Usvojen lex specialis o Beogradu na vodi!

  • 4

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su lex specialis za projekat "Beograd na vodi", kojim će biti regulisan postupak eksproprijacije i izdavanja građevinske dozvole, što je preduslov za početak izgradnje tog projekta. Za zakon, kojim je "Beograd na vodi" definisan kao projekat od posebnog značaja za Srbiju i Beograd, sinoć je glasalo 176 poslanika, dok je protiv bilo devet poslanika, a uzdržanih nije bilo.

LEX SPECIALIS NA GLASANJU: Poslanici odlučuju o sudbini projekta BEOGRAD NA VODI!

Na površini od oko 177 hektara predviđeno je da se izgradi više od milion kvadratnih metara stambenog prostora, oko 750.000 kvadratnih metara poslovnog i komercijalnog prostora, više od 62.000 kvadrata javnih sadržaja kao što su vrtići, škole, ustanove kulture, socijalne i zdravstvene zaštite i oko 242.000 kvadrata novih zelenih površina. To će, takođe, stvoriti uslove za zapošljavanje više od 13.000 radnika.

Kako se navodi u zakonu, Beograd ima oko 200 kilometara obale koja je u najvećem delu zapuštena i neuređena, a deo obale, Savsko priobalje po svojoj lokaciji spada u najatraktivnije delove grada.

Analizom je utvrđeno da bi uređenjem lokacije, Beograd i Srbija značajno podigli turističke potencijale, a taj deo grada bi bio komunalno i saobraćajno uređen. Iz tih razloga vlada je projekat "Beograd na vodi" proglasila projektom od značaja za Republiku i grad Beograd.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Leks specijalisom se određuje korisnik eksproprijacije, način izdavanja građevinske dozvole i drugih akata potrebnih tokom izgradnje objekta. Zakonom je predviđeno da Srbija i Grad Beograd imaju sva prava, obaveze i odgovornosti korisnika eksproprijacije predviđene zakonima koji uređuju tu oblast. Za eksproprisanu nepokretnost vlasnik ima pravo na naknadu koja ne može biti niža od tržišne vrednosti nepokretnosti, a vlasnik nepokretnosti dužan je da se izjasni u roku od osam dana od dana dobijanja predloga za eksproprijaciju.

Po okončanju tog postupka i upisu prava svojine na nepokretnostima, država neizgrađeno građevinsko zemljište može dati u dugoročni zakup. Troškovi Grada Beograda na uređivanju građevinskog zemljišta na lokaciji biće regulisani posebnim ugovorom Grada Beograda i Republike Srbije.

Foto: Beoinfo Foto: Beoinfo

Procene su pokazale da će orijentacioni troškovi raščišćavanja terena za pripremu izgradnje biti oko 33 milijardi dinara, dok će prihodi od poreza, kako se procenjuje, biti oko 37,3 milijardi dinara.

U toku 2014. godine usvojen je planski dokument, započete aktivnosti na raščišćavanju terena i obezbeđen je investitor radova, što su preduslovi da se, imajući u vidu odredbe ovog zakona, započne i sa izgradnjom.

Zakon će rešiti i pitanje izmeštanja beogradskog železničkog čvora iz Savskog amfiteatra, raseljavanje stanovnika koji decenijama stanuju u starim, trošnim i neuslovnim objektima bez osnovne saobraćajne i komunalne infrastrukture.

Foto: Beoinfo Foto: Beoinfo

Ustavni osnov za donošenje zakona sadržan je u odredbi kojom je predviđeno da pravo svojine može biti oduzeto ili ograničeno samo u javnom interesu utvrđenom na osnovu zakona, uz naknadu koja ne može biti niža od tržišne kao i da Republika Srbija uređuje i obezbeđuje svojinske i obligacione odnose i zaštitu svih oblika svojine.

Analizom vlasničkih odnosa na građevinskom zemljištu, utvrđeno je da je Srbija upisana kao vlasnik na najvećem broju katastarskih parcela, na manjem broju upisan je grad Beograd, a najmanji broj na privatna lica.

( Telegraf.rs / Izvor: Tanjug)

Video: Ledena kiša na Zlatiboru: Zahlađenje stiglo u Srbiju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sredoje Dobroćudni al'Mudri Lala

    10. april 2015 | 10:50

    Dabome, projekat može i ne mora da uspe, al' sigurno da je od posebnog značaja za život građana Beograda i Srbije...

  • hercegov grad

    10. april 2015 | 13:38

    Ja bi ih pustio da rade, a ako ne bude takp da se zna i kazna za ucesnike?!

  • EVROPSKA METROPOLA

    13. april 2015 | 10:51

    Da bi Beograd postao evropska metropola na ušću Save u Dunav (a ne loša kopija arapskih gradova na obalama mora), mora da dobije NOVI POSLOVNI CENTAR , koji će ispunjavati sledeće uslove : 1.-da se Novi centar (sa mnogo parkova i trgova) gradi na OBE obale Save, povezane širokim mostom između Gazele i Tramvajskog mosta.. 2.-da se sačuva evropska panorama na DESNOJ obali i pogled na kupole Hrama Svetog Save, crkava i narodne skupštine , zbog čega ubuduće nijedna zgrada na desnoj obali ne sme biti viša od 10 spratova.. 3.-da se visoke zgrade i kule grade na LEVOJ obali, i da ni jedna ne podseća na falus sa slike...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA