ZABORAVLJENI ZLOČIN U BEOGRADU: 23 ljudi i dece zaključali u podrum i minirali zgradu

  • 8

Poslednja dva dana nemačke okupacije Beograda nacisti su spalili brojna zdanja od Trga do Kalemegdana. Zločin u Vasinoj 22 jedan je od najtragičnijih događaja, a ko zna iz kog razloga, skoro potpuno zaboravljen.

Okupatori su upali u zgradu u Vasinoj 22, nasilno sproveli 23 stanara u podrum, proveli i ženu sa ćerkicom koja se tu sakrila od bombi, zaključali sve u podrum i zgradu minirali. Svi su poginuli.

Posle rata, spomen-pločama su uglavnom obeležavana samo mesta gde su srpski vojnici pružali otpor okupatorima, a mesta velikih tragedija bila su prepuštena zaboravu, piše dnevni list "Blic".

Koliko je ovaj tragičan događaj zaboravljen, svedoči i to da ni sadašnji stanari zgrade u Ulici Vase Čarapića broj 22 nikada ranije nisu čuli da je ovo mesto bilo mesta stradanja 23 nedužne osobe.

Od svih sadašnjih stanara dobijen je isti odgovor: Prvi put čujem za ovaj događaj.

Foto: Wikipedia/ German Federal Archive Foto: Wikipedia/ German Federal Archive

- Od 1966. godine živim u ovoj zgradi, a prvi put od vas čujem za to. Znam da je 1941. godine jedna zgrada u ulici sruena bombardovanjem, ali za miniranje zgrade nisam znao do sad. Strahovite stvari s se dešavale za vreme ratova i to ne sme da se zaboravi - rekao nam je juče Pravdomir Kaluđerović, jedan od stanara zgrade u Vasinoj 22.

Ni stanarka Mirjana Grdović nikada pre nije čula za tragediju.

- Već 40 godina živim ovde, ali prvi put čujem za tu tragediju. Koliko znam ova zgrada je izgrađena posle rata, pa nisam znla šta se dešavalo pre toga.

Samo jednom stanaru događaj je bio poznat, ali on nije hteo o tome da priča.

- Znam šta se ovde dogodilo. Ja sam bio drugi stanar koji se uselio u novu zgradu posle tragedije, ali ne bih o tome pričao - rekao je on.

Za ovu veliku tragediju nikada nisu čili ni Beograđani koji su juče šetali Vasinom, kao ni zaposleni u vojnoj knjižari i butiku koji se godinama nalaze u prizemlju zgrade.

- Nikada za to nisam čula. A nisam imala ni gde - rekla je zaposlena u knjižari.

(Telegraf.rs/ Marija Kosanović / Blic)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lola

    8. april 2015 | 15:17

    Postaviti spomen plocu , da se nikada ne zaboravi! I svaki put kada se obelezava godisnjica oslobodjenja Beograda poloziti cvece i na ulazu kuce u Vasinoj 22. Postaviti spomen obelezja i na bolnicu odn. porodiliste koje su bombardovali saveznici na Uskrs 1944. Istoricari mnogo bolje znaju nego mi sta se sve desavalo i gde za vreme i neposredno posle oslobodjenja u drugom svetskom ratu. I to nasa deca treba da uce u skolama. A ne da vise znaju o ostalim istorijskim dogadjajima u svetu, a svoju skraceno i nakaradno napisanu.

  • bla

    8. april 2015 | 14:46

    ma ko to pamti mi smo zaboravili i ovo bombardovanje 99 pa jurimo u zagrljaj istim ljudima koji su nas bombardovali....

  • Савица

    8. april 2015 | 15:17

    И ОНДА КАЖУ НЕМЦИ БИЛИ ФИНИ И ГОСПОДА . ГДЕ ОВО МОЖЕ ДА СЕ ЗВАНИЧНО ПРОЧИТА?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA