O tragediji koju kriju zidovi poznate beogradske knjižare niste čuli do sada: Istina koja ledi krv u žilama
- Od svoje zarade on je više nego iko pomagao domaću književnost. Piscima čije knjige nisu najbolje išle davao je pristojne honorare, kao i siromašnim, da bi mogli nesmetano da ostvare zamišljena književna dela - rekao je o Konovom dobročinstvu književnik Božidar Kovačević
Najpoznatija knjižara u Beogradu "Prosveta" ovih dana je ponovo predmet interesovanja nakon što je traže nazad Jevrejska opština Beograd i osoba koja tvrdi da je Konova naslednica. Stara knjižara koja je i zvanično proglašena za kulturno dobro Srbije, biće vraćena jevrejskoj opštini u skladu sa zakonom o otklanjanju posledica oduzimanju imovine žrtvama Holokausta ako se dokaže da nema živih naslednika njenog prvog vlasnika Gece Kona.
U ČAST VELIKOG MOME KAPORA: Ovaj kutak u centru će poneti njegovo ime!
Zatvara se omiljena knjižara Ive Andrića!
Kon je rođen je u tadašnjoj Austrougarskoj u poznatoj aškenaskoj porodici. Živeo je u Zemunu i Novom Sadu, ali je 1901. godine postao srpski državljanin i u Beogradu otvorio knjižaru za srpsku i stranu književnost u Knez Mihailovoj ulici broj 1 koja je uskoro postala stecište najvećih prestoničkih intelektualaca toga doba. Tu su se okupljali i Nišić i Prodanović, ali i Slobodan Jovanović i Miloš Crnjanski.
Prvi put je odveden u logor 1916. zbog kalendara "Ratnik", u kojem se veličaju pobede srpske vojske nad austrougarskim trupama. Bio je interniran u radni kamp kod Nežidera u Gradišću. Njegova knjižara je zatvorena, a knjige na ruskom, engleskom i francuskom jeziku su javno spaljene, piše Dnevno.rs.
Kada se završio Prvi svetski rat, Kon je nastavio svoj rad i osnovao prvo udruženje srpskih knjižara 1921. godine, gde je izabran za potpredsednika, a 1929. za predsednika.
Tu se nije zaustavio jer je 1934. osnovao "Izdavačko preduzeće Geca Kon A. D". U periodu do Drugog svetskog rata objavljivao je i preko 200 naslova u godini i po tome je knjižara Gece Kona bila na prvom mestu u Beogradu.
Pored brojnih nekretnina u samom centru, posedovao je prvi luksuzni automobil u Beogradu koji je pozajmljivao vlastima Kraljevine Jugoslavije u reprezentativne svrhe.
Uporedo je finansijski podržavao književnike i sve vrednije kulturne institucije.
- Od svoje zarade on je više nego iko pomagao domaću književnost. Piscima čije knjige nisu najbolje išle davao je pristojne honorare, kao i siromašnim, da bi mogli nesmetano, oslobađajući se napornog novinarskog rada, da ostvare zamišljena književna dela - rekao je o Konovom dobročinstvu književnik Božidar Kovačević.
Geca Kon se, pred najezdom nacista, sa porodicom 6. aprila 1941. godine iz Beograda prebacio u Vrnjačku banju, ne želeći da trajno napusti Srbiju.
Ubrzo je uhapšen i zatvoren u Beogradu, a potom u logoru u Beču. I on i cela njegova porodica ubijeni su 1941. godine ne zna se tačno gde.
Neki pretpostavljaju da je streljan u bečkom zatvoru ili pri kasnijem ispitivanju u Gracu. Cela njegova porodica je streljana kod mesta Jabuka blizu Pančeva u jesen 1941. godine.
Zaplenili su mu kuće u Dobračinoj 30 i Sremskoj 4, dva stana u ulici Strahinjića Bana, knjižaru i jednu radnju u Knez Mihajlovoj, kao i plac na Dedinju. Najvredniji deo knjižnog fonda prenesen je u Nacionalnu biblioteku u Beču.
Njegova firma je posle rata pretvorena u Izdavačko preduzeće "Prosveta".
(Telegraf.rs)
Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vatrogasac
Vratite imovinu naslednicima .
Podelite komentar
☆☆☆
Geca Kon je bio jevrejin.Ali kakve to veze ima sa jevrejskom opštinom i zašto bi oni nasleđivali njegovu imovinu? Koja je tu logika i koje je to pravo? Da li ima negde u svetu da imovinu pokojnog npr Srbina ako nema naslednika nasleđuje SPC ili zajednica Srba u toj državi?
Podelite komentar
BASA
Sve to ima u knjzi o" Geci Konu " i u knjizi " Knjizarstvo Gece Kona " ! Kako je radio i stvarao !
Podelite komentar