Ovako izgleda program obeležavanja 70 godina od oslobođenja Beograda
Na današnjoj sednici Organizacionog odbora za proslavu 70 godina od oslobođenja Beograda, kojom je predsedavao gradski menadžer Goran Vesić, usvojen je program obeležavanja ovog značajnog jubileja. U okviru ovog programa Biblioteka grada Beograda 9. oktobra organizovati izložbu "Beogradski oktobar 44", autetični materijali toga vremena, autora Ljubice Ćorović.
Biblioteka će postaviti i virtuelnu izložbu, predstaviće posebnu kolekciju koju poseduje, kao i postavku knjiga iz svog fonda, a organizovaće i predavanja "Grad slobode" sa predavačima iz Instituta za savremenu istoriju.
Arhiv Jugoslavije 10. oktobra će u okviru izložbe "Beograd, slobodan grad" Muzeja istorije predstaviti plakate Crvene Armije i Pobednika, nekoliko emisija Radio stanice Slobodna Jugoslavija, poruku Vinstona Čerčila Maršalu Titu povodom oslobođenja i Titovo pismo Staljinu, kao i veliki broj fotografija događaja oko oslobođenja Beograda.
Promocija specijalne edicije poštanskih markica kao jedinstveni simbol dana oslobođenja, poklon Beograđanima, biće organizovana 11. oktobra u zgradi PTT-a.
Doneta je odluka o izradi posebne lente povodom oslobođenja Beograda koju će u nedelji proslave nositi državni i lokalni zvaničnici kao voditelji informativnih emisijama u TV kućama koje odluče da se pridruže ovoj proslavi.
Istorijski arhiv Beograda će 12. oktobra organizovati izložbu "Oslobođenje Beograda – 70 godina posle", koja kroz arhivsku građu obuhvata sve važne aspekte vezane za oktobar 1944. godine i oslobođenje Beograda kroz pet tematskih celina.
Muzej istorije Jugoslavije 13. oktobra organizovaće izložbu "Beograd, slobodan grad", svojevrsnu zahvalnicu oslobodiocima Beograda, koja će prikazati poklone koje je Tito dobio od mnogih državnika: sablja, poklon od Staljina, orden Suvorova prvog stepena, savezničko oružje, periodika, dokumenti.
Na Savskom šetalištu u parku Kalemegdan od 14. do 20. oktobra biće održana izložba "Priča o drugom životu", koju realizuje JP "Beogradska tvrđava", u saradnji sa Institutom za savremenu istoriju, Muzejom grada Beograda, Vojnim muzejom, Narodnom bibliotekom Srbije, Istorijskim arhivom Beograda, Muzejom Jugoslavije, Televizijom B 92 i drugim relevantnim ustanovama grada Beograda i Republike Srbije.
Muzej grada Beograda organizovaće 15. oktobra izložbu "Beograd na fotografijama Riste Marjanovića 1941-1945. godine", a Zavod za zaštitu spomenika 16. oktobra izložbu "Groblje oslobodilaca Beograda 1944".
U okviru programa posvećenih oslobođenju Beograda 20. oktobra 1944. godine Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda organizovaće 16. oktobra izložbu posvećenu spomeniku kulture koji seća na ovaj događaj.
Jugoslovenska kinoteka obeležava 70 godina od oslobođenja tako što će 17. oktobra biti održana Izložba "Oslobođenje Beograda na filmu", koja će biti otvorena 17. oktobra u prostorima nove zgrade Jugoslovenske kinoteke, na 3 nivoa i programom filmova u nekoliko celina – velike bitke u Evropi, velike bitke u Jugoslaviji i velike bitke za oslobođenje Beograda (projekcije će se paralelno odvijati u 2 zgrade, u Uzun Mirkovoj 1 i u Kosovskoj 11).
Dom omladine Beograda će 18. oktobra organizovati strip radionice na temu "Oslobođenje Beograda"; filmski program (ciklus „Mali heroji“ zajedno sa projekcijom filma „Otpisani); tribinski program – uvodno predavanje uz projekciju filma „Otpisani“ istorijske činjenice (priča o oslobađanju Rankovića).
Program u "Kombank areni" biće organizovan 19. oktobra i režira ga reditelj Dragan Bjelogrlić. Program centralne proslave biće naknadno objavljen. Istog dana biće organizovano svečano otvaranje ulica i otkrivanje ploča Peke Dapčevića i Koče Popovića.
U Sava centru, 20 oktobra, u 20 časova nastupiće čuveni hor Glinka iz Sankt Peterburga u okviru otvaranja BEMUS-a. Ovaj hor će sutradan, 21. oktobra u 19 časova koncert održati u Sabornoj crkvi.
Vesić: Slavimo dan kada smo se oslobodili od fašizma
Predsednik Organizacionog odbora Goran Vesić se zahvalio svim institucijama koje su organizovali manifestacije povodom oslobođenja Beograda.
- Slavimo veliki praznik odnosno dan kada smo se oslobodili od fašizma. Proslava je važna, ali je bitnije da naši građani postanu svesni da je naša zemlja tokom Drugog svetskog rata bila na pravoj strani i da smo dali veliki doprinos antifašističkoj borbi koja je temelj današnje moderne Evrope - rekao je Vesić i dodao:
- Zato je ova proslava posebno važna jer se njome prekida praksa prihvaćena poslednjih godina da se Srbija stidela svog antifašizma i da ne učimo ovaj deo naše slavne istorije - rekao je gradski menadžer.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.