ALARMANTNO U BEOGRADU: Ne izlazite bez maski, zbog zagađenog vazduha, doktori predlažu i zabranu automobila!
Zagađen vazduh napunio je ordinacije pulmologa: pomoć traži i staro i mlado. Najgore je u onim gradovima Srbije koje je poslednjih dana pritisla i magla, pa su koncentracije opasnih materija u vazduhu uveliko premašile dozvoljene vrednosti.
– Guše se i teško dišu i zdrave osobe, a kamoli deca, koja imaju osetljiva pluća ili već neku hroničnu bolest disajnih organa. Zagađen vazduh uvećava rizik za nastanak svih disajnih bolesti, a ko će se i razboleti, zavisi od toga koliko je organizam zdrav i koliko su očuvani imunski sistem i moć regeneracije. Hronični bolesnici naročito teško podnose aero-zagađenje – kaže prof. dr Branimir Nestorović, načelnik Odeljenja pulmologije i alergologije Univerzitetske Dečje klinike u Tiršovoj, prenosi "Politika".
On objašnjava da je u ponedeljak bilo teško prebrojati sve mališane koji su u bolnicu stigli zbog pogoršanja izazvanog višednevnim aero-zagađenjem, a svima savetuje da pri izlasku na ulicu preko nosa i usta nose barem maramu ili šal.
Puno posla je imao i pulmolog Dejan Žujović, načelnik Dnevne bolnice u Zavodu za plućne bolesti i tuberkulozu u Beogradu.
– Koncentracija zagađenosti vazduha i juče je najviše ugrožavala najosetljivije grupe – astmatičare i osobe sa dijagnozom hronične opstruktivne bolesti pluća. Svi pristigli bili su bukvalno samo za bolničko lečenje. Tokom proteklog vikenda je bilo još gore: u Beogradu je izmereno 150 mikrograma čađi po kubnom metru, a dozvoljeno je 50 mikrograma – kaže Žujović i savetuje građanima da se ne zadržavaju na ulici bez preke potrebe.
Dr Žujović je ubeđen da je došlo vreme da se i u Srbiji razmišlja o nabavci i nošenju maski preko lica kada su vrednosti zagađenja ovako visoke kao prethodnih dana. Kako hirurške maske nisu efikasne u zaustavljanju čestica čađi i smoga, a nezamislivo je šetati sa gas-maskom, on predlaže nabavku maski kakve nose stanovnici najzagađenijih evropskih i svetskih metropola, takozvane "3M pro dast", koje su neko prelazno rešenje. Cena im je oko 15 evra, kod nas ih nema u prodaji, ali se mogu nabaviti preko interneta.
Prof. dr Nestorović zamera što u Beogradu i ostalim većim gradovima na javnim mestima i trgovima nisu istaknuti ekrani sa podacima o izmerenim koncentracijama zagađenosti vazduha, kakva je praksa u razvijenim zemljama, jer bi to bilo od velike koristi za sve građane, naročito za najugroženije, hronične plućne bolesnike.
Podsetio je da postoje i propisi, koji obavezuju nadležne da objave da u kojim gradskim oblastima je koncentracija ugljen-monoksida višestruko povećana i da zbog toga, ukoliko je nužno, delimično ili potpuno zabrane kretanje motornih vozila.
Takva mera je već uvedena u Sarajevu, ali je redukcija saobraćaja po sistemu "par nepar" ukinuta posle jednodnevne primene.
(Telegraf.rs/ Politika)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bebi
Evo kod mene u selu cist vazduh Ali nema splavova i klubova A da nema ni botova svi radimo Nismo navikli da se vozimo i da cekamo da nam drugi daju
Podelite komentar
Vule
Cim se ovde neki raduju nesreci na drugim mestima (Amerika, Engleska, Bosna, Hrvatska, Turska, Francuska, Nemacka....ma ceo svet) nesreca dode kod nas. Ljudi, promenite se dok nije kasno. Ko ne razume tudu nesrecu nije covek.
Podelite komentar
gistro
Koje bre zagadjenje? To je epidemija gripa! Ni to ne znaju doktori! Ili se prave blesavi.
Podelite komentar