Vesić položio venac na spomenik stradalima u logoru Banjica! (FOTO)
Gradski menadžer, Goran Vesić, položio je, u ime grada Beograda, venac na spomenik stradalima u koncentracionom logoru Banjica i tom prilikom istakao da je danas obeleženo 70 godina od zatvaranja logora u kome je život izgubilo oko 4.200 ljudi.
- Ovo je jedna od manifestacija u okviru obeležavanja 70 godina oslobađanja od fašizma. Kroz banjički logor je prošlo 30.000 rodoljuba, tokom četiri godine koliko je postojao, a život je izgubilo oko 4.200 ljudi. Naša obaveza je da se svake godine sa ponosom sečamo ovog događaja, ovog mesta i da odamo počast onima koji su stradali zbog svoje antifašističke orijentacije - rekao je Vesić.
Kako je naveo, gradska vlast ove godine na drugačiji način obeležava oslobođenje iz banjičkog logora, kao i oslobođenje Beograda.
- Velika vojna parada, kakva u ovom gradu nije održana više decenija, će biti održana 16. oktobra, zatim će biti velika proslava oslobođenja Beograda u "Kombank areni". Mi ćemo na sledećoj sednici Skupštine grada dopuniti postojeću komisiju za Staro sajmište i da ćemo sebi zadatak da u narednom periodu počnemo sa uređenjem tog prostora, koji je takođe bio logor i koji decenijama u nazad nije obeležen. Neverovatno je da u sred grada imamo stratište u kome su ubijani ljudi, a da to niko ne obeležava. Tako da ćemo se mi i kroz obeležavanje Starog sajmišta truditi da nastavimo da obeležavamo mesta koja su važna za antifašističku borbu, važna za naše sećanje na sve što se desilo - rekao je Vesić.
- Osećam se ponosnim što smo ove godine istakli učešće u svojoj antifašističkoj borbi, jer antifazizam je temelj moderne Evrope, a mi pokušavamo da postanemo članica Evropske unije. Dan Evrope je dan pobede nad fašizmom 9. maj. Ne može se ući u Evropsku uniju, ne može se biti ni deo moderne Evrope, a ne negovati antifašističke tradicije. Srbija je dala veliki doprinos borbi protiv fašizma i nema razloga toga da se stidi, već sa ponosom to da potencira - rekao je gradski menadžer.
Predsednik gradskog odbora SUBNOR-a, Bora Ercegovac, rekao je da se i svake godine održava obećanje da nikada neće biti zaboravljeno desetine hiljada ljudi Srba, Jevreja i Roma, koji su "bez ikakvog razloga dovođeni u ovaj kazamat".
- U početku su u logor dovođeni pretežno partizani, pristalice narodnooslobodilačkog pokreta, komunalistički rukovodioci, Srbi, Jevreji i Romi. kasnije su u logor dovođeni građani, žene, deca i starci kao taoci, da bi mogli biti streljani za odmazdu u slučaju da bi mogli biti streljani za odmazdu u slučaju da bude ubijen neki nemački vojnik - podsetio je Ercegovac.
Minutom ćutanja odata je počast žrtvama banjičkog logora. Vence su na spomen obeležje položili i predsednik opštine Voždovac, Aleksandar savić i član Veća opštine Miloš Stojanović, članovi SUBNOR-a, kao i članovi porodica zatočenika logora na Banjici.
Pre 70 godina, oktobra 1944. godine, raspušten je logor na Banjici. Poslednji zatočenik je napustio logor 5.oktobra 1944. godine. Dan kada je Banjički logor praktično prestao da funkcioniše, obeležava se kao dan sećanja na žrtve ovog, ali i drugih logora u okolini Beograda i Srbije. na ovom mestu stradao je veliki broj Jevreja, Roma.
(Telegraf.rs)
Video: Jovana Jeremić stigla u Srbiju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
CG
Ko zatvori tolike ljude? Da nisu mozda partizani?
Podelite komentar