Osnovna škola u Zemunu će imati ETNOSELO, u kojem će ĐACI SADITI HRANU I GAJITI DOMAĆE ŽIVOTINJE!
Etnoselo za đake, želja je rukovodstva i roditelja učenika Osnovne škole "Svetozar Miletić", u Zemunu. Idealno bi bilo da ima deset kućica sa po 12 ležajeva, da može da se smesti grupa od 120 dece, koliko ih otprilike ima u svakom razredu. Mora imati veliku kuhinju i trpezariju. Letnje učionice. Sve u etnostilu, bez kompjutera, pametnih tabli i mobilnih telefona.
Da ovo nije bajka, potvrdio nam je direktor te škole Miroljub Mosurović.
- Deo imanja zauzeće njiva, da uzgajamo kukuruz, kupus, karfiol, krompir, luk. Imaćemo voćnjak, drvorede jabuka, šljiva. Vinograd. Štalu, da gajimo tri, četiri konja, dve-tri krave, koze, ovce, guske, patke, ćurke. I ribnjak. Komplet selo, puno dece. Jarbol nasred sela. Ujutru intonacija himne, "ostrojavanje", gimnastika na čistom vazduhu - objašnjava Miroljub Mosurović, direktor OŠ "Svetozar Miletić".
On želi da naglasi da je ideja ovakvog projekta da se deca upoznaju sa seoskim životom, i osete kako je boraviti u prirodi, i baviti se nečim korisnim. Kaže, da je u osnovi priče, emisija Jovana Memedovića, u kojoj su videli da je prema zakonu u Norveškoj, svako dete obavezno da provede deset dana najmanje u prirodi, odnosno na selu.
Mosurović smatra da su rekreativne nastave, izleti i ekskurzije pelješenje roditelja, gde je deci, nažalost, od svih ponuđenih sadržaja najdraže da skaču po hotelskim sobama. Rekreativna košta minimum 20.000 dinara.
Za boravak u etnoselu plaćali bi samo hranu. Svaki razred bi dolazio dva do tri puta godišnje. Smenjivali bi se na dve nedelje.
- Naša škola se nalazi u samom centru Zemuna, i ima oko 12oo učenika. Većinom su to deca zemunskih starosedelaca, tako da oni nemaju baku i deku na selu. Stoga nogi nisu u prilici da se uživo sretnu sa domaćim životinjama, kao ni da budu u kontaktu sa prirodom - objašnjava Miroljub.
U etnoselu đaci neće jesti hamburgere i pice, nego proju, pitu gužvaru, kačamak sa kiselim mlekom. Hraniće se zdravije. Radiće. Ne teške poslove. Sadiće papriku, paradajz, jagode. Negovaće voćke i povrće. Kad sazri ješće ga u slast. Na jesen bi osnovci u selo vodili i roditelje, da zajedno spremaju zimnicu: ostavljaju turšiju, kiseli kupus, kuvaju ajvar, slatko i pekmez od šljiva, sok od jabuke.
Ideja da se deca povremeno presele u prirodu i tamo uče školske i životne lekcije veoma se dopala roditeljima, tvrdi direktor. Kaže i da je na roditeljskim sastancima dogovoreno da mame i tate za izgradnju i opremanje đačkog sela daju po 30 evra, a taj budžet će se dopuniti i podrškom donatora. Osmoletka neće, zvanično, biti vlasnik, da joj etnoselo neko nekad ne bi oduzeo.
- Osnivač škole je republika. Prema tome, svaki školski posed je državni i postoji mogućnost da nam se po tom osnovu otuđi zemlja koju ćemo pozlatiti. Zato su roditelji osnovali organizaciju, otvorili namenski žiro račun i biće formalno vlasnici školskog sela. Organizacijom rukovode tri roditelja. Imaju mandate, a neće moći da ih zadrže kada im deca završe našu školu. Na ta mesta uvek će dolaziti novi roditelji budućih generacija osnovaca - pravila otkriva Mosurović.
Jedan đački roditelj, arhitekta, uradio je idejni projekat. Kompletna izgradnja objekata i infrastrukture školskog sela koštala bi oko 400.000 evra. Škola ne može da skupi ni blizu te sume. Ali direktora i roditelje to ne obeshrabruje. Uzdaju se da će troškovi biti drastično manji ako dobiju imanje na kome se nekada živelo.
- Uveliko se raspitujem. Tražim lokaciju. Više od 1.000 srpskih sela je na ivici egzistencije, sa svega nekoliko stotina ili desetina stanovnika. Zvao sam nadležne opštine i pitao koliko bi koštalo do deset hektara zemlje - kaže Mosurović,
On je pokazao i gomilu papira na kojima je zapisao potencijalna sedišta budućeg školskog etnosela: Laćarak, Ležimir, Martinci, Manđelos, Šašinci, Stara Bingula, Grgurevci, Divoš, Kuzmin, Čalma, Šišatovac, Bešenovo, Bosut, Zmajevo, Kruščić, Čurug, Lukino Selo, Gakovo, Bašaid.
Ako bi dobili plac na kome postoje napuštena zdanja sa strujom i vodom koja mogu da se preurede u đačke spavaonice bili bi još bliže ostvarenju sna o školskom selu. Ne bi plaćali ni izgradnju putne infrastrukture i dovođenje električne i vodovodne mreže. Najradije bi se nastanili na Fruškoj gori, ili u krugu od 200 kilometara od Zemuna. Ponude im stižu svakodnevno, još tragaju za najboljom.
- Pozlatićemo parče nekog sela. Dajte nam neko imanje i lepota i blago prirode koje pusto propada biće raj za našu decu. Napraviću čak i velike zimske sanke koje će da vuku konji, da se naša deca voze kao u bajci kad zaveje u školskom etnoselu - samouvereno obećava direktor sadašnjim i budućim osnovcima OŠ "Svetozar Miletić".
(Telegraf.rs)
Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Шоне Земун
Svaka cast na predlogu,samo mislim da bi mogli i po sumadiji naci dobra prazna sela.ja nemam parce zemlje a da imam oberucke bih vam dao.to je pravi potez.
Podelite komentar
Zemun
Pa sve ovo sto ste naveli nema ni moj fakultet koji je preko puta te iste skole. Mislim da je to previse za osnovce, mada lepa ideja do nekle...
Podelite komentar
Radovan
Ideja je sjajna,ja vec par godina unazad razmisljam o slicnom imam 32 godinu i scestan sam koliko smo odmakli od prirode koliko nasoj deci treba priroda da bi razumeli zivot na pravi nacin,siguran sam da bi i isti ti Norvezani podrzali projekat i dali donacije za isti i iskreno vrlo rado bi se pridruzio projektu da ucestvujem na bilo koji nacin jer ulazemo u nasu buducnost,buducnost nase dece i kvalitet zivota na prostoru na kojem zivimo...samo napred i da ne dozvolimo da se smeni covek i reformator sa dobrim i zdravim idejama jer smo odavno zaboravili da smo ljudska bica i sta nam je prava priroda...
Podelite komentar