UPOZNAJTE BEOGRAD: Znate li ko je Riga od Fere, čije ime nosi ulica u centru prestonice (FOTO)
Riga od Fere, grčki revolucionarni pisac, čije ime nosi jedna od ulica u centru Beograda, u prestonici Srbije bio je samo jednom - kada su ga Turci pogubili. Njegov spomenik danas krasi centar grada, spomen-ploča čuva istoriju na kuli "Nebojša", a ulica povezuje poljskog nacionalnog heroja Tadeuša Košćuška sa srpskim carom Dušanom Silnim.
OD PRIJATELJA TURAKA DO REVOLUCIONARA
Rigas Feraios ( Ρήγας Βελεστινλής-Φεραίος) rođen je u Tesaliji, u bogatoj porodici. Nakon školovanja postao je učitelj u naselju Kisos, ali je ubio značajnog lokalnog Turčina, zbog čega je morao da pobegne na vrhove Olimpa. Odatle je, preko Atosa i Konstantinopolja, stigao do Bukurešta. Kada je 1787. godine izbio Rusko-turski rat, Riga od Fere bio je zadužen za inspekciju vojske u Krajovi.
U to vreme, na drugom kraju Evrope, budila se Francuska revolucija. "Dobar glas" daleko se čuo, pa je stigao i do Rige, koji je počeo da veruje da je nešto slično moguće i na Balkanu. Naime, junak naše priče verovao je u samoopredeljenje pravoslavnog stanovništva unutar Osmanskog carstva, zbog čega se sastajao sa grčkim episkopima i pobunjeničkim vođama tražeći podršku za ustanak.
Kada se rat završio, Riga od Fere otišao je u Beč. Tamo je uređivao grčke novine "Efemeris", a štampao je i pamflete uzimajući u obzir ideje Francuske revolucije. Te pamflete nameravao je da deli da bi podstakao opštebalkanski ustanak protiv Osmanskog carstva.
U BEOGRAD PO SMRT
Diveći se idejama Revolucije, Riga je sve činio da upozna slavnog francuskog vojskovođu Napoleona Bonapartu, kome je čak poslao i tabakeru napravljenu od lovorovog korena iz Apolonovog hrama. Izgledalo je da ćemu se želja ispuniti i da će Bonapartu upoznati u Veneciji.
Dok je putovao ka Veneciji, Rigu je izdao grčki trgovac Demetrios Oikonomos Kozanites. Kako je Austrougarska u to vreme bila saveznik Otomanskog carstva, austrijske vlasti u Trstu uhapsile su Rigu od Fere i predale ga upravniku Beograda. Odatle je trebalo da bude "prosleđen" na suđenje kod sultana Selima Trećeg u Konstantinopolj. Međutim, nakon zverskog mučenja, otomanske vlasti su u Beogradu, u kuli "Nebojša", ubile Rigu od Fere i pet njegovih saradnika 13. juna 1798. godine. Poslednje reči grčkog revolucionara bile su:
"Ja sam posejao bogato seme. Dolazi čas kada će moja zemlja brati slavno voće".
PESNIK NA PUTU MASONERIJE?
Prvi indirektni tragovi o formiranju slobodnozidarskih loža u Beogradu mogu se naći u memoarima pisaca s kraja 18. veka. Iako nema direktne arhivske građe, zna se da je krajem tog veka u Beogradu postojala radionica, koja je verovatno radila na turskom jeziku i među čijim su se članovima nalazili vezir tadašnjeg beogradskog pašaluka Hadži-Mustafa Paša, mitropolit Metodije, srpski ustanički vođa Janko Katić, trgovac Petar Ičko, kao i grčki pesnik i rodoljub Riga od Fere.
U DRUŠTVU SRPSKIH VELIKANA I POLJSKOG NARODNOG HEROJA
Iako je grčki pesnik u srpskoj prestonici boravio veoma kratko i, nažalost, tužnim povodom, dobio je ulicu na Dorćolu. Ova ulica se s jedne strane spaja sa Ulicom Cara Dušana, prvog srpskog cara. Mirna i ne mnogo prometna saobraćajnica na svom drugom kraju uliva se u ulicu poljskog narodnog junaka Tadeuša Košćuška. Za razliku od Rige od Fere, Košćuško je uspeo da upozna Napoleona, i to 1799. godine u Parizu.
Ulicu grčkog pesnika seku tri ulice - Gospodar Jevremova, Gospodar Jovanova i Strahinjića bana. Sa najmlađim bratom srpskog kneza Miloša Obrenovića Jevremom Obrenovićem, osim "ćoška", Riga od Fere deli i pomalo sličnu sudbinu. Naime, Turci su obojicu mučili i zatvorili u Kalemegdanskoj tvrđavi, ali je Obrenović uspeo da preživi.
SLOBODA PRE SVEGA
Riga od Fere pisao je o okrutnom turskom sistemu danka u krvi, o sistematskom tlačenju, o zabrani učenja grčke istorije i jezika, o konfiskaciji crkvi i pretvaranju u džamije. Napisao je mnogo knjiga i pesama o grčkoj istoriji, od kojih je najčuvenija "Turio". Iz te knjige potiče sledeća sjajna rečenica:
"Bolje je živeti jedan sat kao slobodan, nego četrdeset godina biti rob".
(Milica Stojanović)
Video: Zakonom o igrama na sreću uvode se zabrane i ograničenja za maloletnike
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
milan
Ja sam znao
Podelite komentar
Novak
Niste krivi,ubuduce znace se samo za rijanu i exit...vlastima trebaju nesvesni svoje nesvesti i srpstva posebno...
Podelite komentar
Ana
Priznajem, nisam znala ko je Riga od Fere. Covek uci dok je ziv :)
Podelite komentar