NAVALI, NARODE: Počinje da radi renovirana Botanička bašta!
Botanička bašta "Jevremovac", nakon dve godine rekonstrukcije zvanično je otvorena, a ministar prosvete istakao je da će rekonstrukcija povećati nastavne i istraživačke kapacitete fakulteta i Instituta za botaniku
Botanička bašta "Jevremovac", nakon dve godine rekonstrukcije iz donacije EU i domaćih sredstava, danas je, na dan Biološkog fakulteta, zvanično otvorena, a od sutra će ovo jedinstveno prirodno dobro u centru Beograda, "pluća grada" biti dostupno i posetiocima.
Rekonstrukcija velikog staklenika u Botaničkoj bašti i renoviranje malog staklenika (množare) koštala je 1,4 miliona evra, a novac je obezbeđen iz pretpristupnih IPA fondova EU za Srbiju.
Takođe, renoviran je i otvoreni prostor bašte na oko pet hektara u kojoj je više od 1.500 zeljastih biljaka i oko 350 vrsta drveća, žbunja i egzotičnog bilja i to sa 70 miliona dinara obezbeđenih iz budžeta Srbije i sredstava fakulteta, rečeno je na svečanosti.
Ministar prosvete Srđan Verbić istakao je da će rekonstrukcija povećati nastavne i istraživačke kapacitete fakulteta i Instituta za botaniku, a šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport naveo je da je cilj EU podrška Srbiji u unapređenju celokupnog sistema obrazovanja u skladu sa Strategijom obrazovanja, evropskim standardima i svetskim trendovima.
- EU standardi, međutim, nusu cilj sami po sebi. Cilj je da što više mladih učenih ljudi doprinese ekonomskom i naučnom boljitku u Srbiji - rekao je Devenport.
On je podsetio da se čitav svet suočava sa posledicama klimatskih promena i globalnog zagrevanja i da su apeli za pomoć sve jači.
- Verujem da će i srpski biolozi i botaničari uzeti učesća u očuvanju planete i nalaženju rešenja - rekao je Devenport.
Dekan Biološkog fakulteta Jelena Vukčević Knežević podsetila je da fakultet, u čijem sastavu je i Botanička bašta, iako najstarija institucija visokog obrazovanja iz biologije, još nema svoju zgradu, pa studenti slušaju predavanja na četiri lokacije u gradu, uključujući i "Jevremovac".
Nakon svečanog otvaranja velikog staklenika, ministar Verbić, ambasador Deventport i dekan Vukčević Knežević posadili su Pančićevu omoriku.
Veliki staklenik, originalno sagrađen 1892. godine, potpuno je renoviran, opremljen najsavremenijim staklenim zidovima, a instalirana je i unutrašnja oprema u skladu sa najnovijim tehnološkim i naučnim standradima.
Renoviranje malog staklenika i njegovo povezivanje na sistem toplovoda omogućava biolozima da biljke gaje i rasađuju u potpuno prirodnim uslovima, rečeno je na svečanosti.
Botanička bašta i Institut za botaniku, kojem pripada, predstavljaju nastavno-naučnu jedinicu Biološkog fakulteta, na kojem je više od 1.500 studenata osnovnih, master i doktorskih studija. Bašta je od 2007. proglašena i za spomenik kulture u Srbiji.
Radovi na rekonstrukciji deo su EU projekta "Unapređenje infrastrukture visokoškolskih ustanova u Srbiji - EU HETIP" čiji budžet iznosi 30 miliona evra. Od 2000. godine EU je u projekte unapređenja i podrške reformi obrazovanja u Srbiji uložila više od 63 miliona evra.
Botanička bašta "Jevremovac" osnovana je 1874. odlukom Ministarstva prosvete Kraljevine Srbije, na predlog Josifa Pančića, koji je bio i njen prvi upravnik.
Godine 1889. kralj Milan Obrenović poklonio je imanje, koje je nasledio od dede Jevrema, Velikoj školi u Beogradu za Botaničku baštu, ali pod uslovom da se zove "Jevremovac".
Otvaranjem bašte za posetioce, fakultet obeležava 200 godina od rođenja naučnika i najvećeg botaničara Josifa Pančića, 140 godina od osnivanja Botaničke bašte i 125 godina od kada je bašta zbog velikih poplava na Dunavu, preseljena na mesto na kojem se i danas nalazi.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Podkast "Glasno", EP 3: Gost Marko Miljković
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Александар Џунић
Као клинци смо ишли да скупљамо лешнике дуж некадашње улице 29. Новембар.
Podelite komentar