BEOGRAD SE SVE BRŽE GRADI: Od 1. marta do 31. jula u Beogradu izdate 382 građevinske dozvole
Novi Zakon o planiranju i izgradnji ubrzao je dinamiku izgradnje u Beogradu pa su tako od 1. marta, kada je zakon stupio na snagu, do 31. jula izdate 382 građevinske dozvole, od čega je Grad Beograd izdao 93 za objekte preko 800 kvadratnih metara.
LEPA VEST ZA ZEMUNCE: Počelo sređivanje prilaza pontonskom mostu (FOTO)
Zatim slede opštine Sopot sa 62 izdate dozvole, Mladenovac sa 43 i Lazarevac sa 35, rekao je gradski menadžer Goran Vesić gostujući na Televiziji "Pink".
- Na osnovu toga grad Beograd treba da naplati 2,641 milijardu dinara, a do sada je u budžet stiglo 1,200 milijardi dinara. Na žalost, do pre godinu, dve nije bilo kranova u Beogradu, koji su sada počeli da se pojavljuju. To još uvek nije dovoljno, ali smo na putu da postanemo grad kranova, a to onda znači nove stanove i nova radna mesta – istakao je Vesić.
Govoreći o stanju u prigradskim opštinama gradski menadžer je naveo primer naselja Guberevac u opštini Sopot koji u 21. veku nema vodu i to pokazuje šta sve stanovnicima glavnog grada nedostaje.
- Pokretanjem radova na asfaltiranju i izgradnji vodovoda u ovoj opštini, pokazujemo da na isti način tretiramo centar grada i periferiju. Tako ćemo tokom ove godine u Altini uraditi fekalnu kanalizaciju kojom ćemo povezati osnovnu školu i vrtić. Kanalizacija je veliki problem, jer je trećina grada nema. Mi smo izgradnjom Fabrike vode Makiš dva obezbedili dovoljne količine vode, a ove godine godine kreće rekonstrukcija Makiša jedan. Jedan od velikih projekta u sledećoj godini biće izgradnja pet fabrika za preradu otpadnih voda, projekat koji može da bude vredan pola milijarde evra, koji će se finasirati kroz javno privatno partnerstvo – rekao je Vesić i dodao da će se svi veliki projekti u Beogradu finasirati na taj način.
On je rekao da je danas raspisan oglas za podnošenje prijava za priznavanje kvalifikacija u projektu javno privatnog partnerstva Grada Beograda za pružanje usluga tretmana i odlaganja komunalnog otpada, a da će tokom sledeće nedelje takav oglas biti raspisan za pružanje usluga gradskog prevoza putnika.
- Ovaj projekat može biti vredan i do 300 miliona evra, a porazumevaće, ne samo uređenje deponije Vinča u ekološkom smislu, već i preradu otpada, kao i proizvodnju struje iz njega. Time će se dobiti nekoliko stotina novih radnih mesta. Mi smo već počeli sa separacijom otpada, u gradu su se pojavili kontejneri za odlaganje stakla. Imamo nameru da podzemne kontejnere koje smo nasledili a koji ne funkcionišu dobro pretvorimo u kontejnere za separaciju otpada. Kako se odnosimo prema rekama pokazuje podatak da u Beogradu ima 106 ispusta kanalizacije u Savu i 120 u Dunav – objasnio je Vesić.
Prema njegovim rečima, u Beogradu nema dovoljno investicija, između ostalog i zbog toga što investitori nisu imali informacije o potencijalima za investiranje u pojedinim opštinama.
- Naš cilj je da u svakoj od opština privučemo bar jednu investiciju u narednih nekoliko godina, kako što je slučaj u Obrenovcu. Beograd je do sada čekao da investicije same dođu, a to nije moguće ukoliko investitori ne znaju uslove za investiranje. U komunikaciji smo sa SIEPA-om i pripremili smo potencijale naših prigradskih opština, na taj način će Beograd prvi put imati šta da ponudi stranom investitoru – naveo je Vesić.
Govoreći o uređivanju grada gradski menadžer je naglasio da Grad i pored štednje na koju je bio prinuđen zbog nasleđenih dugova radi sve kako bi grad izgledao lepše i uređenije. U saradnji sa odgvornim kompanijama renoviraju se fasade i parkovi a dobar primer je uređenje Cvetnog trga, za koji je sa kompanijom Deleze potpisan ugovor.
- Pokrenućemo čitav niz akcija u kojima ćemo kompanijama ponuditi da učestvuju u finasiranju, kao što je Fond za mlade talente koji kreće od 1. januara. Isto tako pozvaćemo odgovorne kompanije da učestvuju u održavanju spomenika kulture u glavnom gradu, a na njima će biti postavljena tabla sa imenom donatora. Na taj način ćemo obnoviti ideju zadužbinarstva koje gotovo i da nema, a to je praksa na zapadu – rekao je Vesić.
On je najavio i da se počelo sa uređenjem i pretvaranjem centra grada u pešačku zonu, a krenulo se od tendera za uređenje tri trga.
- Kompletan centar grada između Zelenog venca, Braće Jugovića, Pariske i Trga republike u narednih četiri do pet godina biće pretvoren u pešačku zonu. Time će Beograd početi da liči na velike evropske gradove i privlačiće više turista. Građani će moći već naredne godine da iznajme bicikle i da ih voze u centru grada, što je deo realizacije projekta "IME – Identitet, Mobilnost, Ekologija".
Vesić je naglasio da će ubuduće sve veći broj ulica u gradu dobiti nazive po važnim ljudima koji su učinili nešto za naš grad. To neće biti samo političari i istroijke ličnosti, već ljudi koji su zadužili grad, kao što su pisci, sportisti, novinari.
- Sve sugestije i inicijative građana biće razmotrene i prihvaćene, kao što je inicjativa za Ulicu Vlade Divljana – zaključio je Vesić i dodao da će posebna pažnja biti posvećena zaštiti spmenika od krađe i uništavanja.
Od sada Telegraf pratite i na Vajberu!
(Telegraf.rs)
Video: Zlatibor: Sneg pada od podneva, napadalo novih 15 centimetara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.