Kažu da Srbi brzo zaboravljaju, zato: Možete li uopšte da pogodite šta smo potpisali na današnji dan?

 
  • 8

Nakon sedam dana pregovora, 13. novembra u kasnim večernjim časovima potpisana je Vojna konvencija koju je činilo 18 tačaka

Beogradska vojna konvencija potpisana je 13. novembra 1918. godine, pola časa pre ponoći, u Zgradi Uprave fondova gde se privremeno nalazila srpska Vrhovna komanda (danas zgradi Narodnog muzeja u Beogradu).

Ova konvencija je poslednje potpisano primirje Prvog svetskog rata.

Napravio je 19240 figura, pokazao ih celom svetu i poslao jasnu i jaku poruku o ratu (FOTO)

Poslednjih ratnih dana, u ugarskoj prestonici Budimpešti organizovana je tzv. Hrizantemska revolucija (od 28. do 31. oktobra) koja je za cilj imala, povlačenje sa ugarskog trona austrijskog cara Karla I i proglašenje Mađarske demokratske Republike. Na premijersko mesto mađarskog Narodnog veća došao je prolevičarski grof Mihalj Karolji.

Juriš francuske pešadije na Zapadnom frontu tokom Prvog svetskog rata. Foto: Wikimedia Commons/Francis Joseph Reynolds Juriš francuske pešadije na Zapadnom frontu tokom Prvog svetskog rata. Foto: Wikimedia Commons/Francis Joseph Reynolds

Delegacija mađarskog Narodnog veća koju su činili grof Karolji, ministar bez portfelja Oskar Jasi, nekoliko članova Narodnog veća i oficiri, doputovala je na beogradsko donjegradsko pristanište 5. novembra oko 16 časova na pregovore o primirju između poražene Kraljevine Ugarske i članica Antante.

Foto: Wikimedia/UNDERWOOD & UNDERWOOD Foto: Wikimedia/UNDERWOOD & UNDERWOOD

Mađarska delegacija bila je smeštena u hotelu Srpska kruna (jedini otvoreni hotel u oslobođenom Beogradu) koji se nalazio u zgradi u današnje Biblioteke grada Beograda. Pregovori sa predstavnicima Antante, koje su činili francuski maršal Luj Franše d’Epere, komandant francuske istočne armije; konjički general Pol Anri; vojvoda Živojin Mišić i načelnik Operativnog odeljenja srpske Vrhovne komande pukovnik Danilo Kalafatović, otpočeti su 7. novembra 1918. godine.

Foto: Wikimedia/Brooke, John Warwick (Lieutenant) (Photographer) Foto: Wikimedia/Brooke, John Warwick (Lieutenant) (Photographer)

Nakon sedam dana pregovora, 13. novembra u kasnim večernjim časovima potpisana je Vojna konvencija koju je činilo 18 tačaka. Potpisnici Konvencije bili su, sa savezničke strane – vojvoda Živojin Mišić i general Pol Anri, a sa ugarske strane ministar vojni, artiljerijski pukovnik Bela Linder.

Foto: Miss Tetrault Foto: Miss Tetrault

Konvencijom je predviđeno da savezničke trupe kontrolišu teritoriju istočno od gornjeg toka reke Samoš i banatske teritorije južno od reke Moriš, dok je mađarskim trupama naloženo povlačenje severno od linije Segedin-Pečuj-Varaždin. Mađarska je bila prinuđena da povuče i razoruža vojsku, oslobodi ratne i civilne zarobljenike/internirce i prepusti geostrateške tačke.

Foto: Wikimedia/UNDERWOOD & UNDERWOOD Foto: Wikimedia/UNDERWOOD & UNDERWOOD

Trupe Antante su, na osnovu Konvencije, dobile pravo prolaza i zadržavanja u Mađarskoj, a država je bila u obavezi da im pomaže u ishrani i transportu. Budimpešta je bila primorana da Srbiji obezbedi 3000 lica, obaveznih da pomognu u osposobljavanju železničkih pruga, rečnih, telefonskih i telegrafskih veza.

Foto: Wikimedia Foto: Wikimedia

Konačni sporazum koji je regulisao status nove nezavisne mađarske države i definisao njene granice prema susedima zaključen je u versajskoj palati Veliki Trijanon, 4. juna 1920. godine.

(Telegraf.rs/Izvor:narodnimuzej.rs)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Pavle

    13. novembar 2016 | 13:47

    Nas su sistematski zaglupljivali uz slugeranjsko ćutanje i pristajanje naših institucija i kadrova. Potpuno su nestali naši Epski ciklusi, koje je Gete poredio sa Ilijadom i Odisejom! Zadnji put su štampani u "Titovo vreme" i bile obavez o školsko štivo! Zna li iko za spomenik braniocima Beograda u Košutnjsku koji cu Nemci podigli, diveći se hrabrosti srpskih boraca? Na njmu su ONI napisali :" Ovde počivaju srpski junaci "!!! I sada mi ćutimo kad se sa škole skida tabla sa imenom Svetog Save i postavlja tabla sa imenom nekog arapina! Ukidamo imena ulica oslobodilaca Beograda! Šta više kod nas nije na prodaju?! Može li se naša novija istorija nazvati istorijom beščašća?!

  • Dag

    13. novembar 2016 | 14:37

    Tesko da je bilo ko ,i u redakciji - znao... (Sigurno vam je jasbo,da i dan danas, postoi strah, od tzv."Velikosrpske ideje".Taj strak je ,nazalost,prisutan, kod - malih naroda.)...

  • Љиљана

    13. novembar 2016 | 12:36

    Не сећам се да смо учили у школи. Само се сећам да смо морали да знамо све офанзиве. Ово прво можда је само било споменуто у 'пролазу'.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA