SVAKI KRAN BEOGRADU MNOGO ZNAČI: Evo šta to predstavlja i za nas!
Gradski menadžer Goran Vesić izjavio je da je Beograd poslednje dve godine ponovo postao grad kranova, što znači da se ponovo investira i da se gradi u našoj prestonici.
- Od početka mrimene novog Zakona o planiranju i izgradnji, pre oko godinu dana, i usvajanja Odluke o utvrđivanju doprinosa za uređenje građevinskog zemljišta, naša Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju grada Beograda sklopila je 772 ugovora s investitorima. Na osnovu ovih ugovora plaćen je doprinos za izgradnju 566.051.17 metara kvadratnih od čega 190.876,42 kvadrata stambenog prostora, 229.633,7 metara kvadratnih poslovnih prostora i 23.655,99 metara kvadratnog proizvodnog prostora, dok se ostali ugovori odnose na prostore javne namene - poručio je on i dodao da se na teritoriji deset centralnih gradskih opština najviše grade stanovi i to ukupne povrišene preko 130 hekatara kvadrata.
Vesić je naglasio da se više od 80 odsto poslovnih objekata gradi u tri opštine i to na Paliluli šoping centar u Višnjičkoj ulici površine skoro 45 hiljada kvadrata kao i poslovni objekat u Boroči površine preko 12 hiljada kvadrata. On je dodao da se objekti proizvodnje grade uglavnom u rubnim opštinama kao što su Mladenovac, Sopot, Grocka i Obrenovac i da se tu radi uglavnom o hladnjačama, stovarištima i drugim ekonomskim objektima.
- Prema zakonu, investitor doprinos za građevinsko zemljište može da plati jednokratno, do prijave radova, uz popust od 30 odsto ili puni iznos na 30 mesečnih rata - rekao je Vesić i dodao da je većina investitora iskoristila popust tako da im je ispostavljen obračunat doprinos od 2.632.208.620,20 dinara, od čega je u gradsku kasu već uplaćeno 1.944.891.715,75 dinara dok će investitori koji su odlučili da svoj doprinos plate na 30 rata uplatiti u gradsku kasu ukupno 271.766.194,96 dinara.
Gradski menadžer je dodao da je grad Beograd zaključio 814 ugovora, odnosno aneksa ugovora u redovnoj proceduri i u postupku legalizacije s investitorima koji su zaključili ugovore s gradom pre stupanja na snagu Zakona o planiranju i izgradnji čime su i ovi projekti koji su godinama bili mrtvo slovo na papiru počeli da se realizuju kao i da je grad u postupcima zakupa, otuđenja i konverzije zaključio 50 ugovora.
Vesić je rekao da jedan od najvažnijih zadataka sadašnje uprave grada Beograda kada je dobila poverenje građana bio da se vrate investitori u grad, domaći ili strani, veliki i mali i da u našem gradu ponovo počne da se gradi.
- Danas možemo da kažemo da smo u tome uspeli i da je prošlo vreme kada je grad Beograd, u vreme bivše vlasti, davao pedesetak građevinskih dozvola godišnje. Građani treba da znaju da investicije ne donose samo radna mesta u građevinarstvu i nova radna mesta u objektima koji se igrade, već Grad od doprinosa koji uplate investitori gradi infrastrukturu, odnosno puteve, vodovod i kanalizaciju. Zato svaki novi kran u Beogradu ne znači samo nova radna mesta već više novca za infrastrukturu grada - poručio je Goran Vesić.
(Telegraf.rs)
Video: Oskrnjavljen mural herojima s Košara u Kosovskoj Mitrovici, zločin iz mržnje prema Srbima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boro
Svaki kran van Beograda bi jos vise znacio za Srbiju,ali to slepi politicari nevide
Podelite komentar
Zoran
Svaki kran u svakom gradu u Srbiji mnogo znači.
Podelite komentar
Ironija
Sada pred izbore bice vise kranova nego u celoj Evropi zajedno!!!
Podelite komentar