Cela SRBIJA se posvađala oko ROBOT - BUBAŠVABA! (FOTO) (VIDEO)
Festival nauke pod sloganom "Čuda su svuda" održaće se deveti put u Beogradu na Beogradskom sajmu gde će se domaćoj javnosti predstaviti interesantni gosti, a jedan od njih je i čuveni predavač - neuronaučnik i inženjer Greg Gejdž iz Amerike.
Najbolja naučna reprezentacija na 9. Festivalu nauke (FOTO)
On će posetiocima približiti neuronauku edukacijama sa oglednim životinjama, na šta su se "pobunila" pojedina beogradska udruženja zahtevajući da se "iz programa povuče interaktivna postavka i prezentacija u kojoj se koriste žive bubašvabe".
Organizatori Festivala nauke, međutim, naglašavaju da je sve zakonski odrađeno i da nema nikakvih razloga za brigu.
- Ne postoji nijedna zakonska prepreka da postavka "Kako da kontrolišete nečiju ruku svojim mozgom" Grega Gejdža bude deo postavke Festivala nauke. Etička komisija se bavi pitanjima upotrebe živih jedinki u nauci i istraživanjima i njihov stav je da je ovo prihvatljivo u Srbiji i svuda u svetu - izjavila je Tanja Bogdanov, PR Festivala nauke.
Greg Gejdž će, kao jedan od vodećih naučnika i TED-ovih govornika u ovoj oblasti, održati predavanje na Festivalu nauke, sa ciljem da posetiocima manifestacije približi neuronauke i svoje ideje koje su napravile pravu malu revoluciju u naučnom svetu, naročito kada je u pitanju dostupnost skupe laboratorijske opreme.
Njegovo gostovanje na Festivalu nauke može biti od velikog značaja za našu naučnu zajednicu koja uprkos teškim uslovima rada iz godine u godinu daje sve bolje rezultate.
- Greg Gejdž je iskusni naučnik i demonstrator koji svako svoje predavanje proprati i pričama o etici u istraživanju, kao i o edukaciji sa oglednim životinjama. Sa etičke tačke u nauci, upotreba bubašvaba je dozvoljena, a stav da je njegova demonstracija prikazana kao zabava ne stoji, jer svako ko bude prisustvovao njegovim predavanjima i demonstracijama odlazi sa pregršt novih znanja. Zahvaljujući njemu, svest o značaju neuronauka i istraživanja u ovoj oblasti je značajno povećana, što je od posebne važnosti jer danas na svetu jedna od pet osoba ima oštećenje nervnog sistema - objasnila je Aleksandra Patenković, koordinatorka za sadržaje 9. Festivala nauke i istraživač saradnik Instituta za biološka istraživanja "Siniša Sanković" Univerziteta u Beogradu.
Ona je dodala da je prezentacija Grega Gejdža veoma edukativna i jedna od njegovih demonstracija koje na jasan i diskretan način pokazuje kako funkcioniše nervni sistem. To je oblast koja nije lako razumljiva i prilično je teška kako za upoznavanje, tako i za prikazivanje bez skupe laboratorijske opreme.
- Greg Gejdž je uspeo da svima, bez obzira na godine i znanje, približi i demonstrira nervni impuls i koordinaciju nervnog sistema i mišića i pokreta, proces koji je univerzalan. Ovo je naučno i obrađeno u radu koji je Greg Gejdž objavio u jednom od najprestižnijih svetskih naučnih časopisa "Plos One" - precizirala je Patenković.
Osim "robošvabe", Greg Gejdž na Festival nauke dolazi i sa svojim brojnim drugim izumima ne bi li što bolje približio neuronauke posetiocima festivala. Radionice koje su tim povodom organizovane, radiće obučeni i iskusni studenti doktorskih studija i istraživači iz Društva za neuronauke. Oni će na pažljiv i stručan način mališanima i onim starijim zainteresovanim posetiocima objasniti složenost nervnog sistema.
Postavku “Na čajanci sa Cickom i Mickom” organizuje glavni i odgovorni veterinar vivarijuma Biološkog fakulteta Miloš Jovanović, koji je predsednik Etičke komisije Biološkog fakulteta i član Etičke komisije Instituta za biološka istraživanja "Siniša Stankovic" i ima desetogodišnje iskustvo u radu sa laboratorijskim životinjama.
- Koncept postavke je upravo borba protiv patnje i loših uslova gde se odgajaju laboratorijske životinje sa glavnim ciljem da se dobrobit ovih životinja stavi u prvi plan. Životinje koje će biti prikazane su odgojene van vivarijuma i adaptirane na prisustvo drugih ljudi kao i na kontakt sa njima, a osobe koje će raditi na postavci imaju dugogodišnje iskustvo u radu s laboratorijskim životinjama - rekao je Jovanović, pa dodao:
- Ovaj način predstavljanja laboratorijskih životinja je takođe borba protiv njihove neplanske upotrebe, a kada ih društvo doživi isto tako blisko kao pse i mačke, shvatiće da je potrebno još jače boriti se u Srbiji protiv njihovog besciljnog korišćenja. Kao dokaz kompetentnosti organizatora postavke su činjenice da njegovim angažovanjem, kao i angažovanjem profesora postoji kurs Nauka o laboratorijskim životinjama na Biološkom fakultetu, a nesporna je činjenica da je Biološki fakultet uložio oko 1.400.000 dinara u poboljšanje uslova i unapređenja dobroboti laboratorijskih životinja za samo godinu dana - objasnio je Miloš Jovanović
Autor ove postavke pozdravlja alarmiranje društava za zaštitu životinja i smatra da je njihov angažman uvek neophodan zarad unapređenja ophođenja prema životinjama.
Pogledajte video:
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.