NOVI BEOGRAD: Od močvare i spavaonice do najmodernijeg dela grada (FOTO)
Istorija Beograda je veoma bogata i krije mnoge zanimljive priče koje su često nepoznate i mnogim starim Beograđanima. Jedna od takvih zanimljivosti jeste da je teritorija današnjeg Novog Beograda nalazila močvarna šuma. Telegraf vam otkriva šta je sve obeležilo poslednjih 7 decenija i kako je divlje prostranstvo postalo centar urbanog života.
Prvi istorijski podaci o Novom Beogradu potiču još iz 18. veka, a njegova izgradnja počela je u međuratnom periodu, tridesetih godina prošlog veka. Urbanizaciju ovog dela Beograda prekinuo je Drugi svetski rat.
Prvi objekti koji su izgrađeni na teritoriji današnjeg Starog Sajmišta, za vreme rata su pretvoreni u logore, poznatije kao "spavaonice" u kojima je nastradao veliki broj Jevreja. Istorija pokazuje da je Beograd među prvima mogao da se "pohvali" da je "očišćen od Jevreja".
Današnji "grad u gradu", pretvoren je u najveće gradilište u bivšoj Jugoslaviji za samo tri godine od završetka rata.
Samo tokom prve tri godine, više od 100.000 radnika i inženjera iz cele Jugoslavije je radilo na izgradnji. Većinu radne snage su činili stanovnici iz seoskih područja, pa su čak i srednjoškolci i studenti.
- U to vreme nisu postojale odgovarajuće mašine, a radnici su morali da ulože daleko više rada da bi realizovali izgradnju, zato je bilo potrebno da se u izgradnju uključi daleko više ljudi. Zbog nepostojanja odgovarajuće tehnike, mešanje betona i nošenje peska, kao i mnogi drugi manevri su morali da se rade ručno, dok su za prenos i dizanje velikih tereta korišćene konjske zaprege - kaže Dejan Jovanović, slobodni istorijski istraživač.
Tri godine posle Drugog svetskog rata, napravljeni su temelji Novog Beograda koji danas poznajemo. Objekti su nicali velikom brzinom, a zatim je 1952. osnovana opština Novi Beograd, što je bio prvi veliki korak u urbanizaciji ovog dela prestonice.
Mnogi Novobeograđani smatraju da je ovaj deo grada oslikava jednu celu epohu i da na najbolji način prikazuje razvoj našeg grada.
- Nikad se ne bih preselio. Novi Beograd je najbolji deo grada jer ima mesta za sve! Ranije je na Novom Beogradu živelo daleko manje ljudi, nekako je bio pust, ali je vremenom postao urbano mesto za život. Ne morate da pređete most, ovde imate sve: tržne centre, prodavnice, bolnice, škole, uspešne firme... Ako živite u ovom delu grada, onda zasigurno znate da živite – kaže ponosni sugrađanin B. Š. iz 38. bloka.
Arhivi pokazuju da su prve stambene zgrade bile izgrađene u blizini Tošinog bunar. U isto vreme je izgrađen i kompleks Studentskog grada, pa su time bile zadovoljene stambene potrebe studenata rastućeg Univerziteta u Beogradu koji su dolazili iz svih delova Jugoslavije.
"Grad u gradu" na mestu najvećeg "rečnog poljupca" danas predstavlja značajan deo grada, a dokaz tome su mnoge firme i manifestacije koje okupljaju urbanu gradsku elitu.
(Mihajlo Pavić / Novibeograd.rs)
Video: Udes u Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nolan
Novi Beograd ne bih menjao ni za jednu drugu opštinu. To bi potpisalo 80% gradjana NBG-a, siguran sam.
Podelite komentar
Cone
Ajde bre molim te, sve sam beton, da nemaju parkice ispred zgrada ne bi imali gde da sednu... Nemas gde prosetati, nemas sta videti, samo zgrade i nista vise... PozZ iz Zemuna :*
Podelite komentar
блокџија
Најчепши део града!!!Сваки блок, своја прича.Најпоноснија насвету!!!
Podelite komentar