Odavde puca najlepši pogled na beogradske reke - tu su pokušali da nam spale istoriju, a sada Kosančićev venac ponovo sija najlepšim sjajem (FOTO) (VIDEO)
Ako pitate nekog stranca ili većinu rođenih Beograđana koji im je omiljeni deo prestonice, reći će vam da im je prelepi biser belog grada Kosančićev venac ako ne na prvom mestu, a onda je svakako blizu njega. Šarmantan i ušuškan, skriven od reke prolaznika, a opet dovoljno poznat po svojoj lepoti i istorijskom duhu da njegovim uličicama sve vrvi od prolaznika... Kosančićev venac nesumnjivo je jedan od simbola Beograda. Sa novim ruhom sa ponosom možemo da kažemo da je ovo srpski Monmartr.
Kada je u septembru 2016. godine saopšteno da kreće njegova kompletna rekonstrukcija, jedni su bili oduševljeni, jer je najlepšem delu Beograda već dugo bilo potrebno novo ruho, a oni koji žive u tom delu grada, znali su da ih čeka pakao - jako dug period rekonstrukcije, koji znači da će morati sve vreme dok traje rekonstrukcija da slušaju mašine, bušilice, i prolaze kroz šut, radnike, palete... ali, vredelo je svake sekunde!
Telegraf.rs imao je priliku da prošeta renoviranim "Kosančićem" samo nekoliko dana pre otvaranja. Otvaranje je najavljeno za 25. februar.
Dok smo radili reportažu, izvodili su se završni radovi. Kako smo prilazili Kosančićevom vencu iz pravca ambasade Austrije, počeo je da se oseća taj duh istorije, duh nekog starog, lepog vremena.
Kako smo zakoračili na nov plato i spuštali se ka kaldrmi, obnovljenoj, čistoj i savršeno postavljenoj, našli smo se u košnici: radi se na sve strane. Užurbano se izvode završni radovi i privodi se kraju rad na ovom velikom projektu.
Fasade su nestvarne: blistave, čiste, i urađene u najlepšim pastelnim bojama, koje su ovom krajoliku dale nov, moderan a opet rustičan i autentičan pečat. Sve miriše na novo, uz dozu ogromnog poštovanja prema jednom od najstarijih delova Beograda, prema svim važnim ljudima koji su tu živeli, koračali, doprineli da ta istorija bude baš ovakva kakva jeste.
- Kosančićev venac je jedna od najstarijih arhitektonskih celina, sačuvanih i kompaktnih na teritoriji Beograda. Kao što možete da vidite, u toku su završni radovi gde završavamo kompletnu rekonstrukciju Kosančićevog venca. Možete da vidite fasade koje su urađene, podloga - postavljena je kaldrma, vraćen je stari autentični izgled Kosančićevog venca - rekao je na početku naše šetnje gradski menadžer Goran Vesić.
Radovi na Kosančićevom vencu privode se kraju (FOTO)
Ono što je najvažnija i najlepša vest kada je Kosančićev venac u pitanju, jeste to što ćemo dobiti još jedan objekat kulture.
- Izgradićemo gradsku galeriju, i ona će Kosančićev venac još više obogatiti i doprineti kulturnoj ponudi Beograda. Posle dugo vremena Beograd će dobiti novu galeriju. Ta galerija gleda na reku i lagumom će moći da se spuste posetioci do Karađorđeve ulice, koja je takođe predviđena za renoviranje ove godine. Ideja je da se krene od Karađorđeve ulice, pa da se ide lagumom, pa kroz Kralja Petra da se dođe do Knez Mihailove.
- Ovo je klasičan primer kako možemo da očuvamo nešto što imamo, naše blago, i kako možemo da ga obogatimo novim sadržajima i da pokažemo našim turistima i Beograđanima i ljudima koji žive u Beogradu pravu vrednost onoga što imamo.
- Sve fasade su renovirane, tamo gde su ostaci Narodne biblioteke koja je srušena u bombardovanju Beograda 1941. i to će biti mesto posvećeno kulturi. Ovaj kraj će dobiti svoj novi život, ovde očekujemo veliki broj mladih ljudi - videli ste da su bašte već zaživele. Očekujemo da to postane beogradski, odnosno srpski Monmartr, mesto gde će biti umetnici, i zaista siguran sam da će Kosančićev venac biti nezaobilazna stavka na mapi svih stranaca i turista koji dolaze u Beograd - istakao je Vesić.
I gradski arhitekta Milutin Folić slaže se da je Kosančićev venac najvažnija kulturno-istorijska celina van Kalemegdana.
- To je bio jedan izuzetno veliki projekat. Prvo su zamenjene sve podzemne instalacije koje se nalaze ispod ovih ulica, kaldrma stara je presložena, sačuvana i vraćena gde je bila. Takođe, presloženi su trotoari i na mestima gde su sačuvane te ploče one su presložene i vraćene gde su bile, a trotoari koji su bili pod asfaltom, oni su sada takođe u kamenu iz istih izvora iz kamenoloma gde je nekada rađen Kosančićev venac - priča Folić.
- Urađena je nova rasveta, imamo sada ove kandelabre koji su u duhu Kosančićevog venca kada je nastao. Urađene su sve fasade, osvetljene su i ono što sada sledi kada bude otvoren 25. februara Kosančićev venac i kada od ovoga budemo počeli da pravimo beogradski Monmartr, tu će biti dominantna pešačka zona i zona u kojoj će već postojeće galerije imati priliku da izlože to što rade.
- Ono što je ovde izuzetno bitno to je da će se ovde napraviti još dve kulturne ustanove - Gradska galerija na nekoliko nivoa, sa vidikovcem gore i nivoima, jer će koristiti tu prirodnu denivelaciju Kosančićevog venca i Karađorđeve ulice - dodaje Folić.
Galerija će imati nekoliko hiljada kvadrata, neće biti velika , ali je njen značaj veliki zbog same lokacije.
- Ona se nalazi u epicentru u srcu ove naše pešačke zone. Ona je spoj između Kosančićevog venca i priobalja, gde danas imamo veliki broj turista. Sam Kosančićev venac pa i ta galerija će spojiti pešačku zonu Knez Mihailove koja polako silazi ka ovamo, urađen je Obilićev venac, Ulica Kralja Petra, i to sve polako silazi prema reci, a Kosančić sa svojom galerijom je taj vezivni element jednog i drugog nivoa - objašnjava gradski arhitekta.
Galerija će sa Karađorđevom ulicom biti povezana lagumima koji su nekada služili za skladištenje robe, kada je Karađorđeva bila ulica gde su pristajali trgovački brodovi.
- Ti lagumi će biti pretvoreni u deo galerija, i onda ćete imati jedan potpuni doživljaj istorije Beograda gde kad siđete sa broda, prođete kroz lagum, vidite i kako je to nekada izgledalo, uđete u galeriju, biće i liftovi, vi se penjete u pešačku zonu: Obilićev venac, Kalemegdan, Kosančićev venac... Biće tu i nova pasarela koja spaja Kalemegdan sa Sava promenadom. Konačno smo uspeli da napravimo krug oko naše najatraktivnije kulturno-istorijske celine - zaključio je Milutin Folić.
Fasade su svakako prvi utisak koji odaje novo ruho Kosančićevog venca. Kuća Mike Alasa nekada je izgledala ovako:
Danas izgleda sasvim drugačije!
- U godini obeležavanja 150 godina od rođenja Mike Alasa, Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda zajedno sa kompletnom gradskom upravom odlučio je da između ostalih fasada na Kosančićevom vencu u potpunosti rekonstruišemo i kuću Mike Alasa.
- Ona je spomenik kulture i na njoj su primenjeni svi metodi savremene konzervacije, vraćena je fasadna plastika kod balkona i na delu iznad prozora. Kuća sada izgleda upravo onako kakva je bila u vreme kada je u njoj živeo Mika Alas. Fasadna plastika predstavlja floralne elemente koje u potpunosti možemo videti u delu iznad prozora - kazala je Olivera Vučković, v.d. direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.
(Telegraf.rs)
Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zlatko
Sve je to lepo ali , uvek to ali , gde će mo mi stanari Kosančićevog venca sa svojim automobilima ? Kako će mo pred zimu da doteramo , neko drvo , neko ugalj , neko pelet da se grejemo zimi pošto nam nije data varijanta da se priključimo na toplanu ? Kako će " Beogradskom Monmartu " šetati a Beograd na vodi udisati i gledati kako se dim vijori iz dimnjaka !!
Podelite komentar
Andjelka
Brvo!A sta da radimo mi u drugim delovima grada,jel i dalje da zivimo u smecu i udisemo dim od paljenih guma iz divljeg romskog naselja???Pozdrav sa Čukarice.
Podelite komentar
Ivana
Ma super, važno da su bašte već zaživele, sve kafići restorani iza kojih stoje poznati političari i estrada, sve nam silni biznismeni izgradiše. Dovoljno je bilo uraditi fasade i srediti kaldrmu, interesantno kako uvek kada se renovira i sredjuje neki atraktivan deo grada uvek ispliva i neki novi prostor i to za kafić. Beton hala je isto najavljivana kao budući prostor za umetnike a ispade kafana do kafane.
Podelite komentar