Goran Vesić i Marko Čadež u Mladenovcu: Imamo program za svako naseljeno mesto na teritoriji grada Beograda (FOTO)
Saradnja Grada Beograda sa Privrednom komorom Srbije omogućava da se bliže reše određeni problemi na koje mogu da naiđu privrednici
Gradski menadžer Goran Vesić i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež razgovarali su danas u opštini Mladenovac sa privrednicima o problemima sa kojima se suočavaju u poslovanju i mogućnostima njihovog rešavanja.
Vesić je rekao da je Grad Beograd "zdušno" podržao donošenje novog zakona o privrednim komorama.
- To smo uradili zato što smatramo da svaka interesna grupa u društvu, a privrednici su važna grupa, treba da bude organizovana tako da neko štiti njihove interese. Ranije to nije bilo urađeno na najbolji način i komore nisu ispunjavale potrebe privrede tako da je tu bilo sigurno opravdanih primedbi od strane privrednik - rekao je Vesić.
Dodaje, da je novi zakon definisao ulogu privrednih komora, te da daje veće mogućnosti da privreda komora bude aktivni faktor u društvu.
- Jedna od prvih odluka koja je doneta na skupštini Grada Beograda je bila da se za svaku odluku koju donosi Grad Beograd, a koja ima veze sa privredom, traži mišljenje Privredne komore Beograda. Smatramo da, kada donosimo odluke koje imaju veze sa uslovima poslovanja, treba da se čuje i glas onih na koje se ta odluka odnosi - naveo je Vesić.
On je naglasio da saradnja Grada Beograda sa Privrednom komorom Srbije omogućava da se bliže reše određeni problemi na koje mogu da naiđu privrednici, a koji imaju veze sa gradom i dodao da su to najčešće problemi koji se tiču urbanizma, legalizacije...
Problem Beograda je to što, Ustavom Srbije koji je trenutno na snazi gradske opštine nisu prepoznate kao lokalna samouprava, rekao je Vesić i ocenio da je to velika greška koja je napravljena donošenjem Ustava, jer stvara probleme u razvoju grada.
Promenom Ustava, gradske opštine će ponovo postati jedinice lokalne samouprave što će olakšati samo investiranje, a pogotovo u prigradske opštine, kaže Vesić.
- Mi ćemo novim statutom Grad podeliti na dve zone, gradsku i prigradsku i u tom smislu će i gradske i prigradske opštine dobiti više nadležnosti nego što ih imaju sada, s tim što će prigradske biti decentralizovanije nego gradske - rekao je Vesić i dodao da će tako biti olakšano investiranje u privredu.
Predsednik PKS Marko Čadež je rekao da PKS ima sektor za edukaciju privrednika, te da je prošle godine oko 16.000 privrednika prošlo kroz različite vrste obuka, seminara, edukativnih programa...
- Samo u naredna dva meseca organizovaćemo oko 80 seminara, obuka i radionica - naveo je Čadež.
On je rekao da PKS pruža sve potrebne informacije privrednicima koji još uvek ne izvoze, a želeli bi da pronađu kupce u regionu ili Evropi.
Ističe, da PKS postoji da bi rešavala probleme sa kojima se privrednici suočavaju.
- Ono što mislim da treba da radimo još više, jeste da vam kažemo šta možemo da uradimo, a sa druge strane da nam vi kažete šta je to što vama treba. Naravno ne možemo da rešimo svaki problem, ali svaki put dajemo sve od sebe da dođemo do rešenja - rekao je Čadež.
VESIĆ U MEĐULUŽJU
Kandidat za gradskog odbornika sa liste "Aleksandar Vučić - Zato što volimo Beograd" Goran Vesić razgovarao je danas sa meštanima mladenovačkog naselja Međulužje i najavio da će za dva, dva i po meseca u tom naselju početi izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda.
Tender je završen, izvođač je izabran i u roku od dve do tri nedelje biće potpisan ugovor, rekao je on i dodao da je realno da za dva, dva i po meseca počnu radovi na izgradnji ovog postrojenja.
- Ovde treba da se izvede sedam kilometara kanalizacije...u septembru ćemo da raspišemo tender za izgradnju te mreže, pola će da finansira Grad, a pola opština. To znači da ćemo, dok završimo postrojenje, biti blizu da završimo i izgradnju kanalizacione mreže - pojasnio je Vesić i dodao da će ljudi nakon toga imati kanalizaciju i da se otpadne vode više neće ulivati u reku.
Govoreći o budućim radovima u Međulužju on je rekao da će se nastaviti sa asfaltiranjem, te da će biti postavljen i mobilijar za dečije igralište.
Politika sadašnje gradske vlasti je da svi delovi Beograda moraju da se razvijaju, rekao je Vesić i s tim u vezi naglasio da je Grad Beograd u prethodne četiri godine u razvoj prigradskih opština uložio 350 miliona evra, a da je od 2008. do 2012. godine kada za tu namenu uloženo manje od 100 miliona evra.
- Ne postoji mesto u kome nismo barem nešto uradili. Imamo program za svako naseljeno mesto na teritoriji grada Beograda - rekao je Vesić.
Govoreći o investicijama, on je istakao da su strani investitori počeli da ulažu u Srbiju jer je konačno politički stabilna i kao primer naveo fabriku "Mei Ta" u Obrenovcu u kojoj je nedavno zaposlen 1000. radnik i u kojoj je prosečna plata 55.000 dinara.
Osim toga, dodao je on, u fabrici "Beko" u Lazarevcu koju je kupila turska kompanija "Birlešik tekstil" posao je našlo 250 žena, a turski investitor će izgraditi još jedan pogon.
- Nama je sledeći korak da se tako nešto desi i u Mladenovcu jer je to mesto jedna od najvećih žrtvi tranzicije imajući u vidu fabrike koje se tu nalaze - rekao je Vesić.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Vučić: Rekonstrukcija Vlade od marta do juna, sa nekima da se pozdravimo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.