Otpad iz Vinče pretvaraće se u struju: Uskoro rešenje najcrnje ekološke tačke u Evropi

  • 4

Posle tri godine priprema, sledećeg meseca konačno počinje da se rešava najveći ekološki problem u Evropi - deponija Vinča, pišu današnje "Večernje novosti", koje navode da je na adresu gradske uprave stiglo pet ponuda za javno-privatno partnerstvo.

Povodom požara na deponiji u Vinči oglasio se i Siniša Mali: Rešenje ćemo znati 6. jula!

Beograđani prestravljeni zbog užasnog smrada koji guši ceo grad: Evo šta se trenutno zaista dešava u Vinči (FOTO)

Otvaranje koverata biće 13. jula i tada će se znati koja strana firma će o svom trošku sanirati i zatvoriti vinčansku deponiju, a iz nove deponije otpad pretvarati u električnu i toplotnu energiju.

- Od prvobitno 11 prijavljenih, priznate su kvalifikacije za pet kompanija, od čega očekujemo ponude iz najmanje tri, a možda i svih pet. To su FČ, Suze, Veolia, Urbaser... One važe za najveće firme na svetu koje bave upravljanjem otpadom. U pitanju je proces sa kojim ovde nije bilo iskustva, jer oni donose nove tehnologije. Za nas je to dobro jer ćemo moći nešto da naučimo i da kasnije iskoristimo to znanje - izjavio je za Novosti gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Prema njegovim rečima, procenjena vrednost za kapitalna ulaganja u deponiju je oko 300 miliona evra, a kompletan iznos obezbediće privatni partner.

Prethodnih godina, za Vinču i njene kapacitete interesovalo se oko stotinu specijalizovanih kompanija i konzorcijuma. Izazov je veliki, deponija se punila 40 godina.

Foto: Telegraf.rs Foto: Telegraf.rs

Nova postrojenja koja će se izgraditi pokrenuće proizvodnju. Od otpada praviće se električna i toplotna energija. Ugovor o javno-privatnom partnerstvu je takav da će posle 20 ili 25 godina te fabrike ostati u rukama grada. Kompanija partner će samo na određeno vreme upravljati deponijom, a prestonica će zadržati pravo da određuje visinu komunalnih naknada i da ih naplaćuje od građana.

Foto: Beoinfo Foto: Beoinfo

- Deponija će biti zatvorena i sanirana i neće se koristiti istorijski, postojeći, već novi, generisani otpad. Kada će fabrika biti izgrađena zavisi od svakog pojedinačnog ponuđača. U slučaju da neka ponuda podrazumeva tehnički najkomplikovanija rešenja, period izgradnje postrojenja bio bi tri godine. Ovo je veoma ozbiljan posao kojim se decenijama niko nije bavio, a koji mi sad pokušavamo da uradimo u poslednje dve i po godine - kaže Mali.

Foto: Marko Todorović Foto: Marko Todorović

Projekti se navode kao ekološki i estetski standardizovani, a veoma okvirna predviđanja su da će novo postrojenje proizvoditi oko 30 megavata električne odnosno 100 megavata toplotne energije.

Mali je dodao da sa deponije u Vinči, u čijoj dubini od 18. maja tinja požar, nema sivog dima, već belog metanskog, koji se pretvara u vodonik i on nije opasan ni štetan po zdravlje.

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Večernje novosti)

Video: Vučić: Niko ne zna šta će Tramp uraditi, niko nema odgovor na to sem njega

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vota

    19. jun 2017 | 09:16

    Ovde nema nista novo i toplotna i el energija se dobija sagorevanjem otpada.Produkt sagorevanja je dim koji ce nas narod da filtrira kroz pluca.kakav dim pa najotrovniji koji moze da postoji ako znate sta ce tamo da sagoreva.price o specijalnim filterima vec smo se naslusali kod NIS-a i cementara.I pitanje svih pitanja da li ce te firme da uvoze smece iz evrope i ovde unistavaju da ne bi tamo trovali narod.

  • srbin iz srbije

    19. jun 2017 | 13:43

    Dali taj metanski dim koji de pretvara u vodonik moze dalje da se koristi za dobijanje energije, sobzirom da je eksplozivan.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA