NE ISPLATI SE DA UMRETE: Šokiraćete se kad vidite koliko koštaju sahrane u Beogradu! (FOTO)

  • 27

Nakon smrti člana porodice ili neke bliske osobe, uz veliku tugu, počinje agonija birokratskih procedura i velikih troškova. Često neobavešteni, članovi porodice preminulog često nisu upućeni u detalje oko pogrebnih usluga, niti njihovih cena.

Pogrebne usluge podrazumevaju iznošenje pokojnika iz stana ili kuće, prevoz do groblja, korišćenje hladnjače, štampanje čitulja, zakup kapele, prevoz do grobnog meta, pokop i mnoge druge detalje koji umeju da koštaju papreno i u najskromnijem aranžmanu.

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih, kao i Republički fond za penzijsko osiguranje samostalnih delatnosti, refundiraju deo novca za sahranu ali suma od 35.310 dinara nije dovoljna da pokrije najosnovnije troškove.

Kontaktirali smo Javno komunalno preduzeće "Pogrebne usluge" gde su nam rekli da su prosečni troškovi sahrane 32, 136 dinara na šta se dodaju troškovi demontaže i montaže spomenika za postojeća grobna mesta koji iznose između 5.000 i 20.000 dinara.

Foto: Kurir Foto-ilustracija: Kurir

Pored usluga, tu je i pogrebna oprema u koju su uračunati sanduk, krst, oprema za sanduk koja podrazumeva jastuk, dušek i pokrov, limena slova i obrada pogrebne opreme prosečno koštaju 38.385 dinara.

U ovom preduzeću cena skromnijeg sanduka je 19.000, dok je najskuplji 170.000 dinara. Cene urni kreću se od 5.500 do 12.000 dinara.

Troškovi kremacija nešto manji i u proseku iznose 32.136 dinara.

Takođe, ne treba zaboraviti ni neophodnu dokumentaciju preminulog koja nije nimalo jeftina i u proseku po dokumentu je potrebno izdvojiti 2.000 dinara.

Foto: Telegraf Foto-ilustracija: Telegraf

Venci, suze, čitulja i sveće iziskuju najmanje 7.000 dinara. Čitulja u dnevnoj štampi košta od 2.000 do 200.000 dinara, pa možemo da zaključimo da se na sam dan sahrane potroši najviše novca.

Ukoliko već pomenutim troškovima dodamo i spomenik, koji u zavisnosti od kamena i veličine, staje između 150.000 i 170.000 dinara, onda budžet za sahranu bliske osobe ne možete planirati bez 250.000 hiljada dinara.

Celokupnu organizaciju sahrane možete da prepustite i nekom od 400 registrovanih privatnih preduzeća čije cene su često umeju da budu i nekoliko puta veće od cena JKP "Pogrebne usluge".

(MIhajlo Pavić)

Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Julija

    24. januar 2015 | 20:47

    A kako da mi ispostave racun kad umrem? :)

  • Zoki Li Osvald

    24. januar 2015 | 22:50

    Iz kog razloga država za preminulog koji je kremiran, insistira da mu se zakupi grobno mesto? Ja neću da imam grob. Ko može umesto mene da odluči?

  • dragana

    24. januar 2015 | 21:46

    na zalost,nije to sve...zaboravili ste da navedete ogromni trosak koji nosi zakup grobnog mesta,koji zna da bude i do 54000,oo din..da,dobro ste procitali...na grobljima van beograda je jeftiniji zakup,od 6000,oo do 15000,oo din,ali tamo postoji mogucnost da u mesnoj zajednici nekog sela,pokusaju da vas izrade trazeci vam i po tri puta vecu sumu...a onda,najstrasniji trosak...ukoliko zalite,i ukoliko ste vernik,pa pokojniku treba i svestenik da opeva ,to ce da vas kosta u zavisnosti opet od mesta do mesta...negde imaju cenovnik,a po manjim mestima to se podrazumeva da pored ogromne svote koja ide direktno popu i crkvenjaku,morate i da ih darujete...sve u svemu,za najjeftiniju sahranu,znajte da PIO fond odmah refundira deo troskova i da mozete da racunate,ukoliko sahranjujete penzionera,na jednu zaostalu penziju...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA