Pozorište Boško Buha dobija kamernu scenu, najmoderniju salu i postaje važna tačka kulture Beograda (FOTO) (VIDEO)
Beograd će dobiti stari-novi simbol kulture koji se posebno bavi najmlađom publikom
Priča o pozorištu Boško Buha, jednom od simbola Beograda koje već godinama ne funkcioniše, već se predstave igraju na sceni Ustanove kulture Vuk Karadžić, počinje baš kao i mnoge druge pozorišne priče - od Branislava Nušića. Prema njegovoj zamisli, nastalo je 1937. godine "Povlašćeno pozorište za decu i omladinu Roda".
Neverovatan splet okolnosti doveo je do otkazivanja prve Rodine premijere, jer je ona bila zakazana za 19. januar 1938. kada je umro Branislav Nušić. Pomerena je za četiri dana kasnije.
U posleratnom Beogradu Rodino pozorište funkcionisalo je pod okriljem Pionirskog pozorišta, koje svoje predstave izvodi u drugim dvoranama. Ono je kratko funkcionisalo, jer je 1945. godine zatvoreno, pod obrazloženjem da nije pedagoški da se deca bave glumom i baletom, jer je to štetno za njihov uzrast i razvoj, te da ih pozorište odvraća od redovnog učenja.
Beograd je od tog trenutka punih pet godina bio bez pozorišta za decu.
Godine 1950. Gita Predić-Nušić uspela je da dobije saglasnost o pokretanju novog dečjeg pozorišta. Tako je 13. oktobra te godine osnovano Pozorište Boško Buha na Trgu Republike.
Ono je radilo godinama, i svojim bogatim repertoarom postalo jedan od simbola Beograda, i nesumnjivo jedan od simbola dece kada pomisle na Trg Republike.
- Boško Buha je najstarije dečije pozorište u Beogradu. Prva faza rekonstrukcije pozorišta je završena i usvojen je idejni projekat. Veoma brzo, već tokom ove godine bićemo u situaciji da raspišemo tender za izvođenje radova za završetak ovog pozorišta. Ovo pozorište je za nas važno, ne samo zato što je za našu decu, već i zbog toga što je deo kulture i tradicije Beograda. Ovo će, uz teatar Bojan Stupica biti najveća rekonstrukcija u narednih nekoliko godina kada su u pitanju pozorišta - kaže za Telegraf.rs gradski menadžer Goran Vesić.
Pored ove velike sale, koja je sada u pozorištu jedina, biće napravljena i kamerna scena.
- Pozorište do sada nije imalo kamernu scenu, pa će sa njom biti u mogućnosti da imaju dve predstave istovremeno, na primer omladinsku i dečiju, jer omogućava da se ne menja scenogradija, i imaju veću ponudu za decu i celokupan repertoar da bude širi. Verujem da ćemo već 2020. godine imati ovde na Trgu Republike imati jedno novo pozorište Boško Buha, gde mu je i bilo mesto oduvek - dodao je Vesić.
Kako kaže, ogromnu zahvalnost za sve što se desilo dugujemo Milorad Mandiću Mandi, bivšem upravniku.
- On je zahvaljujući svojoj ogromnoj energiji i doveo prvu fazu rekonstrukcije do kraja. Da nije bilo njegove upornosti mislim da bismo teško došli do ovde da uopšte možemo da počnemo drugu fazu rekonstrukcije. On nažalost, više nije među nama, ali i njemu dugujemo da ovo pozorište završimo, jer kada ono bude završeno, biće sećanje na Mandin lik i delo i sve što je on uradio za Boška Buhu - zaključio je Goran Vesić.
- Nas u pozorištu neizmerno raduje što su radovi ovako ubrzani, i što je skupština grada pokazala veliko razumevanje za nas, za radove koji su započeti. To toga je moralo doći, iz prostog razloga što još iz vremena Ljubivoja Ršumovića, kada je on bio upravnik, ovo pozorište je radilo pod zabranom protivpožarne inspekcije, jer deca nisu bila bezbedna - kaže za Telegraf.rs Igor Bojović, upravnik pozorišta Boško Buha.
Rekosntrukcija je, podsedtimo i počela tako što je izbio požar na sceni.
- Sada je skraćen ceo proces, urađeni su konkursi i sada nas redovno obilaze arhitekte i ubrzano rade na projektima kako bismo mogli da nastavimo radove. Verujem da radovi neće trajati dugo, jer je mnogo toga već urađeno u Mandino vreme. Nas neizmerno raduje što ćemo se uskoro vratiti na ovu scenu, što ćemo dobiti još jednu scenu, a imaćemo i još jednu probnu salu - istakao je upravnik Buhe.
Beograd će ponovo dobiti pozorište na Trgu Republike koje će služiti na ponos ovom gradu, po ugledu na najlepše evropske gradove.
- Pozorište Boško Buha nalazi se preko puta Narodnog pozorišta i Narodnog muzeja, pa možemo da kažemo da će ovo biti jedna vrsta Narodnog pozorišta za decu - zaključio je Bojović.
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Andjelija
Sramotno je koliko dugo traju obnove nasih kulturnih dobara. Narodni muzej, pozoriste "Bosko Buha", na jedvite jade zavrsi se muzej "Savremene umetnosti". Price o gradnji zgrade opere i baleta......pred ove izbore se i ne pominju! O zaduzbinama i kucama u kojima su ziveli nasi poznati pisci, slikari, naucnici , postoje samo ploce, na kojima jedva mozete da procitate njihova imena. Kultura je svim vladama u ovoj Srbijici, bila zadnja rupa na svirali. A o talentima i vrhunskim umetnicima , koje ova zemlja ima i kojima treba da se ponosi i da im omoguci pristojne uslove za rad i nagrade za nepresusni entuzijazam, o tome da ne pisem.
Podelite komentar
Voja
Ne mogu da verujem da jos neko ide u pozoriste u moje vreme to je bilo nesto normalno danas abnormalno shodno nase drustvu
Podelite komentar