Ovo sigurno niste znali o Knez Mihailovoj ulici

  • 0

Od antičkih vremena deo grada na kojem se prostiru ulice Knez Mihailova, Vasina i Uzun Mirkova, bio je prirodni otvor tvrđave i njen izlaz na Balkansko poluostrvo. Još u doba Rimljana jedan od prilaznih puteva, Vija Kardo, protezao se trasom koja u najvećem delu odgovara prostoru i ulicama o kojima pričamo.

O tome govorimo sa turističkim vodičem Zoranom Ilićem, koji nas uvodi u priču o mestu na kojem se danas nalazi najpoznatiji gradski korzo.

- Stručnjaci će reći kako se Rudnička greda prostire od planine Rudnik, pa dalje, Šumadijom, zaključno sa Kalemegdanom, gde okončava iznad ušča Save u Dunav. U doba Turaka, na tom mestu formirani su krivudavi sokaci i to je bila smetnja podizanju većih zdanja na ovom prostoru. Osvajanjem Beograda od Austrijanaca , 1717. godine počinje rekonstrukcija grada- priča Ilić.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

- Tadašnji vladari gradom srušili su stare objekte i ispravljali ulice, pa je tako nastala jedna - koja je delila tadašnji Beograd na srpski, sa zapadne strane, i sitočni, nemački, na padini bližoj Dunavu. Srbi su ovde odvajkada bili na Savskoj padini, tamo gde su nikli najvažnjiji objekti, od Saborne crkve, Konaka kneginje Ljubice, zdanja Mitropolije, koji je kasnije smenila Patrijaršija...

Po odlasku Austrijanaca, drugi, dunavski deo postaje turski i jevrejski, od sadašnje Knez Mihailove i Vasine, naniže, kada i dobija ime Dorćol.

- Do sredine 19. veka područje Knez Mihailove bilo je slabo izgrađeno - nastavlja Ilić.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Na tom prostoru su se uglavnom nalazile bašte, od kojih je najveća pripadala knezu Aleksandru Karađorđeviću, a prostirala se od današnjeg zdanja SANU do Ulice kralja Petra.

Knez Mihailovu ulicu, ovakvu kakvu danas poznajemo, trasirao je još 1867. godine Emilijan Josimović, prvi urbanistički inženjeru Srbiji i profesor Liceja i Velike škole.

- U drugoj polovini 19. veka u njoj grade kuće i tu se nastanjuju najuticajnije i najbogatije porodice političkog i trgovačkog života onog doba.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

U periodu između dva rata, mnogobrojne zgrade u ovoj ulici bile su nadzidane i ulica je prerasla u savremeni trgovački centar. Poslednja rekonstrukcija obavljena je 1987. godine i tada je postala pešački raj, u dužini od 690 metara.

Ovo je inače prva ulica u Beogradu koja je dobila naziv i nije ga menjala d0 danas.

(Telegraf.sr/Večernje Novosti)

 

Video: Snežna mećava pogodila zapad Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA