Grad Beograd će finansirati i boravak dece u privatnim vrtićima
U privatne predškolske ustanove od 1. septembra biće raspoređena deca za koju na majskom konkursu ne bude mesta u 17 predškolskih ustanova čiji je grad osnivač. Odluka o pravu na naknadu dela troškova boravka dece u predškolskoj ustanovi čiji je osnivač drugo pravno ili fizičko lice usvojena je na poslednjoij sednici Skupštine grada Beograda 21. januara.
Prema ovoj odluci, kako je precizirano iz Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu, grad će u radnoj 2015/2016. godini finansirati deo ekonomske cene boravka dece u predškolskim ustanovama čiji je osnivač drugo pravno ili fizičko lice, koje poseduje rešenje o verifikaciji nadležnog ministarstva. Sredstva za ostvarivanje ovog prava biće obezbeđena u budžetu Grada Beograda, a odluka će se primenjivati od 1. septembra 2015. godine. Prema podacima prosvetne inspekcije, akreditovane su i verifikovane 52 predškolske ustanove.
Roditelji će boravak dece plaćati 5.540 dinara, što je 20 odsto od ekonomske cene od 27.700 dinara. Ostalo će dotirati Grad Beograd – najviše 22.160 dinara. To znači da će, ukoliko cena boravka deteta u privatnom vrtiću bude iznad 27.700 dinara, roditelj morati da doplati razliku.
Ova odluka doneta je kako bi se rešio problem upisa dece oba zaposlena roditelja, koja imaju prioritet pri upisu u vrtiće.
U saopštenju Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu se naglašava da je poseban problem pri upisu dece na konkursu 2014/15. godine donela primena Uredbe o postupku za pribavljanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno radno angažovanje kod korisnika javnih sredstava, kojima predškolske ustanove nisu izuzete od zabrane i ograničenja zapošljavanja. Broj zaposlenih u predškolskim ustanovama precizno je utvrđen Pravilnikom o bližim uslovima za početak rada i obavljanje delatnosti ustanova za decu, prema kome broj stručnih radnika zavisi od oblika rada i broja vaspitnih grupa u ustanovi, a broj drugih radnika zavisi i od načina organizovanja ishrane, veličine i broja objekata, kao i građevinsko-tehničkih osobina i lokacija objekata.
U predškolskim ustanovama zbog prirode delatnosti i strukture zaposlenih slobodna i upražnjena radna mesta i potreba za dodatnim radnim angažovanjem određenog broja lica javljaju se gotovo svakodnevno.
Ukoliko bi Komisija za davanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno radno angažovanje kod korisnika javnih sredstava odobrila dodatno angažovanje u predškolskim ustanovama Beograda, za sva potrebna radna mesta koja traži Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu, broj slobodnih mesta u vrtićima svakako bi se povećao. To bi bilo od velikog značaja i za bezbednost dece, kvalitet rada sa njima i razvoj njihovih mentalnih i fizičkih sposobnosti. Ovakva odluka bila bi doneta u najboljem interesu dece.
Trenutno u Beogradu na mesto čeka ukupno 3.525 dece, navodi se u saopštenju Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu i podseća da je na konkursu 2011. godine u predškolske ustanove upisano 9.925 dece, 2012. godine 12.435 dece, a 2013. godine 13.821 dete. Na konkursu 2014/15. upisano je 15.220 dece, a do 31. decembra prošle godine 17.738 dece. Predškolske ustanove Beograda ne primaju decu samo u okviru godišnjeg konkursa, koji se obično raspisuje u maju – roditelji mogu da podnesu zahtev za upis deteta tokom čitave godine.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
S.M.
Nakon svih onih vesti iz crne hronike, konačno nešto lepo i kod nas da se dešava
Podelite komentar
S.M.
Vi čak i na ove lepe vesti imate negativne (glupe) komentare. Zato nam je država u ovakvom stanju.
Podelite komentar
tanja
BIće posla za novinare: Čija li će deca ići u privatnee vrtiće...
Podelite komentar