Obeležen Svetski dan hemofilije na stadionu Partizana
Oboleli od ovog poremećaja simbolično prošetali atletskom stazom na beogradskom stadionu. Podršku im pružilo rukovodstvo Sportskog društva Partizan i brojne javne ličnosti
Svetski dan hemofilije obeležen je simboličnom šetnjom obolelih od hemofilije atletskom stazom stadiona FK Partizan. Njima su podršku pružili lekari, brojni sportisti, članovi Spotskog društva Partizan i ličnosti iz javnog života. Hemofilija je redak urođeni poremećaj koji dovodi do produženog krvarenja. Najveći problemi ljudi obolelih od ove bolesti u Srbiji su nedovoljne količine leka i nemogućnost kućnog lečenja pacijenata.
U Srbiji od hemofilije boluje oko 500 ljudi, a svake godine pojavi se, u proseku, osam novih pacijenata. Osobe koje boluju od hemofilije krvare duže nego zdrave osobe, jer nemaju dovoljnu količinu određenog faktora zgrušavanja krvi. Krvarenja se javljaju u zglobovima, mišićima i unutrašnjim organima. Ukoliko se na samom početku krvarenja ne primeni odgovarajući lek dolazi do ozbiljnih oštećenja zglobova. Tako se može se desiti da obolele osobe već u ranim 20-im godinama postanu invalidi.
Predsednica Srpske lekarske grupe za hemofiliju dr Dragana Janić kaže da veliki broj osoba sa hemofilijom ima oštećene zglobove i mišiće zbog dugogodišnjih problema u snabdevanju odgovarajućim lekom.
- Osobama sa hemofilijom preporučuje se i bavljenje sportom, što doprinosi očuvanju zglobova i upravo zbog toga već drugu godinu za redom Svetski dan hemofilije obeležavamo simboličnom šetnjom jer želimo bolje uslove za lečenje hemofilije i želimo da svake godine vreme za koje osobe sa hemofiljom pređu stazu bude kraće - rekla je dr Janić.
Predsednik Udruženja hemofiličara Srbije Vladimir Ilijin kaže da je, pored male količine leka, drugi veliki problem sa kojim se osobe sa hemofilijom susreću nemogućnost kućnog lečenja
- Srbija je jedna od retkih država u Evropi koja nema zakonski regulisano kućno lečenje bolesnika sa hemofiljom. U nedostatku kućnog lečenja značajno se odlaže primena leka, time smanjuje njegova efikasnost, povećava mogućnost nastanka brojnih komplikacija, a u nekim slučajevima se i život bolesnika dovodi u opasnost - upozorio je Ilijin.
Obolelima su podršku pružili prvotimci FK Partizan, predsednik Sportskog saveza Srbije Aleksandar Šoštar, generalni sekretar FK Partizan Darko Grubor, predsednik KK Partizan Predrag Danilović, golman vaterpolo reprezentacije Srbije Slobodan Soro, TV lica Marija Kilibarda, Irena Mišović, Irina Radović, Dragana Ćosić, Igor Blažević, dr Filgud i mnogi drugi.
Generalni seketar FK Partizan Darko Grubor apelovao je na nadležne da se angažuju u rešavanju problema ovih ljudi.
- Želeo bih da pozdravim ove hrabre ljude koji se neumorno i sa puno entuzijazma bore za svoja prirodna prava, da imaju adekvatno lečenje, koje im je neophodno za normalno funkcionisanje. Kao sportista, ne mogu ni da zamislim kako je ovim ljudima, koji treba da budu potpuno ravnopravni članovi društva u kom žive i rade, ali za to im nije pružena šansa - rekao je Grubor.
(M. Stojanović)
Video: Aleksandar Tomić predstavio novi album "Reflection"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.