Kada je on umro, nebo nad Beogradom se zauvek promenilo: Evo kome je posvećen najstariji spomenik u prestonici (FOTO)

 ≫ 
  • 1

Da li ste znali da je najstariji javni spomenik na teritoriji Beograda posvećen despotu Stefanu Lazarević, sa zapisom o smrti ovog omiljenog vladara i obnovitelja Beograda?

Skriveni dragulj Srbije usred prirodnog rezervata: Božanstvena crkva na 1.450 metara visine iz 3. veka iz koje izvire lekoviti gejzir (VIDEO)

Spomenik je postavljen 1427. godine u porti crkve u zaseoku Crkvine sela Markovac kod Mladenovca, a zapisi sa njega ukazuju na to da ga je podigao vlastelin Đurađ Zubrović.

Despot Stefan voleo je da lovi, a tu aktivnost popularnu kod mnogih vladara i plemića tog doba, upražnjavao je u okolnim selima.

Kao omiljena lokacija pominje se Kosmaj.

Foto: Wikipedia/Snežana Negovanović Foto: Wikipedia/Snežana Negovanović

Prilikom jednog takvog lova, 19. jula 1427. godine, despot Stefan je umro od posledica moždanog udara. Despotov biograf u „Žitiju“ svedoči o strašnoj mističnoj oluji od koje se nebo nad Beogradom zatamnelo i gromovi tukli, dok je u šatoru despot izgovarao poslednje svoje reči „Po Đurđa, po Đurđa“…

Njegova smrt je u narodu predstavljena kao propast, kao Strašni sud, pogotovo nakon propasti despotovine i pada pod tursku vlast sa kojom se gubi i državni identitet srpske srednjovekovne države.

Foto: Wikimedia/Snežana Negovanović Foto: Wikimedia/Snežana Negovanović

Kameni beleg je postavljen na mestu upokojenja ovog vladara, u neposrednoj blizini crkve čiji je ktitor bio.

Najbliži saradnici koji su u trenutku nesreće činili despotovu svitu, podigli su obelisk od venčačkog kamena, ispisujući poruke odanosti i poštovanja, dok je na čeonoj stranici uklesan epitaf uz koji je urezana i predstava Hristovog krsta na Golgoti, simbol stradalništva i mučeništva. Takođe, slabo je vidljiva i predstava jelena, koja aludira na ljubav prema lovu.

Foto: Wikipedia/Snežana Negovanović Foto: Wikipedia/Snežana Negovanović

Natpisi na svim stranama spomenika svedoče o zahvalnosti, ljubavi i bolu zbog gubitka vladara.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • zoran

    31. maj 2017 | 20:46

    Kako niko od svestenstva iz vrha a pogotovo iz same crkve ne obnovi i ogradi spomenik i eto atrakcije za sve a pogotovo strance jer oni to nemaju ! Ne mogu da verujem da za to niko ne haje a trebalo bi da je obrnuto!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA