SMRDIBUBE PONOVO NAPADAJU: Stižu iz Kine, sledi prava invazija!
Smrdibube ponovo napadaju, a kako kažu stručnjaci, ovo nije ništa naspram onoga što nas očekuje krajem leta i početkom jeseni!
Evo zašto NIKAKO ne smete da ubijete SMRDIBUBU!
INVAZIJA SMRDIBUBA NA SRBIJU: Ovo je JEDINI način da ih ubijete, a da vam se ne osvete! (FOTO)
- Nije ih bilo skoro pola godine, a onda je krenula prava invazija. Ne smemo više ni na pet minuta da otvorimo prozor jer odmah njih 10-20 uskače unutra. Bukvalno čekaju na staklu pogodan trenutak - u očaju je sugrađanin sa Dorćola.
Ovo, međutim, nije usamljen slučaj, naprotiv. Sve više Beograđana žali se da im poslednjih noći u stanove i kuće uleću nepozvani gosti. Ipak, pojava smrdibuba, koje su uveliko počele da osvajaju Beograd, trenutno je samo puka slučajnost, a s početkom jeseni one će učiniti sve da vaš dom postane i njihov.
- Trenutno su smrdibube napolju i hrane se raznim biljkama. U stanove ulaze samo prateći svetlost i obično uleću na višim spratovima, u blizini kojih se nalazi drveće. Nova vrsta koja potiče iz Kine pojavila se pre desetak godina u Švajcarskoj, ali je preneta i kod nas i to verovatno transportom - kaže Aleksandar Ćetković, profesor na Biološkom fakultetu, koji navodi da se one mogu preneti prilikom uvoza biološke robe, kao što su sadnice, ali i prilikom transporta druge robe.
One se mogu uvući čak i u kofer, a dovoljna je jedna ženka da dođe do čitave invazije smrdibuba.
- One sada osvajaju teritoriju i samim tim se drastično množe. Tek nakon nekoliko godina to će se promeniti nabolje. Do tada, neće postojati način da se odbranimo od njih. Suludo je prskati stan non-stop, a napolju isto tako ne možete ništa da uradite jer su one, kada su biljke u pitanju, svaštojedi. Ne možete isprskati svaku biljku u gradu - priča Ćetković, koji navodi da je jedini način odbrane onaj mehanički i da treba staviti komarnike na prozore.
Međutim, čak i tada treba voditi računa o njihovom kvalitetu i ne stavljati bilo kakve. Smrdibube su, naime, naoružane mehanizmom koji im pomaže da nađu i najmanju pukotinu, od svega dva milimetra i da se kroz nju provuku. Jednom kada uđu, one markiraju vaš stan mirisom, koji će kasnije privlačiti sve smrdibube u kraju.
- Smrdibube neće nestati ni kada padnu temperature. One traže pukotine u zidovima i prozore i na taj način ulaze u domove Beograđana, prateći mirise koje su druge ostavile i tako u grupama prezime hladne dane. Obično se skupljaju po ćoškovima, tavanima, krovovima, svuda gde je toplo i gde im odgovara temperatura, gde će sačekati buđenje na proleće. To vam je jedan začarani krug iz kojeg je nemoguće izaći. Isti problem postoji i u Americi i oni nemaju model da ga reše - zaključuje profesor.
Smrdibube je veoma lako primetiti, ali i prepoznati. One nesnosno zuje dok lete, udaraju u lustere, a kada ih stisnete ili zgnječite ispuštaju veoma neprijatan miris po kojem su i dobile ime. Najčešće su zelene boje, mada ima i onih braon, pa čak i šarenih.
(Telegraf.rs / Blic)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Trig
Ima li neko dobar savet?
Podelite komentar
sale
mrzim ih, dovoljno je da ih pogledam zgadi mi se ceo zivot, one nemaju nikakvu ulogu lete i zabijaju se po zidovima prostorije.. zato mrzim jesen, uvek ih ima u septembru i oktobru, leto-komarci jesen-smrdibube prolece je najlepsi deo godine za bubomrzce
Podelite komentar
chicago
Ja neznam zasto vi vase novine ne nazovete Beogradske novine,posto izvestavate samo sta se desava u Beogradu.Da li za vas postoji ostatak Srbije ili ostalih pet miliona su nebitni naspram dva miliona
Podelite komentar