Smeštaj za najstarije Beograđane u četiri državna i 70 privatnih domova

  • 0

Najstariji Beograđani, koji nisu u mogućnosti da sami brinu o sebi ili ne žive sa svojim porodicama, mogu naći udomljenje u četiri državna i oko 70 privatnih staračkih domova.

Cena smeštaja u ovim ustanovama kreće se između 350 i 600 evra za mesec dana.

Mnogi od privatnih domova radili su nelegalno, ali su nakon opsežne akcije inspektora Ministarstva rada i socijalne politike nabavili dozvole za rad.

Broj privatnih staračkih domova u Beogradu se za manje od dve godine gotovo utrostručio. Veliki broj njih nije bio registrovan, ali su pod pritiskom vlasti da će biti zatvarani, ukoliko u roku od nekoliko meseci ne dobiju licencu, vlasnici vadili dozvole.

- Izdavanje dozvole i uređenje doma po merama i propisima koštalo je oko pet hiljada evra. Mi smo bili registrovani kao pansion, jer nije postojala mogućnost da posle uzimanja kredita budemo registrovani kao zdravstvena ustanova - kaže vlasnik jednog staračkog doma za dnevni list "Večernje novosti".

On kaže da su svi radnici bili prijavljeni i da im plate nisu kasnile. Korisnici su imali sve po propisu: neophodnu lekarsku negu tokom čitavog dana uz tri obroka i dve užine.

- Kada su došli inspektori, naredili su nam da ispraznimo dom dok ne dobijemo licencu. To je značilo da pootpuštamo ljude, a stare i nepokretne izbacimo na ulicu. Tražili su, na primer, da kreveti budu udaljeni na 70 centimetara i slične stvari. Oni izmere, vide da ima malo manje razmaka i pišu kazne - kaže vlasnik beogradskog staračkog doma.

U Gerontološkom centru, odnosno u domovima na Bežanijskoj kosi, Voždovcu i Karaburmi, može da bude smešteno 1200 starih. Kapaciteti Gerontološkog centra popunjeni su 98 odsto. U domu na Bežanijskoj kosi je 600 starih lica,  dok ih je u domu na Voždovcu 270. Direktorka Gerontološkog zavoda Branka Janković kaže da dom na Karaburmi trenutno prima 220 ljudi, a Stacionar 115.

- Cene se kreću od 30 do 50 hiljada dinara, u zavisnosti od toga u kom je stanju stara osoba - kaže direktorka Janković.

Najveći broj beogradskih staračkih domova nalazi se na obodima prestonice. Svi domovi moraju da obezbede negu pacijentima tokom čitavog dana, socijalnog radnika, saradnju sa hitnom pomoći i dežurnim lekarom. Obavezna su tri dnevna obroka i dve užine.

Inspektori su tokom prošle godine "ulovili" oko 30 staračkih domova bez dozvole za rad. Većina je platila kaznu, neki i danas nabavljaju papire neophodne za rad, dok je manji broj zatvoren.

(M. S. / Večernje novosti)

Video: U crkvi Ružici u toku liturgija povodom obeležavanja hrišćanskog praznika Krstovdana

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA