Vesić: Budžet grada se pravi od prihoda, ne od vazduha, ne pada sa neba
Gradski menadžer Goran Vesić izjavio je danas da Savet za borbu protiv korupcije uopšte nije ovlašćen da raspravlja o prihodima Grada Beograda ali i naznačio da su primeri, koji taj Savet navodi o dva slučaja gde su navodno nestala potraživanja iz juna 2013. godine, na osnovu rešenja koja je potpisao tadašnji gradonačelnik Dragan Ðilas.
Vesić je odgovarajući na pitanja a u vezi sa navodima da je Savet utvrdio da je 566,4 miliona dinara, koliko su firme Pivej invest i So-lo invest dugovale Gradu Beogradu za zakup građevinskog zemljišta jednostavno izbrisane iz kasnijih izveštaja, bez naznaka da je dug ikada izmiren, a prenosi list Danas, rekao da taj Savet uopšte nije ovlašćen da raspravlja o prihodima u gradu.
- To je tema za ministarstvo finansija - budžet grada će do kraja godine biti oko 108 milijardi - kada je Ðilas vodio grad 2013.godine budužet je bio 72 milijarde. Budžet se pravi od prihoda, ne od vazduha, ne pada sa neba - poručio je gradski menadžer.
Kako je rekao prihodi su mnogo veći jer za razliku od tadašnjeg rukoviodstva Beograda sada nema deficita od 20 odsto već je u okviru zakonskih okvira od pet odsto.
- Prema tome jasno je da su prihodi veći. Pa mi smo u junu pravili rebalans budzeta jer smo imali tri milijarde veči prihod. O kakvom padu prihoda govorite kada oni rastu - podvukao je Vesić.
On je precizirao da je Direkcija za građevinsko zemljište ove godine zaključno sa 1. oktobrom ostvarila plan od skoro 97 odsto i prihodovala već 9,3 milijarde od 9,7 milijardi planiranih.
- Što se tiče Saveta za borbu protiv korupcije oni su u tom izveštaju naveli dva slučaja, kada je u pitanju Direkcija za građevinsko zemljište dve firme gde su navodno nestala potraživanja, ta potraživanja su nestala kako oni kažu 2013. godine u junu na osnovu rešenja koje je potpisao Dragan Ðilas to jasno govori kako se paušalno ponašaju - istakao je Vesić.
Kako je naznačio prihodi Grada su veći, a prošle godine u decembru kada su preuzeli poslovni prostor zatekli su milijardu i nešto duga na Starom gradu, više od milijardu naVračaru.
- To su poslovni prostori koji su pripadali opcijama Dragana Ðilasa oni nisu naplaćivali poslovni prostor pa smo mi to zato centralizovali - precizirao je Vesić navodeći da se u tom izveštaju navodi i da se poslovni prostor naplaćuje 300 evra za Terazije uz objašnjenje da recimo Kuća ljudskih prava, NUNS i političke stranke imaju pravo po odluci Grada koja postoji već decenijama plaćuju 20 odsto od pune cene.
- Mozemo da govorimo o činjenicama, ocene su paušalne i netačne, Savet za borbu protiv korupcije apsokutno nije telo koje može da kontroliše bilo čije prihode. Možete da dobijete sve izveštaje od Direkcije za građevinsko zemljište to sto navode nije tačno - rekao je Vesić.
(Telegraf.rs/ Tanjug)
Video: Milinković: Za nedelju dana registrovano 10.405 slučajeva oboljenja sličnih gripu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.