Nedopustivo rušenje kuće porodice Baruh

  • 10

Predsednik Saveza jevrejskih opština Ruben Fuks rekao je da je rušenje kuće porodice Baruh iz 19. veka u centru Beograda nedopustivo.

On je naveo i da će tražiti objašnjenje kako je mogao da se sruši objekat koji je pod zaštitom države.

- Tražićemo objašenje za ovoj postupak koji nije opravdan i nema realne osnove, i trazićemo da se ovakvi postupci ne ponavljaju jer Grad i ova država ostaju bez sećanja na svoju prošlost- rekao je Fuks.

U nedelju, 10. avgusta u Gospodar Jovanovoj ulici broj 47 srušena je kuća porodice Baruh kako bi investitor, kompanija "GJ 47" izgradio poslovno-stambeni objekat od 1.690 kvadratnih metara.

Fuks je istakao da je o rušenju kuće braće i sestara Baruh, saznao iz medija i dodao da će dodatna objašnjena zahtevati od gradskog Zavoda za zaštitu spomenika i nadležnog Ministarstva kulutre.

- Tražićemo objašnjenje kako se dopušta narušavanje zaštićene ambijentalne sredine, jer nije samo stvar kako je to objasnio gradski Zavod za zaštitu spomenika da nisu sve zgrade iste kategorije u ambijentalnom području, ako je nešto ambijentalno područje onda vi novom gradnjom narušavate izgled te ambijentalne celine, što mislim da nije logično i da nije opravdanje da su tu zida nešto moderno- dodao je Fuks.

Iz Zavodu za zaštitu spomenika potvrdili su davanje saglasnosti za izgradnju stambeno-poslovnog objekta na mestu gde se nalazila kuće porodice Baruh i pisanom saopštenju naveli da "srušena zgrada nije imala status spomenika kulture, već je pripadala celini 'Stari Beograd' koja uživa taj status".

Fuks je istakao da slučaj kuće porodice Baruh nije usamljen i da "imaju loša iskustva sa nedovoljnom zaštitom istorijski bitnih prostora".

On je naveo da je i na prostoru Topovske šupe u Beogradu, gde je bio logor smrti u Drugom svetskom ratu dozvoljena gradnja stambeno-poslovnog objekta, čija realizacija još nije počela, kao i da je zabrinut za sudbinu Starog sajmišta.

- Sada se najavljuje obnavaljenje rada Komisije za Staro sajmište videćemo gde će to da ide, nadamo se da će ići u konstruktivnom pravcu jer smo zabrinuti pošto prilikom prikazivanja modela Beograd na vodi prikazana je i druga obala na kojoj Starog sajmišta više nema, nadamo se da ono neće biti zbirsano i iskorišćeno u lurkativne svrhe- ocenio je Fuks.

Na mestu gde se nalazila kuća braće i sestara Baruh, pored gomile šuta i dalje se nalazi bager, kao i radnici koji rade na raščišćavanju terena.

Isidor (1910-1941), Bora (1911-1942) i Josif Baruh (1913-1941), sinovi iz ugledne porodice beogradskih Jevreja, poginuli su u Drugom svetskom ratu kao pripadnici Narodnooslobodilačkog pokreta, a njihove sestre Rašela i Berta streljane su u Banjičkom logoru.

Isidor je narodni heroj, Bora je značajan slikar, a Josip je bio profesor filozofije.

(Telegraf.rs / Beta)

Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • zoran

    13. avgust 2014 | 17:22

    Srbija je DIVLJI ZAPAD. Zakon revolveraša razbojnika. Ovo su ljudi bez skrupula. Sunovrat jedne nacije. Duboka patopsihologija. Vredelo bi istražiti zašto jer nam se loše piše.

  • Beogradjanin

    13. avgust 2014 | 16:38

    Sram da ih bude...Prvo taj deo Starog grada, to jest gornjeg dorcola je istoriski...Sve te stare kuce imaju istoriji i cine da duh proslih vremena u beogradu i dalje postoji...I onda dodje" Stari Beogradjanin" koji pola veka zivi u Americi i resi da napravi poslovni kompleks...E Srbijo srusite sve sto vredi i pravite ruglo od Starog Grada koji treba da bude ovakav kakav je...Mene kao dorcolca i nekog ko voli ovaj grad to boli..Ali cutimo...Zato smo i tu gde jesmo...

  • Ronac

    13. avgust 2014 | 16:23

    Sramota za državu i grad da se ovako nešto dozvoli.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA