PITAMO I VAS: Da li znate kakva je sudbina dece bez roditeljskog staranja?

 
  • 5

Tragične okolnosti, nemaština, sociopatsko ponašanje često su razlozi zbog kojih deca i mladi moraju da promene svoju porodičnu sredinu. Česte priče o odrastanju bez roditelja treba da nas opomenu da u našem društvu uvek ima mesta za razumevanje i podršku. Za slučaj da niste znali kakva je sudbina onih koji nemaju porodicu, Telegraf vam to otkriva

Tužne priče o odrastanju bez roditelja oduvek su postojale, neke od njih su nas inspirisale, neke su u nama budile saosećanje a dobar broj njih nam je ostao kao podsetnik da u našem društvu ima još mnogo mesta za pomaganje drugima. Izazovi sa kojima se ovi mladi susreću su mnogobrojni i raznovrsni.

U slučajevima kada maloletna deca ostanu bez roditelja (saobraćajna nezgoda, tragedija u porodici, lišenje roditeljskog prava, itd.) najčešće brigu o deci preuzima neko od srodnika, koji žele i koji su podobni da obavljaju tu ulogu, jer je u najboljem interesu deteta da odrasta u porodičnom okruženju.

Međutim, kada ne postoje bliski srodnici, kada ne žele, ne mogu ili su neadekvatni da se staraju o deci, deca se smeštaju u hraniteljske porodice, a ukoliko nema hraniteljske porodice, onda u ustanovu socijalne zaštite.

Foto: Tanjug/Tanja Valič Foto: Tanjug/Tanja Valič

- Država, odnosno centar za socijalni rad kao organ starateljstva nastavlja da prati odrastanje dece u srodničkim i hraniteljskim porodicama ili u ustanovama, da ih shodno potrebama finansijski pomaže.

Takođe, ako je to potrebno, stručni radnici organa starateljstva pružaju ovoj deci i njihovima starateljima i psihološku i stučnu podršku, kako bi traumatični događaj gubitka roditelja prevazišli što lakše i sa što manje negativnih posledica – kažu iz Gradskog centra za socijalni rad i ističu da je svaki slučaj poseban i svaki se mora pojedinačno procenjivati.

Kada je reč o statistici, ona se menja iz godine u godinu, te je po poslednjim statističkim istraživanjima zabeležen povećan broj dece u sistemu zaštite nego ranijih godina.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Smeštajem se obezbeđuju svi potrebni uslovi za pravilan psihofizički razvoj i socijalizaciju dece do povratka u prirodnu porodicu ili osposobljavanja za samostalni život.

- Organ starateljstva je u obavezi da na adekvatan način kompenzuje nedostatak roditeljskog staranja i obezbedi detetu optimalne uslove za rast i razvoj. Za ovu ciljnu grupu dece na raspolaganju su različite usluge koje se primenjuju kombinovano i sukcesivno u zavisnosti od karakteristika slučaja, kao i potreba za obezbeđenjem socijalne zaštite i pravne sigurnosti. U zavisnosti od usluga koje se primenjuju, o mladima brinu srodnici, profesionalci i ustanove socijalne zaštite – objašnjavaju iz Centra.

Imajući u vidu potrebe dece bez roditeljskog staranja, kao i činjenicu da punoletstvom oni automaski ne stiču i potpunu samostalnosti jer uglavnom nisu spremni za samostalan život, Grad Beograd predvideo i uveo beneficirano korišćenje usluga stanovanja na više lokacija u gradu.

Foto-ilustracija: selidbe011.com Foto-ilustracija: selidbe011.com

Svrha ove usluge je pomoć i podrška mladim ljudima koji po prestanku smeštaja u ustanovi socijalne zaštite ili u hraniteljskoj porodici, ne mogu da se vrate u biološku ili srodničku porodicu niti su u mogućnosti da u tom momentu započnu samostalan život.

- Usluga privremenog stanovanja dece i omladine bez roditeljskog staranja koji napuštaju zaštitu je besplatna – kažu iz ove ustanove i dodaju:

- Obaveza korisnika je da plaćaju mesečne račune za stan (struja i komunalije), za šta im je Grad Beograd obezbedio i stalnu novčanu pomoć u iznosu od 50% od prosečne zarade ostvarene u Beogradu za mesec u kom se vrši isplata. Ovu uslugu mlada osoba koja ispunjava propisane uslove može da koristi do pronalaska zaposlenja, a najduže dve godine.

Foto: Wikipedia/ZlatanJovanovic, Telegraf Foto: Wikipedia/ZlatanJovanovic, Telegraf

Na pitanje u kojoj meri deca nakon boravka u sistemu zaštite završavaju kao beskućnici, kriminalci ili se vraćaju u porodice iz kojih su bili izmešteni (u slučaju da su razlozi za izmeštanje deteta bili narušeni porodični odnosi), iz Centra kažu:

- Nemamo podatke o broju mladih koji po prestanku smeštaja završe na ulici. Kada prestane pravo na korišćenje usluge privremenog stanovanja i stalne novčane pomoći, a mlada osoba nema posao, odnosno pomoć i podrška savetnika za osamostaljivanje i stručnih radnika centra za socijalni rad nije dovela do željenog rezultata, ona najčešće koristi prava i usluge iz sistema socijalne zaštite u skladu sa procenjenim potrebama – piše u odgovoru.

Takođe, štićenici dobijaju mogućnost da koriste beneficirane usluge stanovanja na nekoliko lokacija u gradu. Druge opcije se odnose na mogućnosti zaposlenja, ali su one usko povezane sa postignutim uspehom za vreme školovanja.

Foto: Flickr/World Bank Photo Collection Foto: Flickr/World Bank Photo Collection

Podsećamo da prema Zakonu o socijalnoj zaštiti, svaki pojedinac i porodica kojima je neophodna društvena pomoć i podrška radi savladavanja socijalnih i životnih teškoća imaju pravo na socijalnu zaštitu i materijalnu podršku u skladu sa zakonom.

(Mihajlo Pavić)

Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Skerlic

    10. januar 2015 | 11:20

    Mogu samo da kazem da su centri za socijalni rad apsolutno beskorisni!!!

  • nadja

    10. januar 2015 | 12:24

    Samo bih dodala na ovo da je tragicno za naše društvo sto roditelji moraju iz neimaštine da ostavljaju decu a hranitelji za istu od države dobijaju sredstva za starateljstvo .I to nisu mala sredstva po jednom detetu na mesecnom nivou. Ljudi kakvo smo mi to društvo . Pitam se kada ce ta tema uzburkati malo javnost?!?

  • Marijana Hadzi Andrejic

    10. januar 2015 | 12:32

    Daj Boze da je tako kao sto pisete,ali strasno je to sto u stvarnosti vecina te dece nazalost zavrsi na ulici. Pre nekoliko godina u Blicu sam procitala potresnu ispovest,devojcice koja je bila u hraniteljskoj porodici,cim je njena hraniteljka prestala da prima novcanu nadoknadu izbacila je na ulicu, Pa se ja pitam gde su bile socijalne ustanove da pomognu. Teks se zvao: Bolje da sam na trotoaru nego da sam sama. Prica koja je tragicna,verujte meni nedeljama nije bilo dobro posle toga.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA