Muzej iluzija otvoren u Beogradu: Tinejdžerima najzanimljivija soba za selfi, a odrasli se rado vraćaju u detinjstvo (FOTO)
U Beogradu je danas otvoren Muzej iluzija sa više od 70 eksponata, šesti te vrste u svetu, nakon Zagreba, Zadra, Ljubljane, Beča i Omana.
Titova jahta Galeb postaje muzej na vodi u Rijeci: Hrvati u ovaj projekat ulažu 5,4 miliona evra
Fascinantni svet iluzija, koji ovaj muzej pruža, osmišljen je kako bi poljuljao poverenje u čula posetilaca i namenjen je svim generacijama, od najmlađih do najstarijih sugrađana uz mnoštvo didaktičkih igri, slagalica i mozgalica.
- To je interaktivan koncept, a cilj je da posetioci sami istražuju neobične prostorije i u svakoj od njih se nalaze još neobičnije iluzije. Posetilac prestaje tu da bude samo posmatrač i postaje učesnik i kreator tih uluzija - naglašava Dejana Dimov.
Deci je, prema njenim rečima, najzanimljviji Vorteks tunel sa rotirajućim cilindrom kroz koji se roditelji retko usuđuju da prođu, jer se unutra poremeti ravnoteža.
Tinejdžere najviše privlači soba sa ogledalima koja je idealna za "selfije" zahvaljujući različitim oblicima i ćoškovima reflektovanja, a najstariji vole da rešavaju mozgalice.
Novost u beogradskom Muzeju iluzija je stolica koja pokazuje koliko je zapravo neverovatna percepcija veličine osobe koju gledamo, zavisno o kontekstu koji nam sugerišu predmeti oko nje, pa se tako osoba koja je na stolici čini izuzetno malom u poređenju na druge ljude u prostoriji.
Mnoge će u detinjstvo vratiti kaleidoskop čije zaigrane uzorke, umesto šarenih papirića i perli, čine sami posetioci.
Tu je i kriva soba, zainteresovan posetilac može videti kako izgleda igrati karte sam sa sobom zahvaljujući iluziji koju stvaraju ogledala, deca se rado zaustavljaju kod beskonačnog ogledala, a mogu i da vide kako je to biti viši od roditelja.
Termalni gril je najstarija iluzija i potiče još iz 19. veka kada je utvrđeno da je rezultat miksa hladnog i toplog zapravo žarenje.
Ono što srpski muzej razlikuje od sličnih u svetu jeste, prema rečima Dejane Dimov, to što je dozvoljeno smejanje, skakanje, zabava i fotografisanje, što je čak i poželjno jer neke iluzije dobijaju pun smisao tek kada se ovekoveče fotoaparatom kao što je slučaj sa obrnutom sobom.
Ulaznice za Muzej iluzija, koji se nalazi u Nušićevoj 11, koštaju 600 dinara za odrasle, 400 dinara za decu i 1.500 dinara za celu porodicu, a radno vreme je od 9 do 22 sata svakog dana.
U planu je otvaranje Muzeja iluzija i u Kuala Lumpuru, Njujorku, Berlinu i Atini.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
marko
Pa muzej je očigledno otvoren za turiste a ne domaću publiku, 600 din je stvarno preskupo za naš standard, mogu makar da prepolove cenu za studente kao svi ostali muzeji u gradu.
Podelite komentar
Marko
Skuplje od zoo koji je 500 a realno za zoo bio dao i 1500 jer treba na hraniti te životinje....
Podelite komentar
...
Preskupe karte
Podelite komentar