ZASTRAŠUJUĆA STATISTIKA: Polovina beba u Srbiji se ne hrani pravilno! (FOTO)
U Srbiji postoji svega 12,8% dece koja su isključivo dojena i ona su mlađa od šest meseci, dok čak polovina beba nije adekvatno hranjena
Obeležavanje svetske nedelje dojenja održano je juče na Letnjoj pozornici na Zemunskom keju.
Ova prelepa manifestacija odvija se već devetu godinu zaredom, a organizator je Udruženje "Roditelj", koje se zajedno s opštinom Zemun potrudilo da se ovaj događaj održi na pravi način. Pokrovitelj je takođe Institut za javno zdravlje "dr Milan Jovanović Batut".
Kad smo stigli na odredište, svuda su se čuli dečiji povici i veseli smeh. Oko šezdeset ljudi bilo je na Zemunskom keju. Tu su bile mlade majke, koje su došle da se informišu, one koje bi tek trebalo da dobiju bebe, ali i žene koje imaju nekoliko mališana.
Međutim, ponosni očevi su takođe prisustvovali događaju i uz svoje lepše polovine slušali i edukovali se o ovoj važnoj temi.
Doktorka Jelena Gudelj iz "Batuta" za Telegraf kaže da je cilj ovog događaja da se žene pre svega informišu o svemu što ih interesuje i da pronađu odgovore na pitanja koja ih muče.
Glavna tema ovogodišnje nedelje dojenja nosi naziv Dojenje - pobednički poen za život. U Srbiji postoji veliki problem, a to je da postoji svega 12,8% dece koja su isključivo dojena, i sva ona su mlađa od šest meseci, dok čak polovina beba nije adekvatno hranjena.
Porazgovarali smo i s majkama koje su bile prisutne i one su objasnile kako gledaju na ovaj događaj i zašto je ovo nešto kroz šta bi svaka žena trebalo da prođe.
- Moje dete ima nepune dve godine. Prestala sam da ga dojim nedavno. Najzdravije i najprirodnije je mleko koje majka obezbeđuje svom detetu. Ni jedno drugo ga ne može zameniti. To što pojedinci doje decu šest meseci ili manje, može ostaviti velike posledice i upravo zbog toga, ovakva vrsta edukacije je jako važna - rekla nam je Dragana D, mlada majka.
Na skupu je takođe bilo reči o bankama humanitarnog mleka, koje skupljaju mleko od mama donora i čuvaju ga za prevremeno rođene mališane, kojima je potrebno. Sve zainteresovane mame koje žele postati donori, mogu se javiti na broj telefona 011/36-30-127.
Stučnjaci su savetovali trudnicama da sa dojenjem počnu u roku od sat vremena od rođenja bebe, da dete isključivo doje do šestog meseca, a da do druge godine to čine uz dopunu nemlečne ishrane.
(D. Čavić)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nena
Dojila sam dete do 11ipo meseci(do kraja porodiljskog)Imala mastit,temperaturu,ragade(krvave bradavice)mleko za dvojke ne jednu bebu.Uz sve to suzene kanale bradavice tako da 2 meseca bukvalno spavala po sat ili dva.45kg na 1,65m.Izmuzavala se do 9tog meseca.Jeste beba bila zdrava i napredna ali sada nikada vise ne bih ponovila isto.Od silnog truda da je dojim,niti osetila draz prvih meseci sa bebom,niti sam u tome uzivala.(jedino zadnjih par meseci)Majke,dojite ako mozete,uzivate u tome i imate mleko a ne po svaku cenu.Ne treba da vas grize savest ili da vas neko osuduje.
Podelite komentar
M!N
I zaboravih da kazem,najbolje bi bilo da se dete doji do polaska u skolu..Boze me sacuvaj,do druge godine....
Podelite komentar
Majka 2 dece
Ja nisam imala dovoljno mleka, dobila sam mastitis i bila u bolnici 7 dana i to sve od 9 dana po rodjenju. Samo ja znam kako mi je bilo. Svi su vrsili pritisak da nekako dojim i stvarali mi osecaj grize savesti. A sad kad uporedim svoje dete koje je odraslo na Aptamilu i drugu dojenu decu, sto se tice zdravstvene strane isti su. Cak je moje dete i naprednije...Nema pravila
Podelite komentar