Ako vas zanima kako su Beograđani živeli pre 2.000 godina, obavezno danas na predavanje u Konak kneginje Ljubice
U okviru Tribine ljubitelja istorije Beograda danas će predavanje "Odlike urbanog razvoja Singidunuma od 1. do 4. veka" u Konaku kneginje Ljubice održati dr Stefan Pop-Lazić iz Arheološkog instituta.
TOP 10 ZANIMLJIVOSTI: Ovo sigurno niste znali o Beogradu! (FOTO)
Širenjem rimske vlasti u oblasti Podunavlja tokom 1. veka nastaju brojna naselja uz vojne postaje. Naselja nastala uz legijske logore dalje se razvijaju u značajne gradove na rubovima Carstva koji dobijaju status municipijuma, a potom i kolonija.
Razvoj Singidunuma je usko povezan sa podizanjem trajnog legijskog logora legije 4. Flavijeve. Iako je ispitana veoma mala površina grada, čiji je naseobinski deo obuhvatao oko 50 hektara, danas se mogu sagledati neke odlike urbanizma i uočiti promene u razvoju tokom njegovog postojanja.
Rezultati novih istraživanja upućuju na pretpostavke da se položaj vojne postaje i naselja civilnog stanovništva menjaju tokom perioda kraja 1. i prve polovine 2. veka.
Izgradnjom kamenog kastruma početkom 2. veka, trajno mesto utvrđenja zauzima legijski logor na mestu današnje Beogradske tvrđave i Kalemegdana, dok se civilno naselje razvija na grebenu Beogradskog brega i njegovim padinama prema Savi i Dunavu.
U podnožju kastruma, na prostoru Donjeg grada, podiže se niz javnih građevina, od kojih neke imaju sakralni karakter. Taj deo Singidunuma biva utvrđen bedemima tokom 3. i 4. veka.
Istraživanja pojedinih delova su pokazala da je naseobinski deo grada izgrađen po uzoru na brojne rimske gradove sa ulicama koje se seku pod pravim uglom. Same građevine su podizane u tradiciji rimske arhitekture.
Zabeležena su jednostavna staništa građena od pletera i lepa, kao i veće javne građevine, u čijoj izgradnji su korišćene opeke i kamen.
Posebno je značajna vila na Kosančićevom vencu koja se izdvaja svojom veličinom i unutrašnjom dekoracijom. Brojne građevine sa kraja 3. veka poseduju instalacije podnog grejanja.
Neposredno izvan naseobinskog dela Singidunuma nastaju nekropole. Tokom pozne antike naselje civilnog stanovništva se sužava i premešta u okvire bedema legijskog utvrđenja, dok groblja zauzimaju raniji prostor naselja.
Bogato urbano naseleđe Singidunuma i danas je očuvano ispod modernog Beograda i čeka da bude otkriveno.
Od sada pratite Telegraf i na Vajberu!
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Beograd Republika
Tada su neki drugi narodi bili beogradjani. Mi jos nismo stigli.
Podelite komentar
Lik iz BG
Predivno jeee
Podelite komentar
hot
Živjeli su u šatorima kao Indijanci
Podelite komentar