NIKAD OBJAVLJEN SNIMAK: Nećete prepoznati Ulicu kneza Mihaila iz 1913. godine (VIDEO)

  • 16

Ulica kneza Mihaila je u vreme Rimljana bila centar Beograda (nekadašnjeg Singidunuma), dok je pod Turcima predstavljala samo jednu od ulica unutar velikih gradskih zidina.

Ipak, u 19. veku fontane, džamije i bašte su iz ove ulice nestale i "izronila" je jedna velelepna ulica koja može da se meri s najlepšim evropskim, a 1870. je zvanično dobila ime po princu Mihailu Obrenoviću. Ubrzo su počele da je nastanjuju najuglednije i najbogatije porodice tog vremena.

Ono što je malo poznato, a vezano je za najveće šetalište u Beogradu, je to da je tokom 19. veka u gornjem delu ove ulice bila bašta kneza Aleksandra Karađorđevića.

Do danas, ostali su objekti od kulturne i istorijske vrednosti: hotel "Srpska kruna" (sagrađen 1869) u kom je danas smeštena Biblioteka grada Beograda. Kuća Marka Stojanovića (sagrađena 1889) - danas Galerija Akademije. Blog građanskih kuća (nastale 70-ih godina 19. veka), zgrada SANU (podignuta između 1923-1924), Zadužbina Nikole Spasića (sagrađena 1912), Restoran "Grčka kraljica (sagrađen 1835), hotel "Rusija" (sagrađen 1870. dograđen 1920), Ruski car, danas kafe i restoran sagrađen 1926. u akademskom stilu.

Inače, jedno od glavnih i najstarijih obeležja Ulice kneza Mihaila je piramida, koja je prvobitno bila postavljena na vrhu Kapetan Mišinog zdanja, zgrade koja je u to vreme bila najviša u Beogradu pa su s nje vatrogasci osmatrali Beograd, dok se danas nalazi ispred Srpske akademije nauka i umetnosti. Na njoj su navedene geografska dužina i širina tačke na kojoj se nalazi piramida, nadmorska visina i ubrzanje zemljine teže u toj tački.

Inače, na Fejsbuku na stranici Srbija (stare slike), objavljen je video u kojem je prikazano kako je Ulica kneza Mihaila izgledala davne 1913. godine.

Pogledajte i sami video i napišite nam u komentarima vaše mišljenje o izgledu ulice 1913. godine:

(M. Bojić)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Djordje

    22. februar 2016 | 17:34

    Sta bi dao da zivim u tom vremenu....

  • топлистанадреалиста

    22. februar 2016 | 19:19

    На овим фотографијама можемо да видимо фин, културан и цивилизован свијет, можемо да видимо једну улицу која се не разликује од тадашњих улица из познатих свјетских градова........ онда су 1945 дошле комуњаре, дошла је 6 личка и буквално убила Београд, не само стрељајући културан и писмен свијет, него га је убила у сваком смислу.... То је барем данас очигледно!!!

  • Nbg

    22. februar 2016 | 18:16

    Cini mi ljudi sto setaju mnogo kulturniji nego ovi danas

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA