Do sada uklonjeno 50 brodova na Savi povodom priprema za Beograd na vodi (FOTO)

  • 5

Na starom savskom pristaništu je, po nalogu Republičke inspekcije za bezbednost plovila, počelo uklanjanje 12 objekata iz reke Save.

Čišćenje se obavlja radi prostora na kojem je predviđena gradnja Beograda na vodi.

Kako je za Tanjug izjavio pomoćnik ministra građevine, saobraćaja i infrastrukture zadužen za inspekcijski nadzor Aleksandar Simić, da bi se ovaj projekat realizovao neophodno je ukloniti ove objekte kako bi se uredila obala i priobalje Save.

Pomoćnik ministra za vodni saobraćaj Leposava Sojić precizirala je da će najkasnije za 15 dana svi objekti sa desne obale Save, tačnije kod Starog savskog pristaništa biti uklonjeni na već unapred određena mesta koja neće ružiti obale grada.

Foto: Tanjug/Srđan Ilić Foto: Tanjug/Srđan Ilić

- Danas će ronioci da otkriju jedno od starih plovila koje je potonulo, a kojih inače na tokovima reka u Srbiji ima mnogo. Kada ga izvuku, otpremiće ga sa svim objektima na već unapred pripremljena mesta. Određene su lokacije i od sada pa nadalje Beograd će izgledati sasvim drugačije - objasnila je ona u izjavi za Tanjug.

Foto: Tanjug/Srđan Ilić Foto: Tanjug/Srđan Ilić

Istakla je i da je ovo jedan veoma važan trenutak za Beograd, pogotovo za stare Beograđane jer se sada prvi put posle 1945. godine izmeštaju brodovi po zakonskim propisima.

Foto: Tanjug/Srđan Ilić Foto: Tanjug/Srđan Ilić

Akcija uklanjanja objekata sa reka će, kako je Sojić najavila, biti nastavljena u celoj Srbiji, duž svih vodotoka, u saradnji sa lokalnim samoupravama, tako da građani više neće moći da vide deponije smeća i starih brodova pri prilasku rekama.

Foto: Tanjug/Srđan Ilić Foto: Tanjug/Srđan Ilić

- Za početak krećemo od Beograda zbog ovog velikog projekta Beograd na vodi koji je samo otvorio ovaj problem za koji se ćutalo, a znalo - dodala je ona.

Izmeštanje brodova je, kako je navela, nastalo kao posledica izmena i dopuna starog zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama.

Foto: Tanjug/Srđan Ilić Foto: Tanjug/Srđan Ilić

Starim zakonom su mnoge stvari bile neuređene u vodnom saobraćaju Srbije, te ova sagovornica ističe, da je jedna među njima bila i prisustvo starih brodova na rekama, što ne dolikuje ni jednoj obali, a kamoli glavnom gradu.

Foto: Tanjug/Srđan Ilić Foto: Tanjug/Srđan Ilić

- Novim zakonom smo omogućili da se obaveze svih brodovlasnika, brodara svedu na to da znaju gde i na koji način mogu da budu usidreni i gde mogu svoje stare objekte da sklanjaju - ukazala je Sojić.

Foto: Tanjug/Srđan Ilić Foto: Tanjug/Srđan Ilić

Svi brodovi će, tvrdi ona, imati određena mesta na svim rekama gde će moći da budu usidreni po pravilima, gde će moći da odlažu svoje stare brodove i gde će moći da sidre brodove koji voze opasan teret.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sinisa

    29. mart 2015 | 10:03

    Nije to nedostatak zakona vec nasa poslovicna aljkavost i neurednost. Poslednji su ocistili Savu Nemci za vreme okupacije i nije im trebao poseban zakon.

  • Beograd

    29. mart 2015 | 07:43

    Bravo!

  • Lena

    29. mart 2015 | 13:50

    Drago mi je, da li konacno pocinjemo da mijenjamo sviesti ? Naprijed Srbijo, Republika Srpska te posmatra i uci od velikog brata !!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA