BEOGRAD PUN DIVLJIH OBJEKATA: Legalizacija građevina košta do milion dinara!
Glavni razlog zbog kojeg postoji veliki broj ilegalno izgrađenih objekata u Beogradu je taj što vlasnici tih zdanja ili nisu u mogućnosti da finansijski isprate visoke troškove legalizacije ili ne poseduju adekvatnu dokumentaciju. Danas u Srbiji postoji oko 800 hiljada objekata koji čekaju na proces legalizacije.
U biti ovog problema leži Zakon o legalizaciji koji zahteva veoma obimnu dokumentaciju, što po bespravne graditelje objekata predstavlja agoniju dodatnih troškova i povlačenja po šalterima.
Po pisanju domaćih medija, zidanje ilegalnih objekata u poslednjih pet godina daleko je manje nego do 2009. godine, kada je popisano više od 140 hiljada bespravnih objekata samo na teritoriji naše prestonice.
Proces legalizacije iako skup i birokratski komplikovan, podrazumeva i niz određenih bezbednosnih procena i sprečava izgradnju objekata potencijalno opasnih po životnu sredinu.
NEKO ĆE OVAKO STRADATI: U centru Beograda izgradili stanove na krovovima zgrada (FOTO)
Pored toga što se ovakav vid izgradnje predstavlja ozbiljno kršenje zakona i u potpunosti se protivi urbanističkim propisima, predstavlja opasnost po okolinu jer ne postoji nikakva procena statike prilikom izgradnje ovakvih objekata.
Najveću opasnost predstavljaju "divlji objekti" izgrađeni na krovovima postojećih objekata, često bez ičijeg znanja. Smela odluka naših sugrađana da ilegalno izgrade stanove na krovovima stambenih objekata u centru Beograda predstavlja veliku opasnost, primetnu jedino sa velikih visina.
Najveći broj bespravno podignutih objekata zabeležen je na sledećim beogradskim opštinama: Zemun, Palilula, Voždovac, Zvezdara, Čukarica, Grocka.
Koliko iznose glavni troškovi legalizacije?
Naknada za uređenje građevinskog zemljišta do 700.000 dinara
Geodetski snimak - do 15.000 dinara
Projekat objekta - 7 do 20 evra po kvadratu
Tehnički izveštaj - oko 200 evra (za kuću od 100 kvadrata)
Dokaz o pravu svojine - 1.500 dinara
Upis u katastar - 100 evra.
Kome prijaviti bespravno izgrađene objekte?
Ukoliko postoji bespravno izgrađen objekat koji želite da prijavite, potrebno je da se obratite Sekretarijat za inspekcijske poslove koji se nalazi u Ul. 27. marta 43-45. Za više informacija, možete se obratiti na telefon centrale - 3227-241 ili dežurne službe građevinske inspekcije, 3220-441 (radno vreme - radnim danima: 08.30-16.30, sub-ned: 08.30-16.30).
Prijave se evidentiraju pod delovodnim brojem i prosleđuju nadležnoj inspekciji.
Ostale prijave, van nadležnosti Sekretarijata, ne evidentiraju se, već se stranka upućuje na nadležne inspekcije.
(Telegraf.rs)
Video: Snežna vejavica u Pančevu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Veritas
Kao i uvek u zemlji Srbiji samo divljacima lepo. Ko je postovao zakon je ispao budala.
Podelite komentar
Ттттоп фон крес
Ово је ругло! Ко је дозволио овакву градњу? Испаде да су се спустили од дозго,нико није чуо. Ужас ,како изгледа!
Podelite komentar
jok
Dakle, ajmo svi da radimo sta hocemo. Nelegalno, ali da oni sebi strpaju pare u dzep bice legalno. E, svaka cast. Sto mi drago sto ne glasah za ove najgladnije pirane
Podelite komentar