BRZO I LAKO: Promenite ime i prezime za samo 1.200 dinara!
Poslovni, ljubavni i verski motivi, uz razvod braka, najčešći su razlozi zbog kojih gotovo 3.000 Beograđana godišnje menja ime i prezime.
Tokom devedesetih godina matičarima u beogradskim opštinama godišnje se obraćalo nekoliko stotina Albanaca, Roma i muslimana sa zahtevom da promene lična imena i prezimena u srpska. Tada su to radili prvenstveno iz straha, zbog osetljive političke situacije.
Danas se nacionalne manjine ređe odlučuju na taj korak, a kada to i čine, motiv više nije strah. Uglavnom se nose mišlju da će uz novo srpsko ime lakše doći do posla.
Ime i prezime, po porodičnom zakonu, može da promeni svako ko je napunio 15 godina i ima sposobnost rasuđivanja. Detetu mlađem od 15 godina moguće je promeniti ime u slučaju da je usvojeno i tada uzima prezime usvojitelja, a ova procedura je moguća i kod priznavanja očinstva i materinstva.
Situacija je malo drugačija kada dete ima navršenih deset godina, jer tada roditelji ili usvojitelji moraju da traže dozvolu i pristanak mališana. Svi ostali moraju da imaju dokaz da nisu pod istragom i da su platili porez, a službeno se iz policijske uprave traži izeštaj o tome da li su osuđivani.
- Imali smo slučaj da je došao dečko i tražio da svoje tadašnje ime Brus Li promeni u Zoran, a jedna Stanisava je želela da postane Marina. Što se prezimena tiče, tu najčešće samo traže da se doda nastavak "ić" – priča Vesna Galović Marković, šefica Odseka za opštu upravu Opštine Novi Beograd.
Zakonom nije dozvoljena promena imena u pogrdno ime ili prezime, ono kojim se vređa moral ili koje je u suprotnosti sa običajima i shvatanjima sredine.
- Dešavalo se i da osoba želi da promeni ime i prezime u neko strano kako bi lakše dobila vizu ili posao u inostranstvu. Oni najčešće nemaju dokaz za to i u tom slučaju mi ne dozvoljavamo takve promene, jer to nije u skladu sa našim običajima i sredinom. A, opet ima slučajeva da menjaju, na primer, prezime koje je karakteristično za neka podneblja. Prezimena Zaklan ili Trtica. To je razlog što im se ne dopada to prezime, pa menjaju u neko drugo - dodaje naša sagovornica.
Nova imena i prezimena, pričaju u opštinama, tražili su i mnogi srpski biznismeni. Na ovaj korak odlučivali su se već ugledni privrednici u Srbiji, koji su želeli da naprave korak napred u inostranstvu, ali i oni koji tek treba da otpočnu karijeru. Ali, imuni na nova imena nisu ostali ni sad već poznati beogradski novinari, kao i neke estradne ličnosti.
Što se cene tiče, za promenu ličnog imena potrebno je najmanje 1.210 dinara. Sam zahtev za promenu imena i prezimena košta 260 dinara. Taksa za izvod iz matične knjige rođenih iznosi, takođe, 260 dinara, koliko je i izvod iz matične knjige venčanih. Uverenje o državljanstvu košta 430 dinara.
Ukoliko se radi o osobi koja nije u braku, taksa za uverenje o slobodnom bračnom stanju iznosi 690 dinara.
(Biljana Tasić)
Video: Vučić: Referendum i izbore nudim, ali nasiljem ništa nećete dobiti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
miladin
imam jedno pitanje ja sam se dva put zenio i uzeo sam od zene prezime htehvalao bih sada da vratim moje ocevo prezime kako je to moguce
Podelite komentar
Lepa Radunovic
Moj prijatelj je rodjen u Srbiji i sa godinu dana je otisao u Francusku gde je promenio ime . Sada hoce da to ime stoji i u srpskim dokumentima. Gde se to vrsi, i koja dokumenta su potrebna za promenu imena. Znaci samo ime, ne prezime. hvala
Podelite komentar
Vanesa
Ja imam 17 godina i htela bih da promenim ime dali je to moguce bez mojih roditelja?
Podelite komentar