Ovo zdanje čuva tajnu o poslednjim danima kralja Petra I: Deci je kroz ogradu, krišom davao bombone, a evo kako je dočekao smrt (FOTO)

 ≫ 
  • 1

Na samom pragu kuće iz 19. veka, oseća se neka neobična energija. Mir, koji me tera da nastavim dalje. Originalne crno-bele pločice, kojim su nekad hodali kraljevi, vraćaju me u neko prošlo doba, u ono vreme kada je ovde živeo jedan retko dobar čovek. Iako kralj Srba, Hrvata i Slovenaca, sam je plaćao ovu trospratnicu u kojoj je živeo na Topčideru. Skromnog i povučenog, najviše ga je radovalo kad kroz dvorišnu ogradu da bombone deci.

Tu istu ogradu gledam kroz prozor na prvom spratu i kao da negde u pozadini, kroz trošne roletne, čujem graju i smeh dece koja svojim prstićima uzimaju slatke darove, možda i nesvesna da su to darovi jednog kralja.

Brankov most je uklet? Legenda kaže: Da bi se prokletstvo iz 1862. godine skinulo, određeni broj ljudi mora da se ubije skokom s njega

Kao prvi čovek velike države kralj Petar I Karađorđević je živeo u ovoj kući, opremljenoj samo najneophodnijim nameštajem.

Stepenice koje vode do spavaće sobe kralja Petra/ Foto: Telegraf

U sobi na prvom spratu, u kojoj je kralj i boravio, tada su se nalazili krevet, sto, orman, umivaonik, stona lampa, a u trpezariji pored nje sto za ručavanje, stolice i orman za posuđe. U biblioteci pored veliki orman sa knjigama. Saloni su imali samo najneophodniji nameštaj.

Zidovi su bili skromno dekorisani. Jedino su se u salonu u kom je kralj Petar primao retke posetioce na zidovima nalazili portreti i slike kraljevske porodice. U trpezariji se nalazila ikona sv. Andrije Prvozvanog, zaštitnika Doma Karađorđevića.

Portret kralja Petra I Karađorđevića/ Foto: Telegraf

Tako je i sada. Iza kralja Petra I, koji se zalagao za ustavno uređenje zemlje i koji je bio poznat po svojoj liberalnoj politici, ostale su prazne prostorije. I jedan šporet iz 19. veka u podrumu, kao i crno-bele pločice.

Originalne crno-bele pločice/ Foto: Telegraf

Soba u kojoj je boravio, preko celog jednog zida sada je impozantan kolaž. Od sitnih fotografija na kojima su prikazani svi bitni momenti vladavine kralja, napravljen je veličanstven portret.

Kolaž i uniforma kralja Petra/ Foto: Telegraf

Kada se Kralj Petar I Karađorđević, nakon pet godina, vratio iz Prvog svetskog rata, 1919. godine, stari dvor je bio oštećen u ratnim dejstvima, pa je tražena kuća u kojoj bi kralj živeo. Odabrana je kuća trgovca Đorđa Pavlovića u kojoj je Kralj Petar I proveo poslednje dve godine života. U kuću na Senjaku uselio se 24. septembra 1919. godine i u njoj je živeo do 16. avgusta 1921. godine, kada je i preminuo.

Kuća je podignuta 1896. godine na Topčiderskom brdu, kao vila za odmor u vinogradu. Sagradio ju je trgovac Đorđe Pavlović. Iako podignuta za privremeni boravak, ugled i bogatstvo njenog vlasnika uslovili su da kuća bude znatno veća i reprezentativnija nego što su bili letnjikovci u njenom okruženju. Porodica Pavlović je kuću koristila kao letnjikovac dve decenije.

Šporet u podrumu je jedino originalno iz 19. veka u kući/ Foto: Telegraf

Godine 1919. godine ju je iznajmila Dvoru koji je tražio pogodnu kuću za stanovanje kralja Petra Prvog Karađorđevića. U vreme useljenja u vilu na Topčiderskom brdu Petar I Karađorđević više nije bio ni formalno kralj Srbije, odnosno Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca jer je potpisao abdikaciju 11. marta 1919. godine.

Na sednici Vlade održanoj posle smrti kralja Petra doneta je odluka da se kuća u kojoj je bolovao i umro otkupi za Narodni muzej pod uslovom da sve sobe ostanu kakve su sada.

U prizemlju su se nalazila dva salona i trpezarija, spavaće sobe na spratu, a kuhinja u suterenu.

Stepenice koje vode u potkrovlje/ Foto: Telegraf

Kuća kralja Petra Prvog Karađorđevića je zbog svojih istorijskih, arhitektonskih i urbanističkih vrednosti proglašena za spomenik kulture 1992. godine.

Pre nekoliko godina, jedan poznati italijanski dizajner tražio je da otkupi kuću, kako bi od nje napravio privatnu vikendicu, ali mu to, srećom, nije dozvoljeno.

VIDEO: Tajna podruma vile Leke Rankovića

(Jasmina Stakić/j.stakic@telegraf.rs)

Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Istorija pamti

    1. jul 2018 | 21:05

    Zvali su ga Čika Pera i bio je omiljeni kralj u narodu. Voleli su ga zbog svoje skromnisti, poštenja i ljubavi prema svome narodu i otadžbini.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA