U Beogradu vam svaki dan može pasti na glavu nešto smrtonosno! Evo o čemu se radi (FOTO)
U Beogradu se mogu naći prelepe fasade ukrašene skulpturama koje nas posmatraju sa krovova. Smeštene visoko iznad, posmatraju malobrojne beogradske šetače kako se probijaju kroz nalete vetra koji ledi krv u žilama.
Neke od njih, kao one koje krase Narodni muzej, zaštićene su žicom kako bi se sprečilo obrušavanje na glave prolaznika.
Međutim, neke od njih nisu. Iako sve to jako lepo izgleda, podaci iz JP "Gradsko stambeno" su zabrinjavajući - u 2013. godini na teritorijama opština Stari grad, Savski venac, Vračar, Palilula i Zvezdara nalazi se 147 ugroženih zgrada.
Ovo preduzeće održava samo zgrade sa kojima ima sklopljen ugovor i po prijavi da postoje delovi fasade skloni padu, izlazi na teren i obezbeđuje mesto (ograđivanje - postavljanje zaštitnih traka ili ograda) i izdaje nalog za rad izvođaču u svrhu pregleda fasade i obijanja delova sklonih padu.
ČUVAJTE GLAVE: Fasade otpadaju sa 147 zgrada u BG
Pitali smo JP Gradsko stambeno ko je zadužen za restauraciju, obnovu i brigu o skulpturama na krovovima:
- Kada su u pitanju zaštitne mreže, u slučajevima kada po prijavi stambene zgrade se izlaskom na teren utvrdi da na zgradi postoje dekorativni elementi i postoji mogućnost postavljanja zaštitnih mreža skupštini zgrade se upućuje ponuda za isto, obzirom da pitanju privremeno rešenje, čiji troškovi nisu mali, a kojim se problem samo odlaže na rok od 2 godine. U pomenutom periodu neophodno je da zgrada izvrši revitalizaciju fasade - rekli su iz ovog preduzeća.
JP "Gradsko stambeno" ističe da realizacija ovakvih projekata zahteva istovremeno angažovanje većeg broja javnih institucija, kao što su Sekretarijat za komunalne i stambene poslove, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda, Gradski zavod za veštačenja, Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove i Sekretarijat za saobraćaj.
- Projekte za zgrade za koje postoje posebni uslovi, kao što su konzervatorski uslovi, zgrade koje se nalaze u zaštićenim celinama kao što je „Stari grad“, odnosno, kada na fasadi objekta postoje stilski elementi koji zahtevaju stručnu obradu i izradu šablona (predmerom radova je između ostalog definisano: uzimanje otisaka vučenih profila, izrada šablona, čišćenje i retuširanje vučenih profila, retuširanje gipsanih odlivaka u radionici) koji odgovaraju originalnim elementima i odobreni su od nadzora Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, nažalost nismo u mogućnosti da realizujemo - rekli su iz ovog preduzeća.
Iako revitalizacija fasade nije ugovorom o održavanju poverena preduzeću JP "Gradsko stambeno", iz ovog preduzeća kažu da su spremni da korisnicima izađu u susret.
Radovi na revitalizaciji fasade su skupi, dok ih građani pre svega percipiraju kao estetske radove, a ne kao radove koji utiču na bezbednost.
(A. M.)
Video: Film "Marija" o operskoj divi Mariji Kalas, premijerno prikazan u Beogradu, nastup Marije Jelić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rajko
Sve te predratne lepote bi trebalo zastiti,da je pameti one ne bi decenijama camile i da sad preti opasnost da se obruse.Ta arhitektura iz doba Kraljevine jedino istinski i vredi.
Podelite komentar
Milan
Pa nisu samo ukrasne fasade i figure spomenika i sl. Ima puno divljih nadogradnji i raznih preuredjenja i prosirenja kao i ledenice zimi. Najgore su klima uredjaji koji su stanari uglavnom sami postavljali.
Podelite komentar
Milica
Sta reci za stare zgrade sa oronulim terasama, kojima otpadaju delovi...to je tek opasno za prolaznike!
Podelite komentar