozori i drugo. Mesto je postalo rujina - dodala je direktorka škole.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Vučić: Rekonstrukcija Vlade od marta do juna, sa nekima da se pozdravimo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Daa
Sto ne rusite po Pazaru.. npr onaj centar sto se prosiri na drzavno zemljiste jedno 2000kvadrata...
Podelite komentar
Prc
Nerusite ako nesmeta oduzmite i dajte nekoj ustanovi na korišćenje
Podelite komentar
Лицемер
Треба променити закон и донети одлуку да се национализује цео плац са дивљом грађевином то јест надоградњом.
Podelite komentar