DNK SELFI o vama otkriva bukvalno sve što ni sami niste znali, a pomaže i u sprečavanju bolesti (FOTO)

 ≫ 
  • 3

Ekipa Telegrafa posetila je Institut za molekularnu genetiku i genetičko inžinjerstvo Univerziteta u Beogradu, a ljubazni domaćini su nam predstavili svoj sistem rada i upoznali nas sa DNK analizama koji se ovde svakodnevno sprovode, a po nekim novitetima Institut je prvi u svetu.

Otkriven GEN ZA KAFU: Naučnici saznali koliko tačno kafe smete da popijete dnevno

- Na ovom Institutu analize se obavljaju najsavremenijim genetičkim metodama, a interpretaciju dobijenih rezultata vrše eminentni stručnjaci. Jedna od najpopularnijih metoda je DNK selfi.

- Kao što selfi oslikava vaš lik, tako DNK selfi prikazuje informacije da li imate predispozicije za bavljenje nekim sportom, koju hranu bi trebalo da izbegavate, pa čak i koji lek bi vam najviše odgovorao, ukoliko postoji potreba za lečenjem – rekla je dr Sonja Pavlović, naučni savetnik.

Farmakogenetika ili koji je lek najbolji za mene?

- Ovaj odgovor se nalazi u sposobnosti našeg organizma da obradi i iskoristi lekove. DNK analize pomažu da lekar odredi koji vam lek ili doza leka najviše odgovara ukoliko se lečite od kardiovaskularnih, autoimunih bolesti, tumora, kao i prilikom uzimanja lekova protiv bolova - pojasnila je dr Sonja Pavlović.

Foto: Latif Adrović Foto: Latif Adrović

Nutrigenetika ili moja DNK dijeta

DNK analiza vam može pomoći da se adekvatno hranite. U DNK je zapisano da li da izbegavate masnu hranu, hranu sa glutenom i da li da pijete mleko bez laktoze.

- Čak možete da razrešite dilemu da li da popijete kafu, zeleni čaj ili sok od pomorandže. Postoje ljudi kojima je potrebno čak nekoliko kafa dnevno i da to neće uticati na njihovo zdravlje - pojasnila je dr Pavlović.

Foto: Latif Adrović Foto: Latif Adrović

Sportska genetika ili koji sport mi više "leži"

DNK ukazuje na predispozicije za bavljenje sportom ili određenim fizičkim aktivnostima. Ovaj odgovor se krije u genima koji su odgovorni za snagu mišića, tetiva i ligamenata, kao i izdržljivost organizma.

- Nekim ljudima je dovoljna dnevna šetnja, dok drugi moraju da intenzivno vežbaju i po nekoliko sati dnevno ako žele vitku figuru - rekla je dr Sonja.

Zdravlje je zapisano u DNK

Svako od nas je jedinstven i neponovljiv, informacije o tome da li imamo predispoziciju za pojavu nekog oboljenja, koji lekovi nam odgovaraju, a koja hrana ne prija zapisane su u našoj DNK. Ako bolje upoznate šta je zapisano u vašoj DNK, imaćete priliku da živite zdravije i bolje.

Foto: Latif Adrović Foto: Latif Adrović

Čemu služi DNK analiza?

DNK analiza identifikuje promene u hromozomima i genima. Rezultat DNK analize može da potvrdi ili isključi sumnju na određene nasledne bolesti, ukaže na mogućnost obolevanja u kasnijem životnom dobu ili da savet o tome kako da obezbedite zdravo potomstvo.

- Prenatalna analiza je posebna vrsta DNK analize koja se vrši pre rođenja deteta radi ranog utvrđivanja bolesti. Na osnovu dobijenih rezultata može da se radi i mi to primenjujemo, regenerativna medicina. Radi se terapija matičnim ćelijama iz masnog tkiva kod koštano-zglobnih oštećenja, kod reumatoloških bolesti ili vaskularne lezije - rekla nam je dr Jelena Begović, direktor IMGGI.

Foto: Latif Adrović Foto: Latif Adrović

Kako se obavlja DNK analiza?

DNK analiza se najčešće radi iz venske krvi koja se može uzeti u bilo koje doba dana. Preciznost i obim DNK analiza se razlikuju. Neke analize su usmerene na jedan gen, a postoje sveobuhvatne analize koje podrazumevaju analizu velikog broja gena.

- Nekada su analize trajale veoma dugo, jer se analizirao gen po gen, ali je Institut nabavio sada najsavremeniju opremu, imamo aparat koji čita čak 500 gena odjednom – rekla je dr Sonja.

Foto: Latif Adrović Foto: Latif Adrović

Prednost vršenja analize

U IMGGI se rade analize koje nije moguće uraditi u drugim laboratorijama u Srbiji. Jer ukoliko želite analizu koja nije dostupna u Srbiji, a ne želite da šaljete svoj DNK na proveru u inostranstćnovo, na Institutu postoji mogust razvijanja analize koja vam je potrebna.

Foto: Latif Adrović Foto: Latif Adrović

- Nažalost za brojne građane cena predstavlja veliki problem jer su analize dosta skupe, a Republički fond za zdravstveno osiguranje nažalost nema ugovor sa našim Institutom, već DNK uzorke šalje na ispitivanje u inostranstvo, iako je Institut jedan od lidera u svetu i regionu na polju fundamentalnih i primenjenih istraživanja.

- Kod nas na analizu šalju pacjente iz Republike Srpske, Crne Gore, čak i iz Hrvatske, ali Institut nije uspeo da postigne dogovor sa RFZO Srbije - zaključila je dr Jelena Begović, direktor Instituta.

Daljinac baner

(Jovana Jovanović Kulaš/j.kulas@telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA