Vrtići rade i u "drugoj smeni", nema lista čekanja

  • 0

Roditelji koji menjaju smene i zbog poslovnih obaveza moraju da rade u popodnevnim satima moći će da odahnu, jer mališane mogu da ostave u nekom od beogradskih vrtića koji rade u "drugoj smeni", a za koje ne postoje liste čekanja i koji se dodatno ne plaćaju.

Kako je Tanjugu rekla gradska sekretarka za socijalnu i dečju zaštitu Ljiljana Jovčić, radno vreme vrtića koji rade u takozvanoj drugoj smeni je od 15.30 do 21.30 sati ili od 16 sati do 22 sata uveče, u zavisnosti od potreba roditelja.

Najviše vrtića koji rade u drugoj smeni je u centralnim gradskim opštinama, kao što su Stari grad, Novi Beograd, Vračar i Savski venac, a, kako ona tvrdi, i obdaništa u Obrenovcu imaju večernje grupe.

- Trenutno više od 200 dece koristi uslugu boravka u večernjim grupama, a rezultati poslednjeg konkursa pokazali su da velika zainteresovanost roditelja za ovakav oblik rada postoji i u opštinama Palilula i Voždovac, gde će već od 1. septembra i u ovim objektima biti organizovan rad u takozvanim večernjim grupama - objasnila je Jovčićeva.

Tokom popodnevnog boravka u vrtićima, za mališane je obezbeđena večera, koja se servira u 17.30 sati, a neizostavna je i jedna užina, koju deca dobijaju u 20.30 sati, naglasila je ona.

Na taj način roditelji mogu da budu potpuno mirni da će njihovo dete, u skladu s onim što je u prepodnevnim satima jelo kod kuće i s obrocima koje će dobiti u popodnevnim satima, zadovoljiti sve nutritivne i energetske potrebe neophodne za pravilan rast i razvoj.

"Popodnevni vrtići" dodatno se ne plaćaju, jer je u njima potpuno isti raspored obroka i programskih aktivnosti, pa utvrđena cena za celodnevni boravak deteta u vrtiću važi i za večernje grupe.

Cena boravka se, u zavisnosti od toga koliki su prosečni prihodi po članu domaćinstva, da li porodica ostvaruje popuste zbog podstanarskog statusa, drugog ili trećeg deteta, kreće u rasponu od 394 do 8.660 dinara, što je i najviša cena koju roditelj može da plaća za boravak u beogradskim vrtićima, ukazala je Jovčićeva.

Liste čekanja za popodnevne vrtiće ne postoje, a grupe se formiraju prema potrebi. Deca su različitog uzrasta, a među njima su i mališani iz predškolskih grupa.

- Procedura je vrlo jednostavna. Ministarstvo prosvete i osnivač apsolutno imaju u svojim programskim aktivnostima i ovakav oblik rada, a samo je potrebno da se on zapravo stavi u programsku šemu, da se obezbede kadrovi i onda je svakako moguće da se realizuje  - navela je Jovčićeva.

"Nastava" u popodnevnim grupama realizuje se na isti način kao u prepodnevnim satima, a sa mališanima rade visokoobrazovani stručni kadrovi - vaspitači, pedagozi ili psiholozi.

(Telegraf.rs / Tanjug)

 

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA