Od Ušća do Kalemegdana za 5 minuta: Sledeće godine počinje da se gradi gondola u Beogradu

  • 9

Beogradska gondola počinje da se gradi sledeće godine, izjavio je gradonačelnik Beograda Siniša Mali. Prema nacrtu republičkog budžeta za 2018. godinu, za ovaj projekat izdvojeno je 360 miliona dinara. Istim dokumentom, planira se da 2019. iz svoje kase Srbija izdvoji 840 miliona pišu Novosti.

Beograd postaje evropski centar: Gradnja pasarele kreće sledeće nedelje, a gondole na proleće!

Grad Beograd je u obavezi da obezbedi oko 600 miliona. Vazdušno povezivanje Kalemegdana i Ušća koštaće ukupno 1,8 milijardi dinara.

Prema dogovoru, Republika će učestvovati sa dve trećine vrednosti investicije. Kupovina kapsula i izgradnja infrastrukture finansiraće se preko Ministarstva trgovine, turizma, telekomunikacija, a sprovodiće je preduzeće "Skijališta Srbije".

- Grad će naredne godine u budžetu rezervisati 600 miliona za ovaj projekat. On je veoma važan za razvoj prestonice. Sada smo finansijski stabilni i zato možemo da investiramo u ovakve stvari. Zahvaljujem se ministru Rasimu Ljajiću koji nas je podržao - rekao je Mali za Večernje novosti.

Foto: Milena Đorđević

Vazdušni tramvaj prevoziće putnike linijom dugačkom tačno kilometar. Na Starom gradu, stanica će se nalaziti u blizini pristaništa i "Beton hale", a na novobeogradskoj kod mesta gde je sada skejt park.

Interesantno, startna pozicija na Ušću bila bi postavljena na 75 metara nadmorske visine. Dok bi stanica kod Kalemegdana bila na visini 106 metara.

Gondola će prevoziti 3.000 osoba na sat u oba smera brzinom od dvadesetak kilometara na čas. Vreme putovanja sa jedne strane reke na drugu iznosilo bi svega pet minuta. Žičara bi imala tridesetak kabina. U svakoj od njih moglo bi da sedi između 10 i 35 putnika. Prevoz bicikla i pristup osobama sa invaliditetom takođe će biti omogućeni.

Foto: Promo

Kako navodi gradonačelnik Mali, gondola je atraktivan vid javnog prevoza.

- Uticaće na turizam. Od izrade i sprovođenja ovog plana očekuju se pozitivni efekti i sa saobraćajnog aspekta. Unaprediće se bezbednost, komfor za pešake i bicikliste. Smanjiće se emisija štetnih gasova - zaključuje prvi čovek prestonice.

Podsećamo, ideja o izgradnji beogradske gondole datira još od 1922. godine. U Arhivu je sačuvan nacrt "Građevinsko-tehničkog preduzeća Šumadija", koje je osmislilo povezivanje Beograda i Zemuna žičarom.

Istovremeno je ponuđen još jedan projekat, koji je predložila zagrebačka firma "Čavlina i Sladoljev", a njegova trasa bila je zemišljena od Kalemegdana, preko Velikog ratnog ostrva do Zemuna. Oba su bila preskupa, pa se odustalo.

Daljinac

(Telegraf.rs/Novosti)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Semajlirane pufne

    6. decembar 2017 | 11:36

    Cccc a gondola Brzeće-Kopaonik i Zlatibor-Tornik?!

  • Dača

    6. decembar 2017 | 11:05

    Zato okolni gradovi i sela nemaju ni osnovnu imfrastrukturu

  • poyy

    6. decembar 2017 | 10:49

    Ne moze biti brzina 20km/h, a da se deonica od 1km predje za 5min. Neko tu nesto pogresno racuna.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA