Ovo je prava istina o kvalitetu vode u Beogradu!

  • 2

Generalni direktor JKP "Vodovod i kanalizacija" izjavio je Dragan Ðorđević danas da je voda koju piju Beograđani provereno dobrog kvaliteta i zadovoljava sve uslove Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće, koji je usaglašen sa direktivama EU i preporukama Svetske zdravstvene organizacije.

BEOGRADSKI GIMNAZIJALCI NA ULICI: Đaci protestovali zbog profesorovog otkaza

- Na sličan način kao i Beograd, vodom se snabdevaju i dva velika grada dunavskog sliva - Budimpešta i Beč, u kojima se voda pije direktno sa slavine - rekao je Ðorđević u intervju za "Politiku".

Na pitanje kolika je cena vode u Beogradu, a kolika u nekim evropskim metropolama, Ðorđević je naveo da je zajedno sa uslugom odvođenja otpadnih voda, cena kubnog metra vode 79,52 dinara, i manja je u odnosu na gradove u regionu (Ljubljana jedan evro, Zagreb dva evra), a posebno u odnosu na gradove u ekonomski razvijenom delu Evrope gde ide i do četiri evra.

Kako je naveo u planu je sanacija 70 kilometara vodovodne mreže u vrednosti od 1,7 milijardi dinara, a posao će uraditi to preduzeće iz sopstvenih sredstava.

VOZAČA CRNOG AUTA JUČE JE PROKLINJAO CEO BEOGRAD: Bahatost nije u redu i ne prašta se! (FOTO)

Foto: Tanjug/Sava Radovanović Foto: Tanjug/Sava Radovanović

On je precizirao da se najstariji cevovodi nalaze u centralnim opštinama - Starom gradu, Savskom vencu, Vračaru, Zvezdari i Paliluli, da im je prosečna starost između 35 i 40 godina, a starosti više od 55 godina ima oko 10 odsto.

Naveo je podatak da je trenutna dužina cevovoda čiste pijaće vode 3.599 kilometara, a sirove 129 kilometara i da bi, kada bi se sve beogradske cevi "ispružile", našu vodu mogli da piju i žitelji Kaira.

Kako kaže glavni uzrok gubitaka, koji se kreću između 15 i 19 odsto i ispod su republičkog proseka, jesu stare i dotrajale cevi i nelegalni priključci, a kako bi smanjili gubitke, stalno se rade merenja da bi se utvrdilo u kojim je delovima grada potrebno intervenisati na obnavljanju mreže, ili otkrivanju i uvođenju u sistem nelegalnih potrošača.

JUTARNJI SPEKTAKL IZNAD BEOGRADA: Da li ste i vi videli ovo? (FOTO)

On je na pitanja o dugovanjima potrošača rekao da su iznad 1,6 milijardi dinara, od kojih domaćinstva oko 270 miliona, a privreda milijardu i 345 miliona dinara.

- Svim dužnicima koji imaju više od dva neplaćena računa šaljemo opomene u kojima je naznačeno u kom roku imaju obavezu da izmire svoja dugovanja. Za one koji se ogluše o opomene predviđena je prinudna naplata isključenjem iz sistema vodosnabdevanja ili davanjem predloga za utuženje - rekao je Ðorđević.

Printskrin: Tanjug Printskrin: Tanjug

On je ukazao da se fabrika vode u Makišu sastoji od tri proizvodna pogona, Makiš 1 i 2 i Jezero i crpne stanice koja transportuje čistu vodu ka rezervoarima.

- Trenutni kapacitet iznosi 3.200 litara u sekundi, što apsolutno zadovoljava potrebe oko dva miliona stanovnika. Kada se u naredne tri godine rekonstruišu Jezero i Makiš 1 i izgradi potisni cevovod sirove vode, kapacitet proizvodnje vode će porasti na 5.000 litara u sekundi - dodao je.

Ðorđević je istakao da će takva proizvodnja omogućiti ne samo višedecenijsku sigurnost u snabdevanju grada pitkom vodom već i mogućnost da "Beogradski vodovod" preraste u regionalni vodovod.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Snežna vejavica u Pančevu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zak

    9. decembar 2016 | 13:04

    A kolike su plate u Beogradu u odnosu na druge metropole?

  • Ljudmila

    11. decembar 2016 | 11:13

    U Montreaulu u Kanadi ne placa se voda, jer je ima mnogo, neznam, da li to vazi za celu Kanadu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA